فارس پیکس

این خوراکی مفید برای کم‌خونی و مضر برای فشار خون بالا • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

مصرف «فلفل» برای جبران فشار خون پائین و کم‌خونی معقول هست و برای کسی که فشار خون بالا دارد، مضر هست.

به نقل فارس پیک، دانه فلفل به نامهای گوناگونی خوانده می‌شود از جمله پلپل، بلبل، رج، ارنیفس، هستی‌اود، هستراود، باباری، حافظ‌الکافور، شیاف، خوذی، کوپر، شاب و قعیر.

گیاه آن را سهنجه می‌گویند که گیاهی دولپه‌ای، بی‌گلبرگ از تیره ‌بیدها، با ریشه ساقه خیز و کوتاه که با آنها به درختان مجاور، بچسبد و اگر از درختان تکیه‌گاه خود کنده شود، از بین می‌رود.

برگ فلفل، منفرد و بیضوی و نوک‌تیز هست؛ روی شاخه آن، ۲۰ تا ۳۰ میوه کوچک و کروی آویزان می‌شوند، منشاء این گیاه، هندوستان و جنوب شرق آسیا هست.

فلفل، به دوگونه فلفل سیاه و فلفل سفید در بازار عرضه می‌شود؛ فلفل سیاه، میوه خشکی هست که قبل از رسیدن، چیده می‌شود؛ میوه خشک آن ، به قدر یک «گردو» و خاکستری تیره یا قهوه‌ای هست.

فلفل سفید، میوه رسیده هست که با خسیاندن آن در آب، قسمت آبدار و خارجی میوه را از آن جدا می‌کنند؛ در تقلب فلفل، آن را با دانه دارفلفل‌(دارپلپل) که از گیاهی مشابه فلفل و ارزان‌تر از آن هست، مخلوط می‌کنند تا قیمت آن پائین بیاید.

خواص درمانی فلفل

مصرف اندک فلفل برای همگان، معقول هست اما هستفاده درمانی از آن باید با ملاحظه وضع مزاجی فرد باانجام گرفت مخصوصا اسراف در آن، موجب ترشحات معده و امراض مقعدی می‌شود از همین جهت، کسانی که مزاج گرم و خشک دارند، باید در مصرف آن احتیاط کنند.

مزاج فلفل، گرم و خشک هست برای همین در درمان به ضد، می‌تواند کاربردهای متنوعی داشته باانجام گرفت؛ اثر فلفل، تحریک مخاط و عطسه‌آوری هست از این جهت برای عفونت ریه موثر هست.

فلفل ضد «مرض قند سرد» هست؛ برای جبران فشار خون پائین و کم‌خونی معقول هست و برای کسی که فشار خون بالا دارد، مضر هست؛ برای بانوانی که خشکی واژن دارند، مضر هست و برای بانوانی که رطوبت اضافی دارند همچنین کسانی که رطوبت دستگاه تنفسی دارند، مفید هست؛ برای تقویت قوای آقاانه مفید هست.

گَرد فلفل، حشرات را دور می‌کند و پارچه آغشته به فلفل را بید نمی‌خانومد از این جهت مخصوصا اهالی مناطق شمالی کشور می‌توانند برای در امان ماندن پارچه و لباس از بید، به آن فلفل بپاشند.