فارس پیکس

خواص ماسک زردچوبه برای پوست و طرز تهیه آن • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

خواص ماسک زردچوبه برای پوست و طرز تهیه آن

دسته بندی : اخبار هنرمندان تاریخ : پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶

یکی از کارهای ساده و کم‌هزینه‌ای که می‌توانید برای زیبایی افزایش پوست صورت خود انجام دهید، هستفاده از ماسک‌های صورت هست. با اینکه ماسک‌های آماده‌ی زیادی در بازار وجود دارند اما ماسک‌های خانگی ارزان‌تر و فاقد مواد شیمیایی مضر هستند. در تهیه‌ی ماسک‌های خانگی می‌توان از انواع میوه‌ها، گیاهان و حتی ادویه‌ها هستفاده کـــرد. یکی از ادویه‌های پرکاربرد و محبوبی که تقریبا همه‌ی ما از آن هستفاده می‌کنیم، زردچوبه هست. شاید تعجب کنید اما این ادویه‌ی شگفت‌انگیز نه‌تنها در آشپزی به‌کار می‌رود، بلکه زیادی از تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی نیز در محصولات‌شان از آن هستفاده می‌کنند. ما در این مکان دستور تهیه‌ی ماسک زردچوبه را برای‌تان شرح می‌دهیم. این ماسک خانگی زیاد محبوب، سریع و ساده آماده می‌شود. مطمئن باشید با یک‌بار امتحان کـــردن ماسک زردچوبه به سراغ هیچ ماسک دیگری نخواهید رفت.

خواص تغذیه ای زردچوبه زیاد متعدد هستند اما آیا می‌دانستید که این ادویه می‌تواند برای پوست‌تان نیز مفید باانجام گرفت؟

زردچوبه که به‌دلیل رنگ زرد متمایل به نارنجی‌اش به زعفران هندی معروف هست، در طول تاریخ به‌عنوان یک چاشنی و همچنین برای رنگ کـــردن پارچه هستفاده می‌انجام گرفته هست. همچنین زردچوبه، خواص التیام‌دهندگی شگفت‌انگیزی هم برای داخل بدن و هم برای پوست‌تان دارد. عروس‌های هندی سال‌ههست که برای پاکسازی و تمیزی بدن‌ و همچنین درخشنده و روشن کـــردن پوست خود قبل از مراسم عروسی از اسکراب‌های بدن و ماسک‌های صورت زردچوبه هستفاده می‌کنند.

دلیل ماسک زردچوبه برای پوست مؤثر هست؟

زردچوبه - ماسک زردچوبه

زردچوبه که ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی اصلی در کاری (زردچوبه‌ی هندی) هست، می‌تواند به‌عنوان ماده‌ای برای درمان خانگی آکنه و نیز درمان اگزما و پسوریازیس به‌کار رود. زردچوبه همچنین در درمان پوست خشک، درمان چین و چروک دور چشم و برطرف کـــردن حلقه های سیاه دور چشم قابل هستفاده هست. همچنین زردچوبه به‌دلیل سرشار بودن از آنتی اکسیدان ها، التهاب پوست را کاهش می‌دهد و آسیب سلولی را کُند می‌سازد. به‌علاوه می‌تواند به کاهش تجمع رنگ‌دانه‌ها کمک کند و از این طریق باعث یک‌نواخت و یک‌دستی پوست شود.

اما چه چیزی باعث می‌شود که زردچوبه، این‌قدر مؤثر باانجام گرفت؟ ثابت انجام گرفته هست که زردچوبه به‌علت روغن فرّار و رنگ‌دانه‌ی زرد یا نارنجی‌اش که کورکومین نامیده می‌شود، خواص ضدالتهابی زیادی دارد. کورکومین، فیتونوترینتی با خواص ضدالتهابی هست که طبق تحقیقات انجام‌انجام گرفته، با زیادی از داروهای موجود در بازار مقایسه‌کـــردنی هست اما برخلاف آنها هیچ‌گونه سمّیتی ایجاد نمی‌کند.

ماسک زردچوبه برای لایه برداری پوست صورت فوق‌العاده هست و فقط با هستفاده از تعداد ماده‌ی تشکیل‌دهنده می‌توان آن را به‌آسانی در خانه آماده کـــرد. با این حال باید توجه داشته باشید که بعضی از افراد پس از تماس زردچوبه با پوست‌شان دچار واکنش‌های آلرژیک می‌شوند. بنابراین توصیه می‌شود که نخست آن را روی ناحیه‌ی کوچکی از پوست‌تان امتحان کنید. ممکن هست لازم باانجام گرفت برای پاک کـــردن رنگ زرد ایجادانجام گرفته روی پوست‌تان، از یک صابون ملایم و آب هستفاده کنید. مراقب باشید که این ماسک روی لباس‌تان نریزید، چون ممکن هست آن را لکه کند. (اگر لباس‌تان لکه‌دار انجام گرفت، می‌توانید آن را با هستفاده از انواع روش های پاک کـــردن لکه ها پاک کنید.)

هستفاده‌ی مداوم از ماسک زردچوبه در درخشان انجام گرفتن پوست شما زیاد مؤثر هست.

ماسک زردچوبه برای داشتن پوستی درخشان

پوست درخشان - ماسک زردچوبه

زمان کل: ۱۰ دقیقه

این دستور برای یک تا دو بار هستفاده، کافی هست.

مواد لازم:

 • نصف قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه؛
 • نصف قاشق چای‌خوری سرکه سیب ارگانیک؛
 • یک قاشق غذاخوری عسل ارگانیک، محلی و خام؛
 • نصف قاشق چای‌خوری شیر یا مهست؛
 • یک قطره اسانس طبیعی لیمو یا آب لیمو ترش تازه برای افزایش سفید کـــردن پوست (اختیاری).

روش تهیه:

 1. نخست دست‌ها و صورت‌تان را بشویید تا هرگونه آلودگی و آرایش پاک شود.
 2. در یک کاسه یا شیشه‌ی کوچک، پودر زردچوبه را با عسل، سرکه‌‌ی سیب، شیر یا مهست و اسانس لیمو مخلوط کنید. سعی کنید غلظت آن در حدی باانجام گرفت که به پوست‌تان بچسبد. مراقب باشید که آن را زیاد‌از‌حد رقیق نکنید، چون ممکن هست از روی صورت‌تان به پایین چکه کند.
 3. ماسک را به‌دقت روی صورت‌تان بمالید و مراقب باشید که وارد چشم‌هایتان نشود.
 4. اجازه دهید ماسک به‌مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورت‌تان بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید.
 5. اگر مقداری از ماسک باقی ماند، می‌توانید روی آن را بپوشانید و برای هستفاده‌ی بعدی‌تان در یخچال قرار دهید.
 6. برای رسیدن به بهترین نتیجه، دوبار در هفته از این ماسک هستفاده کنید.