فارس پیکس

درمان کک و مک با ۷ روش موثر و کاربردی • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

درمان کک و مک با ۷ روش موثر و کاربردی

دسته بندی : اخبار هنرمندان تاریخ : یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶

کک و مک همان لکه‌های قهوه‌ای هست که روی پوست ظاهر می‌شود، اما چه چیزی سبب بروز این لکه‌ها می‌شود و چه روش‌هایی برای درمان آن وجود دارد؟ اگر می‌خواهید پوستی سالم داشته باشید، با ما همراه شوید، در این مطلب به طور مفصل درباره کک و مک و راه‌های درمان آن برایتان نقل کرد‌ایم.

کک و مک چیست؟

کک و مک لکه‌های قهوه‌ای روشنی هست که به‌دلایل مختلفی روی پوست ظاهر می‌شود. این لکه‌ها از دسته‌ی سلول‌های پوستی تشکیل انجام گرفته‌اند که حاوی رنگدانه ملانین هستند. کک و مک برخلاف خال که کمی برجستگی دارد، تکمیلا مسطح هست. این لکه‌های قهوه‌ای ابداً دردناک یا مضر نیستند.

کک و مک در زیادی از مواقع ریشه‌ی ژنتیکی دارد، اما هیچ‌کس با چنین لکه‌هایی متولد نمی‌شود؛ بلکه محرک اصلی ظاهرانجام گرفتن کک و مک روی صورت، قرارگرفتن در معرض نور آفتاب هست. اگر از وجود کک و مک روی پوست خود خسته انجام گرفته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم هفت روش درمانی زیر را مطالعه کنید.

روش‌های درمان کک و مک

۱. کرم ضدآفتاب

کرم ضدآفتاب نمی‌تواند لکه‌هایی را که از قبل روی صورت به‌وجود آمده از بین ببرد،‌ اما از پدیدارانجام گرفتن لکه‌های جدید جلوگیری می‌کند. متخصصان توصیه می‌کنند که باید در پایانی طول سال، حتی روزهای ابری نیز از کرم ضدآفتاب معقول پوستمان هستفاده کنیم.

هنگام هستفاده از کرم ضدآفتاب نکات زیر را به‌خاطر بسپارید:

 • کرم ضدآفتاب باید SPF 30 یا بالاتر باانجام گرفت.
 • حداقل ۱۵ دقیقه قبل از خارج‌انجام گرفتن از خانه، روی پوست تمیز خود کرم ضدآفتاب بخانومید.
 • هر دو ساعت یک‌بار باید کرم ضدآفتاب را تمدید کنید. تمدید کرم ضدآفتاب پس از شنا و عرق انجام گرفتید اهمیت بالایی دارد.

۲. روش‌های درمانی با هستفاده از لیزر

در لیزردرمانی با هستفاده از پالس‌های متمرکز و فشرده‌ی نور لیزر برای درمان کک و مک هستفاده می‌شود

در لیزردرمانی از پالس‌های متمرکز و فشرده‌ی نور لیزر هستفاده می‌شود که نواحی آسیب‌دیده‌ی پوست را دنبال قرار می‌دهد. لیزر انواع مختلفی دارد. بنابر تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام انجام گرفته، ‌لیزر ۱۰۶۴ Q-Switched Nd YAG در درمان کک و مک مؤثرتر و کارآمدتر هست. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که درمان ۶۲ نفر که با هستفاده از این لیزر انجام انجام گرفته، تأثیری زیاد از ۵۰ درصد داشته هست.

روش‌های درمانی با هستفاده از لیزر امن و بی‌خطر هستند. خطر زخمی‌انجام گرفتن در این روش زیاد اندک هست، به صورت حتم احتمال وقوع برخی عوارض جانبی وجود دارد:

 • خارش
 • تورم
 • قرمزی
 • خشکی
 • پوست‌انداختن
 • عفونت
 • تغییر رنگ پوست

اگر سابقه‌ی تبخال دارید، بهتر هست قبل از لیزردرمانی از داروهای ضدویروس هستفاده کنید. اشعه‌ی لیزر می‌تواند ویروس تبخال پیرامون دهان را فعال کند. قبل از درمان احتمالا باید از برخی داروها و کرم‌ها هستفاده کنید. مصرف برخی داروها نیز احتمالا متوقف می‌شود. بنابراین به پزشک خود بگویید که از چه داروها و کرم‌هایی هستفاده می‌کنید.دو هفته پس از لیزردرمانی می‌توانید به روال عادی خانومدگی خود برگردید. به صورت حتم در برخی مواقع باید درمان خود را در تعدادین جلسه تکرار کنید تا تکمیلا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.

