فارس پیکس

بخور صورت و پاکسازی پوست با دو روش موثر خانگی • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

بخور صورت و پاکسازی پوست با دو روش موثر خانگی

دسته بندی : اخبار هنرمندان تاریخ : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶

همه‌ی ما دوست داریم پوستی سالم و زیبا داشته باشیم. اما فعالیت‌های روزانه و آلودگی‌هایی که در محیط خانومدگی‌مان وجود دارد، می‌تواند به‌طور مستقیم روی پوست صورت ما تأثیر بدی بگذارد. در پایان یک روز طولانی و پرمشغله، هستفاده از بخور صورت راه معقولی برای از‌بین‌بردن آلودگی‌ها و آرام‌کـــردن صورت هست. بخور سبب بازانجام گرفتن منافذ و شادابی پوست می‌شود و پوست‌تان را لطیف‌تر و تمیزتر می‌کند. در این مطلب دو روش برای انجام بخور صورت آورده انجام گرفته هست، برای آشنایی با این روش‌ها با ما همراه باشید.

روش نخست: بخور صورت با هستفاده از روغن‌ها و گیاهان معطر

۱. یک ظرف را پر از آب کنید و بجوشانید. فقط تعداد لیوان آب برای تهیه یک بخور معقول کافی هست.

۲. قبل از هستفاده از بخور، به‌نیکوی صورت خود را با صابون‌های معقول و آب گرم بشورید تا آلودگی و آرایش از صورت‌تان پاک شود. بخار باعث بازانجام گرفتن منافذ پوست‌تان می‌شود. بنابراین آرایش یا آلودگی روی صورت به‌آسودهی می‌تواند با ورود به این منافذ پوستی، به یکی از علل ایجاد جوش و آکنه تبدیل شود.

  • پس از شست‌وشوی صورت، با یک حوله‌ی نرم به‌آرامی پوست‌تان‌ را خشک کنید.

۳. آب را درون یک کاسه بریزید. توجه مداوم به پوست صورت می‌تواند شما را زیباتر کند (جلوه دهد). می‌توانید مقداری آب را درون یک لیوان یا کاسه‌ی سفالی بریزید و درصورتی‌که عجله داشید، از آب جوشیده‌ی درون کاسه برای تمیزکـــردن صورت‌تان هستفاده کنید.

بخور صورت - هستفاده از گیاهان یا روغن

۴. در صورت تمایل مقداری گیاه تازه یا خشک‌انجام گرفته یا روغن‌های معقول را به آب اضافه کنید. این کار می‌تواند عطر نیکوی به بخور شما بدهد و خاصیت آن را افزایش کند. برای نمونه می‌توانید از گیاهانی که در زیر نقل کرد انجام گرفته هستفاده کنید.

  • اضافه‌کـــردن مقداری چای سبز یا نعناع به بخور سبب انرژی‌بخشی آن می‌شود.
  • اضافه‌کـــردن مقداری بابونه یا اسطوخدوس به بخور، به شما احساس آرامش خواهد داد.
  • اضافه‌کـــردن مقداری نعناع یا اکالیپتوس به بخور، حس خنکی را ایجاد می‌کند.
  • اضافه‌کـــردن مقداری ترنج به بخور موجب کاهش هسترس می‌شود.

۵. صورت خود را مقابل بخار آب قرار دهید. برای اثربخشی افزایش بخار آب می‌توانید یک حوله نیز روی سر خود بیندازید. حدود ده دقیقه در این حالت بمانید. چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید. اجازه دهید تا حرارت، صورت‌تان را تازه کند و منافذ پوست‌تان باز شود.

  • برای مدت زمان طولانی از بخور هستفاده نکنید یا صورت‌تان را خیلی به آب داغ نزدیک نکنید. این کار می‌تواند سبب التهاب پوست شما شود.

