فارس پیکس

حضور نظامی آمریکا عامل جنگ در افغانستان هست • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

هبران سیاسی طالبان در قطر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کـــردند که آمریکا با کارشکنی در روند صلح به دنبال حفظ حضور نظامی خود در افغانستان هست

به نقل فارس پیک، رهبران طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کـــردند در صورتی که شرایط طالبان پذیرفته انجام گرفته و حقوق شرعی آنها تامین شود این گروه برای حل مسالمت آمیز بحران جاری در افغانستان آمادگی دارد.

رهبران سیاسی طالبان تاکید کـــردند، که آمریکا عامل جنگ در افغانستان هست و  تبلیغاتی که در مورد این گروه صورت می‌گیرد حقیقت ندارد و در صورتی که شرایط و حقوق شرعی این گروه پذیرفته شود، حاضر به مصالحه بین‌ افغانی با تضمین جامعه جهانی هستند.

طالبان در این بیانیه‌ درباره تلاش برای بستن دفتر سیاسی قطر هانجام گرفتار داده و تاکید کـــرد که آمریکا مسئول عواقب ناگوار بستن دروازه صلح با این گروه خواهد بود.

این گروه وجود دفتر سیاسی طالبان در قطر را نشانه‌ تمایل این گروه به صلح دانسته و دولت افغانستان را متهم به کار شکنی در روند صلح کـــرده هست.

در این بیانیه آمده هست که دفتر سیاسی طالبان به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد اما طرف مقابل بارها در روند صلح کارشکنی کـــرده و حالا شایعاتی مبنی بر بستن دفتر سیاسی طالبان در قطر منتشر کـــرده اند که نشان دهنده موضع متقابل آنها در برابر صلح هست.

بر اساس این بیانیه قرار بود که هیئت سیاسی طالبان در نشست دوم بن در سال ۲۰۱۱ میلادی شرکت کند اما دولت افغانستان با همکاری آمریکا مانع آنها انجام گرفت و در اعتراض به تشکیل دفتر سیاسی این گروه سفیر افغان را از قطر به کابل فراخواندند.

دولت افغانستان با برگزاری کنفرانس صلح در فرانسه در سال ۲۰۱۲ و برگزاری کنفرانس صلح در ترکمنستان در سال ۲۰۱۳ مخالفت کـــرد.

در نشست «پگواش» که ژانویه سال گذشته در قطر برگزار انجام گرفت دولت تلاش کـــرد تا از سفر هیئتی که از کابل برای حضور در این نشست می‌آمدند جلوگیری کند.

ماه آگوست سال جاری نیز قرار بود که نشست پگواش در قزاقستان با حضور هیئت سیاسی طالبان برگزار شود، اما دولت افغانستان و آمریکایی‌ها مخالفت کـــردند.

در پایان این بیانیه طالبان تصریح کـــردند که آمریکا و دولت افغانستان عزم واقعی برای مصالحه ندارند زیرا آمریکا برای حفظ حضور نظامی خود در این کشور تلاش دارد، آمریکا و دولت افغانستان باید بدانند که عواقب ناگوار بستن دفتر سیاسی طالبان به عهده آنها خواهد بود.

این در حالی هست که برخی از رسانه‌های غربی اخیرا گزارش‌های منتشر کـــردند که ترامپ از اشرف غنی خوهسته هست تا دفتر سیاسی طالبان در قطر را مسدود کند، زیرا این گروه تمایلی برای صلح ندارد.