۳. کرایوسرجری

در کرایوسرجری با هستفاده از سرمای انجام گرفتید نیتروژن مایع، سلول‌های پوستی آسیب‌دیده و غیرعادی را فریز می‌کنند یا از بین می‌برند. این روش نیز زیاد امن هست و به بی‌هوشی نیاز ندارد. به صورت حتم احتمال بروز برخی عوارض جانبی ازجمله هیپوپیگمنتیشن (ازدست‌دادن رنگدانه)، خونریزی و تنخست وجود دارد. کرایوسرجری به‌ندرت باعث ایجاد زخم می‌شود.

۴. کرم محوکننده‌ی موضعی

زیادی از کرم‌های محوکننده حاوی هیدروکینون که با توقف روند تولید ملانین، لکه‌های کک و مک را کمرنگ می‌کند

برخی کرم‌های محوکننده یا سفیدکننده تنها با تجویز پزشک به‌فروش می‌رسند؛ به صورت حتم مدل‌‌هایی که به دستور پزشک نیاز ندارند نیز وجود دارند. زیادی از کرم‌های محوکننده حاوی هیدروکینون هستند. این ترکیب می‌تواند روند تولید ملانین را متوقف و نواحی تیره‌ی پوست را روشن کند.

هستفاده از کرم‌هایی که حاوی هیدروکینون هستند احتمالا با علائم زیر همراه هستند:

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۱۹۸۲ اعلام کـــرد محصولات سفیدکننده‌ای که حاوی ۲ درصد هیدروکینون هستند،‌ بی‌خطر بوده و تأثیر بهتری دارند. مطالعات دیگر در سال ۲۰۰۶ نشان داد که هیدروکینون می‌تواند برای موش‌های آزمایشگاهی سرطان‌زا باانجام گرفت و احتمال تیره‌انجام گرفتن رنگ پوست و تغییر شکل نیز وجود دارد. به‌همین‌دلیل FDA تصمیم گرفت که تحقیقات خود درباره‌ی هیدروکینون را ادامه دهد. به صورت حتم تا انتشار نتیجه‌ی تحقیقات، محصولات حاوی این ترکیب در بازار به‌فروش می‌رسند.

۵. کرم رتینوئید موضعی

کرم‌های رتینوئید یکی از ترکیبات ویتامین A هستند و برای درمان کک و مک و سایر آسیب‌های پوستی ناشی از آفتاب هستفاده می‌شوند. بنابر بررسی‌های انجام‌انجام گرفته در سال ۲۰۱۴، رتینوئید با جذب اشعه‌ی فرابنفش B، از پوست در برابر نور محافظت می‌کند. به‌همین‌دلیل از بروز کک و مک جدید جلوگیری می‌کند.

از عوارض جانبی این کرم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کـــرد:

 • قرمزی
 • خشکی
 • سوزش پوست
 • پوست‌انداختن
 • حساسیت

۶. پیل شیمیایی

در این روش با هستفاده از مواد شیمیایی، نواحی آسیب‌دیده‌ی پوست را تراشیده و لایه‌برداری می‌کنند. برای درمان کک و مک از گلیکولیک اسید یا اسید ترشكلراكتيك برای لایه‌برداری هستفاده می‌شود که می‌تواند تا لایه‌های میانی پوست نفوذ کند. پس از حذف پوست آسیب‌دیده، پوست جدید جای آن را می‌گیرد.

این روش نیز عوارض متایمی زیر را به‌همراه دارد:

 • ایجاد زخم‌هایی شبیه گزیدگی
 • پوست‌انداختن
 • قرمزی
 • سوزش
 • خشکی انجام گرفتید
 • تورم

دوران نقاهت برای این روش درمان دو هفته هست. شستن روزانه‌ی پوست با صابون و پمادهای موضعی از دستورهای درمانی این دوره هست. در دوران نقاهت باید از داروهای ضدویروس هستفاده کنید و تا حد امکان از آفتاب فاصله بگیرید.

