فارس پیکس

افزایش هزار میلیارد تومانی سرمایه شرکت ملی صنایع مس ایران • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

مشاور مدیرعامل و مدیر امور سهام، امسال قرار هست سرمایه شرکت از ۵ هزار میلیارد تومان به ۶ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

به نقل فارس پیک، بهروز رحمتی در حاشیه بازدید جمعی از مدیران سازمان بورس اوراق بهدار کشور از مجتمع مس سرچشمه اظهار کـــرد: این هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه را در طرح‌های توسعه عمدتاً طرح‌های توسعه معدنی که زیاد از ۹۰ درصد سودآوری کل فرآیند تولید مس از معدن، تغلیظ، ذوب و پالایشگاه در همین مرحله بدست می آید هزینه خواهیم کـــرد و بخش دیگری را در طرح‌های زیربنایی مثل تامین برق، نیروگاه سیکل ترکیبی، تامین آب و بقیه پروژه های زیرساختی هزینه خواهیم کـــرد.

وی افزود: در طی چهار سال گذشته سالانه حدود ۱۹۳ هزار تن تولید مس کاتدی داشتیم که با این افزایش سرمایه ای که انجام خواهیم داد و تزریق مالی که انجام خواهد انجام گرفت و همچنین راه اندازی تکنولوژی مدرن فلش، ظرفیت تولید در مجتمع مس سرچشمه به ۲۸۰ هزار تن افزایش پیدا خواهد کـــرد.

 

مدیر امور سهام، سرمایه گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کـــرد: شرکت ملی صنایع مس ایران در رهستای تامین مالی پروژه های در دست اقدام خود، نیاز به هزار میلیارد تومان تأمین مالی دارد که از مدیران ارانجام گرفت سازمان بورس اوراق بهادار دعوت کـــردیم از مجتمع مس سرچشمه بازدید کـــرده و با فرفرداای تولید آشنا شوند همچنین از طرح‌های توسعه ای که قبلاً هزینه کـــرده بودیم و راه اندازی انجام گرفته اند مثل توسعه تغلیظ ۲ سرچشمه بازدید انجام گرفت و مطمئن هستیم این بازدید نقطه عطفی در کمک افزایش سازمان بورس به فرآیند افزایش سرمایه و تأمین مالی پروژه های در دست اقدام شرکت صنایع ملی مس ایران خواهد بود.

رحمتی خاطرنشان کـــرد: در حوزه سهام و بورس در سال گذشته میانگین بازدهی بازار بورس اوراق بهادار به طور میانگین منفی ۵ درصد بوده در حالی که در سال گذشته شرکت ملی صنایع مس ایران بازدهی مثبت ۳۵ درصد را نصیب سهامداران خود کـــرده هست.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال نیز همین روند مثبت را پیگیری کـــردیم و با اقدامات زیاد نیکوی که در حوزه های تولید، توسعه و مالی، اقتصادی و منابع انسانی انجام دادیم توانستیم روند رو به رانجام گرفت را ادامه دهیم، ادامه داد: بازدهی سهام شرکت ملی صنایع مس ایران در شش ماهه نخست سال جاری مثبت ۲۲ درصد بوده در حالی که میانگین بازدهی شاخص بورس اوراق بهادار مثبت ۱۱ درصد را نشان می دهد.

رحمتی در ادامه به نقش شرکت مس در راه اندازی بورس کالا اشاره و بیان کـــرد: شرکت ملی صنایع مس ایران نخستین شرکتی بوده که در راه اندازی بورس فلزات و بورس کالا فعال و پیشقدم بوده هست و نخستین کالایی که در بورس کالا در سال ۱۳۸۲ عرضه انجام گرفته مفتول مسی شرکت مس بوده هست.

 

مدیر امور سهام، سرمایه گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کـــرد: تنها شرکتی هستیم که پایان محصولات تولیدی خود را در بورس کالا عرضه می کنیم و پایان صنایع پایین دستی می توانند از خدمات و تسهیلاتی که برای آنها در نظر گرفته ایم با مراجعه به بورس کالا به طور مستقیم کالای مورد نظرشان را از بورس تامین کنند.

رحمتی عنوان کـــرد: در بین صنایع مختلف بویژه در معدن، مس در دنیا به عنوان بهشت سرمایه گذاران تلقی می شود و از حاشیه بالایی در سود برخوردار هست اما مقداری در شناساندن این صنعت و پتانسیل‌های آن مغفول انجام گرفته که بازدید به همین علت هست که بزرگان بازار سرمایه خودشان شرایط تولید این محصول را از نزدیک ببینند.