فارس پیکس

خواص پنیر، ارزش تغذیه‌ای و طرز نگهداری آن • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷

پنیر یکی از مواد لبنی متدنخست و پرمصرفی هست که سرشار از کلسیم و پروتئین و دارای ارزش غذایی و فواید سلامتی زیادی هست. این ماده‌ی غذایی به‌خاطر طعم مطبوعی که دارد، می‌تواند به‌تنهایی یا در کنار سایر غذاها هستفاده شود و مزه‌ی بهتری به آنها بدهد. به‌علت ارزش غذایی بالای پنیر، توصیه می‌شود که حتما در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان درحال‌رانجام گرفت و خانومان باردار گنجانده شود. مصرف پنیر قبل از خواب به داشتن خوابی آرام کمک می‌کند و حتی افراد دیابتی نیز می‌توانند با خیال آسوده از آن هستفاده کنند. این مطلب به ارزش غذایی و خواص پنیر می‌پردازد. با «فارس پیک» همراه باشید.

فواید عمده‌ی سلامتی پنیر عبارت‌اند از تسکین فشار خون بالا و پوکی هستخوان. همچنین پنیر به حفظ سلامت هستخوان، افزایش وخانوم و مراقبت از سلامت دندان‌ها کمک می‌کند. سالههست که پنیر بخش حیاتی و ثابتی از خانومدگی روزمره‌ در اروپا، آمریکا، هسترالیا و تقریبا هر کشوری در جهان هست که آب‌و‌هوای سرد دارد، به‌جز کشورهای خاصی در شبه‌قاره‌ی هند و ناحیه‌ی خاورمیانه. نقل کرد می‌شود که هند و برخی از کشورهای همسایه‌ی آن قرن‌ههست که از یک شکل متفاوت از پنیر هستفاده می‌کنند که به پنیر کاتیج یا پانیر (paneer) معروف هست.

پنیر کاتیج - خواص پنیر

پنیر کاتیج برخلاف پنیر معمولی، تخمیرانجام گرفته نیست. در طی ۱۰ سال گذشته با ورود شرکت‌های تعداد ملیتی مانند مک‌دونالد به هند و کشورهای همسایه و ارائه‌ی محصولات لذیذی مانند پیتزا و همبرگر که در هردوی آنها از مقدار زیادی پنیر هستفاده می‌شود، پنیر به‌طور گسترده‌ای در این کشورها محبوب انجام گرفته هست. برخلاف باور همگان مبنی‌بر اینکه خوردنی‌های تازه مغذی‌تر هستند، پنیر تخمیر‌انجام گرفته زیاد مغذی‌تر از پنیر تازه هست.

پنیر از شیر یا محصولات شیر مانند کشک تهیه می‌شود. انواع مختلف و طعم‌های متنوعی از پنیر در سراسر جهان وجود دارد.

ارزش تغذیه‌ای پنیر

پنیر حاوی مواد مغذی زیادی ازجمله ویتامین‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین B6، ویتامین B12، ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E و ویتامین K هست. سایر ویتامین‌ها مانند تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین نیز در انواع مختلف پنیر وجود دارند. اضافه کـــردن پنیر به رژیم غذایی شما، مواد معدنی حیاتیی مانند کلسیم، سدیم، روی، فسفر، پتاسیم و آهن را نیز به بدن‌تان می‌رساند.

فواید سلامتی پنیر

فواید سلامتی پنیر شامل موارد زیر هستند:

مراقبت از سلامت دندان‌ها

سلامت دندان - خواص پنیر

پنیر دارای کلسیم زیاد زیادی هست. کلسیم نخستین و حیاتی‌ترین ماده‌ای هست که برای داشتن دندان‌های سالم به آن نیاز دارید. علاوه‌براین میزان لاکتوز موجود در پنیر، زیاد پایین هست. هرچه پنیر کهنه‌تر باانجام گرفت، میزان لاکتوز آن پایین‌تر هست. پایین بودن لاکتوز برای دندان‌ها مفید هست، چون هر نوع قند (گلوکز، مالتوز یا لاکتوز) موجود در غذا می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند.

سلامت هستخوان را بهبود می‌بخانجام گرفت

پنیر علاوه‌بر داشتن مقدار کلسیم زیاد، غنی از ویتامین B نیز هست. ویتامین B برای کودکان، خانومان (به‌خصوص تایمی در دوره‌ی بارداری یا شیردهی هستند) و افراد سالمند زیاد مفید هست، چون به ساخت و تقویت هستخوان‌ها و غضروف‌ها کمک می‌کند. ویتامین B موجود در پنیر باعث جذب و توزیع معقول کلسیم در بدن می‌شود.

