فارس پیکس

آغاز نبرد سرنوشت ساز در موصل • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

آغاز نبرد سرنوشت ساز در موصل

دسته بندی : متن موزیک تاریخ : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

322949 823 آغاز نبرد سرنوشت ساز در موصل

فرارو-  نیروهای امنیتی عراق حمله به بخش قدیمی موصل را در غرب این شهر آغاز کردند و درگیری‌های شدید در بخش غربی منطقه قدیمی موصل در جریان اســت.

عبدالامیر یارالله، فرمانده عملیات نینوا اعلام کرد، نیروهای ارتش و پلیس فدرال در ادامه پیشروی‌های خود در مناطق باقی مانده موصل بالاخره امروز (یکشنبه) یورش به منطقه قدیمی موصل را آغاز کردند.

مساحت منطقه قدیمی موصل هفت کیلومتر اســت که حدود ۱۰۰ هزار غیرنظامی در آنجا هستند و نیروهای عراقی برای اســتقبال از غیرنظامیان طرحی را آماده کرده‌اند.

جنگنده‌های ارتش از نیروهای عراقی در این منطقه پشتیبانی می‌کنند.

آزادسازی این منطقه دشوار اســت چراکه داعش از عاملان انتحاری اســتفاده کرده و اجازه نزدیک شدن به این منطقه را نمی‌دهد.

وزارت کشور عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، حمله به منطقه قدیمی موصل نبردی سرنوشت‌ساز برای نابودی آخرین باقی‌ مانده‌های داعش در موصل اســت. این عملیات از سه محور انجام شده اســت.

وزارت کشور عراق در ادامه بیانیه خود آورده اســت: «عراقی‌ها امروز شاهد آخرین پیکار ما علیه مناطق باقی مانده در دست داعش هستند. مرزهای منطقه قدیم موصل در عرض از “کورنیش” تا منطقه “قضیب البان” و در طول از پل پنجم تا جنوب منطقه قدیمی موصل اســت.»

به نقل وزارت کشور عراق، نیروهای پلیس، ارتش و نیروهای مبارزه با تروریسم در این عملیات مشارکت دارند. موصل قدیم، مسجد النوری و مناره الحدباء به آغوش عراق بازمی‌گردد تا پرچم کشور دوباره در آنجا به اهتزاز درآید.

مسجد النوری جایی اســت که ابوبکر البغدادی از آنجا خلافت خودخوانده داعش را اعلام کرد.

“صفاء الاعسم”، کارشناس امنیتی عراق درباره عملیات جدید گفت: «احتمال دارد عملیات قبل از عید فطر پایان یابد.»

وی تاکید کرد: «داعش از غیرنظامیان در موصل قدیم به عنوان سپر انسانی اســتفاده خواهد کرد.»

نماینده کمیسیاری عالی پناهندگان سازمان ملل نیز در ژنو روز جمعه گفته بود، افراد داعش صدها غیرنظامی را در جریان درگیری‌ها به گروگان گرفـــــته و آنها را با خود به موصل قدیم برده تا از آنها به عنوان سپر انسانی اســتفاده کنند.

 پیش روی در مرز سوریه

 همچنین ارتش عراق می‌گوید با کمک «عشایر سـُنی»، موفق شده‌اســت مرز الولید را از گروه داعش پاکسازی کند. این نقطه مرزی در نزدیکی پایگاه نیروهای ویژه آمریکا در سوریه، از سه ســال پیش در کنترل «داعش» قرار داشت.

در بیانیه نیروهای مسلح عراق آمده اســت که نیروهای هوایی آن کشور و نیز ارتش ایالات متحده، از نیروهای زمینی در پاکسازی منطقه «ولید» حمایت کرده‌اند.

الولید در نزدیکی پایگاه تنف در سوریه قرار دارد؛ پایگاهی که نیروهای ویژه آمریکایی از آن برای آموزش و تجهیز شماری از شورشیان سوری که هم علیه «داعش» و هم علیه ارتش سوریه می‌جنگند، اســتفاده می‌کند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته آغاز نبرد سرنوشت ساز در موصل اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.