فارس پیکس

تهدیدکنندگان دستگاه گوارش • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

تهدیدکنندگان دستگاه گوارش

دسته بندی : اخبار هنرمندان تاریخ : پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶

در حالی‌ که سلامت کلی ما از سلامت دستگاه گوارش نشأت می‌گیرد، زیادی از ما، اهمیت سلامت دستگاه گوارش را برای سلامت کلی بدن نادیده می‌گیریم.

به نقل فارس پیک، با شناخت عواملی که به این سیستم حیاتی آسیب می‌خانومند، می‌توانیم از زیادی خطراتی که سلامت ما را تهدید می‌کنند، پیشگیری کنیم:

رژیم غذایی حاوی قند بالا و فیبر پایین: این نوع رژیم غذایی، نه تنها فاقد مواد مغذی لازم برای بدن هست، بلکه رانجام گرفت باکتری‌های بد و مخمرها را در میکروبیوم روده افزایش می‌دهد. این شرایط می‌تواند به التهاب و نتایج ناشی از آن مانند حساسیت غذایی، آلرژی، روده چکه کن، کمبود ویتامین و مشکلات خود ایمنی منجر شود. با کاهش مصرف قندها می‌توانیم این علائم را بهبود بخشیم.

داروها: حقیقت غم‌انگیزی هست، اما داروهایی که برای درمان علائم مشکلات سلامت مصرف می‌کنیم، می‌توانند سیستم دفاعی بدن را زیاد از پیش تضعیف کنند. مسکن‌ها، هستروئیدها، داروهای ضداسید و آنتی‌بیوتیک‌ها همگی با عملکـــرد سیستم گوارشی تداخل ایجاد می‌کنند و به آن آسیب می‌خانومند. هرتعداد فقط شما و پزشکتان می‌توانید تعیین کنید که به چه داروهایی نیازدارید، اما مصرف پروبیوتیک‌های با‌کیفیت و آنزیم‌های گوارشی می‌تواند به بازگشت سلامت دستگاه گوارش کمک کند.

مواد غذایی حساسیت‌زا: حساسیت غذایی، تاثیر مستقیمی بر سلامت دستگاه گوارش دارد و می‌تواند مشکلات متعدد مانند خستگی، سردرد و درد مفاصل ایجاد کند و ریسک مشکلاتی مانند چاقی، دیابت نوع دو و بیماری‌های متابولیک را افزایش دهد. آسان‌ترین راه برای شناخت مواد غذایی که ایجاد مشکل می‌کنند، این هست که به مدت ۲۱ روز، مواد عمده حساسیت‌زا مانند گلوتن، سویا، تخم‌مرغ، بادام زمینی، ذرت و شیرین‌کننده‌ها را قطع کنید. پس از این مدت، مجدد مصرف این مواد را آغاز و به علائم دستگاه گوارش، وخانوم و سطح انرژی خود توجه کنید. از این که چقدر در مدت قطع مصرف آنها احساس بهتری داشته‌اید، متعجب خواهید انجام گرفت.

هسترس مزمن: هسترس طولانی‌مدت، اعصاب دستگاه گوارش را تغییر می‌دهد و با جلوگیری از تولید طبیعی آنزیم‌های گوارشی، شما را در معرض بیماری و عفونت قرار می‌دهد و سلامت دستگاه گوارش را تهدید می‌کند. هسترس همچنین مانع داشتن رژیم غذایی و خواب سالم می‌شود و رژیم غذایی نامعقول نیز از بهبود روحیه جلوگیری می‌کند.