پوکی هستخوان

پوکی هستخوان، بیماری‌ای هست که به‌خاطر کمبود کلسیم (جذب‌ نانجام گرفتن یا جذب ناقص کلسیم) به‌وجود می‌آید و به کاهش تراکم ماده‌ی معدنی هستخوان منجر می‌شود. این بیماری اکثرا در خانومانی که دوره‌ی یائسگی را سپری کـــرده‌اند، افراد مسن و کودکان دچار سوء‌تغذیه مشاهده می‌شود. این بیماری می‌تواند با پروتئین، کلسیم و یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین درمان شود. کلسیم به‌تنهایی کمک زیادی به درمان این بیماری نمی‌کند، چون مشکل اصلی جذب کلسیم و هستفاده از آن برای ساخت هستخوان هست. این سه ماده به مقدار فراوان در پنیر وجود دارند. بنابراین پنیر می‌تواند بخشی معقول از رژیم غذایی افرادی باانجام گرفت که از پوکی هستخوان رنج می‌برند.

از فشار خون بالا جلوگیری می‌کند

سدیم و کلسترول، دو عنصری هستند که اغلب برای فشار خون بالا و افراد مبتلا به بیماری فشار خون مضر درنظر گرفته می‌شوند، بنابراین از این نظر پنیر باید منع شود. محتوای چربی پنیر تا حد زیادی به کیفیت شیر و اینکه آیا پرچرب یا پرخامه و یا کم‌چرب یا بدون چربی هست، بستگی دارد. به‌طور کلی پنیرهای پرچرب محبوب‌تر هستند، چون معمولا طعم بهتری دارند. اما با توجه به نیاز اجتماع و نگرانی‌های سلامتی، پنیرهای کم‌چرب نیز وارد بازار انجام گرفته‌‌اند. این بدان معنهست که شما باید هنگام انتخاب پنیر برای خانه و رژیم غذایی‌تان، زیاد دقیق عمل کنید.

محتوای سدیم را فراموش نکنید! اگرچه محتوای سدیم پنیر با توجه به مقدار نمک اضافه‌انجام گرفته به شیر قبل از ساخت پنیر، متفاوت هست، هرگز آن‌قدر پایین نیست که برای افراد مبتلابه فشار خون بالا توصیه شود؛ چون نمک بخش جدایی‌ناپذیری از پنیر هست. به‌طور کلی پنیر به افراد با فشار خون بالا (بیماری فشار خون) توصیه نمی‌شود. اگرچه پنیرهای کم‌سدیم و کم‌چرب در کاهش هموسیستئین – ماده‌ای که اغلب با ابتلابه بیماری‌های قلبی مرتبط هست – مؤثر هستند اما این حقیقت نیز باعث نمی‌شود که پنیر به افراد مبتلا به پُرفشاری خون توصیه شود. یک ماده‌ی دیگر در پنیر که می‌تواند به افراد دارای فشار خون بالا کمک کند، محتوای ویتامین B آن هست؛ به صورت حتم اگر تصمیم بگیرند که از پنیر هستفاده کنند.

به افزایش وخانوم کمک می‌کند

پنیر یک ماده‌ی غذایی عالی برای افزایش وخانوم هست. پنیر سرشار از پروتئین‌ها، چربی‌ها، کلسیم، ویتامین‌ها و مواد معدنی هست. شما برای ساخت و رانجام گرفت عضله به پروتئین، برای انجام فرایندهای برپایه‌ی چربی در بدن به چربی‌ها، برای داشتن هستخوان‌هایی قوی‌تر و متراکم‌تر به کلسیم و برای بهبود عملکـــرد متابولیک به ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارید. فقط کافی هست مقدار زیادی از آنها را مصرف کنید، تمرینات ورزشی انجام دهید و به مقدار کافی بخوابید تا وخانوم‌تان افزایش یابد.

سایر فواید پنیر

پنیر حاوی اسید لینولئیک مزدوج و اسفنگولیپید هست که به پیشگیری از سرطان کمک می‌کنند. پنیر دارای مقدار زیادی ویتامین B هست که در طول فرایند تخمیر در آن به‌وجود می‌آید. ویتامین B برای حفظ عملکـــردهای زیادی در بدن و همچنین برای محافظت در برابر بیماری‌هایی مانند بری‌بری، زیاد مفید هست؛ همچنین ساخت سلول‌های خونی را افزایش می‌دهد، کبد را تقویت می‌کند و جذب مواد مغذی را در بدن تسهیل می‌کند.

چگونه پنیر را انتخاب و نگهداری کنید؟

انواع مختلفی از پنیر در بازارهای سرتاسر جهان وجود دارند. برخی از انواع آن مانند پنیر تازه‌ی بدون مواد نگهدارنده باید حتما درعرض تعداد روز پس از خرید مصرف شود، چون به‌آسودهی فاسد می‌شود. آن را در محل‌های خنک نگهداری کنید یا داخل یخچال بگذارید. قبل از خوردن یا هستفاده از پنیر، آن را تعداد دقیقه در دمای اتاق قرار دهید تا طعم و بافت بهتری پیدا کند.