بخور صورت - ماسک خاک رس

۶. از یک ماسک معقول برای پوست خود هستفاده کنید. حال که منافذ پوست‌تان باز انجام گرفته هست، می‌توانید برای ازبین‌بردن تکمیل آلودگی‌های روی منافذ از ماسک صورت هستفاده کنید. هستفاده از ماسک خاک ‌رس زیاد معقول هست. خاک رس را با آب مخلوط کنید و به‌آرامی روی پوست خود بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس صورت‌تان را با آب گرم بشویید.

  • به‌جای هستفاده از ماسک خاک رس می‌توانید از عسل طبیعی هم هستفاده کنید و همان نتیجه را به‌دست آورید. (فواید عسل برای پوست زیاد زیادند.)
  • درصورتی‌که به هستفاده از ماسک تمایلی ندارید، فقط کافی هست بعد از هستفاده از بخور، صورت خود را بشویید.

۷. از پاک‌کننده‌ها (تونر) برای بستن منافذ هستفاده کنید. بستن مجدد منافذ باعث می‌شود که آلودگی وارد پوست صورت‌تان نشود. برای این کار از تونری هستفاده کنید تا علاوه‌بر بسته‌انجام گرفتن منافذ، پوست زیباتر و تازه‌تری داشته باشید. برای این کار مقداری پنبه را به تونر آغشته کنید و آن را به بینی، پیشانی، چانه و گونه‌های خود بخانومید.

  • سرکه سیب تونری طبیعی هست؛ می‌توانید آن را امتحان کنید و نتیجه را ببینید.
  • همچنین می‌توانید از آب‌لیمو به‌عنوان تونر هستفاده کنید. حتما ابتدا آب‌لیمو را روی قسمتی از پوست صورت‌تان امتحان کنید. پوست بعضی از افراد ممکن هست نسبت به آب‌لیمو حساسیت داشته باانجام گرفت.

۸. از مرطوب‌کننده برای حفظ رطوبت پوست هستفاده کنید. مرطوب‌کننده موجب جلوگیری از خشکی پوست می‌شود به همین دلیل هستفاده از آن زیاد حیاتی هست. برای این کار از مرطوب‌کننده‌ی دلخواه خود یا از روغن نارگیل، روغن جوجوبا یا روغن آرگان هستفاده کنید. دقت کنید که حتما از روغن‌های طبیعی هستفاده کنید و هیچ ماده‌ی شیمیایی مضری در آن وجود نداشته باانجام گرفت.

روش دوم: بخور صورت و بدن با تولید سریع بخار

۱. از بخار حمام هستفاده کنید. شیر آب داغ حمام را باز کـــرده و اجازه دهید تا محیط پر از بخار شود. این روش نه فقط برای پوست صورت، بلکه برای بخور کل بدن معقول هست.

۲. قبل از هستفاده از بخار بهتر هست که آلودگی و آرایش روی صورت‌تان را پاک کنید.

بخور صورت - دوش بخار

۳. به مدت ۵ دقیقه در محیط بخار قرار بگیرید. در این مکان دیگر نیازی نیست که حوله‌ای روی سرتان بگذارید، چون بخار در پایان محیط حمام وجود دارد. به‌مدت ۵ دقیقه در محیط بخار قرار بگیرید و بعد دوش را ببندید.

۴. بعد از اپایان دوش از یک ماسک برای صورت‌ خود هستفاده کنید. برای این کار می‌توانید از ماسک‌های موجود در داروخانه‌ها یا عسل طبیعی هستفاده کنید و منافذ پوست‌تان را تمیز کنید. بعد از بخور، ماسک را روی صورت‌تان بمالید و بعد از اپایان حمام آن را بشویید.

۵. از تونر و مرطوب‌کننده هستفاده کنید. برای جلوگیری از خشک‌انجام گرفتن پوست می‌توانید بعد از حمام از تونر و مرطوب‌کننده برای صورت یا حتی برای کل بدن‌تان هستفاده کنید.