۷. درمان‌های طبیعی

روش‌های درمانی طبیعی نیز وجود دارند که می‌توانند در درمان کک و مک مؤثر باشند و از میان آنها می‌توان به آب‌لیمو اشاره کـــرد

روش‌های درمانی طبیعی نیز وجود دارند که می‌توانند در درمان کک و مک مؤثر باشند. به صورت حتم این موارد هنوز ازلحاظ علمی ثابت نانجام گرفته‌اند. با‌این‌حال هستفاده از این روش‌ها به‌هیچ‌عنوان خطرناک نیست.

برخی درمان‌های طبیعی عبارت‌اند از:

آب‌لیمو: آبِ لیمو را گرفته و آن را با پنبه روی صورت بمالید. پس از آن حتما صورت خود را بشویید. نقل کرد می‌شود که آب‌لیمو باعث روشن‌انجام گرفتن رنگ پوست می‌شود.

عسل: عسل را با نمک مخلوط کنید تا یک اسکراب یا لایه‌بردار طبیعی درست کنید. عسل نیز به روشن‌کـــردن رنگدانه‌ها کمک می‌کند.

آب‌دوغ: آب‌دوغ همان مایعی هست که پس از کره‌گرفتن باقی می‌ماند. این مایع را مستقیما روی پوست بمالید و پس از ۱۰ دقیقه صورت خود را با آب گرم بشویید. می‌توانید از ترکیب آب‌دوغ با جوپرک نوعی ماسک طبیعی درست کنید. آب‌دوغ حاوی اسید لاکتیک هست که می‌تواند به روشن‌انجام گرفتن رنگ کک و مک کمک کند.

خامه‌ی ترش: خامه‌ی ترش را مستقیما روی پوست تمیز بمالید و پس از تعداد دقیقه صورت خود را بشویید. خامه‌ی ترش نیز همانند آب‌دوغ حاوی اسید لاکتیک هست.

مهست: مهست را مستقیما روی صورت بمالید و تعداد دقیقه منتظر بمانید. اسید لاکتیک موجود در مهست نیز به روشن‌انجام گرفتن رنگ کک و مک کمک می‌کند.

پیاز: پیاز را روی پوست بمالید و پس از تعداد دقیقه آن را بشویید. پیاز می‌تواند مثل یک لایه‌بردار لکه‌های قهوه‌ای کک و مک را کم‌رنگ کند.

در صورت هستفاده از این روش‌ها و احساس سوزش در پوست، درمان طبیعی خود را متوقف کنید.

دلیل ایجاد کک و مک

پوست ما از سلول‌هایی به‌نام ملانوسیت تشکیل انجام گرفته که وظیفه‌ی تولید ملانین رنگدانه را به‌عهده دارند. ملانین از پوست بدن در برابر اشعه‌ی فرابنفش خورشید محافظت می‌کند. قرارگرفتن درمعرض نور آفتاب باعث می‌شود که سلول‌های ملانوسیت، ملانین افزایشی تولید کنند. کک و مک‌ در حقیقت انباشته‌ی ملانین هست که روی لایه‌ی بیرونی پوست ظاهر می‌شود.

اکثر افرادی که کک و مک زیادی دارند،‌ پوست روشن‌تری دارند؛ به صورت حتم کک و مک به این افراد محدود نیست و ممکن هست روی پوست هرکسی ظاهر شود. افرادی که پوست سفیدتری دارند درمقایسه با افراد تیره‌تر، معمولا ملانین کاهشی تولید می‌کنند. بااین‌حال سلول‌های ملانوسیت آنها در برابر آفتاب، فعال‌تر هست و ملانین افزایشی تولید می‌کنند.

کک و مک به‌خودی‌خود از بین می‌رود

کک و مک ارثی با افزایش سن کاهش خواهد انجام گرفت، اما متأسفانه کک و مک‌هایی که خورشید باعث شکل‌گیری آنها انجام گرفته، با افزایش سن افزایش می‌شوند.

برخی از انواع کک و مک‌ها مدت‌های طولانی روی پوست میزبان خود باقی می‌مانند. برخی نیز در طول تابستان که آفتاب افزایشی می‌تابد، ظاهر می‌شوند و به‌مرور زمان و فاصله‌گرفتن خورشید از زمین،‌ کم‌رنگ می‌شوند. کک و مک ارثی با افزایش سن کاهش خواهد انجام گرفت، اما متأسفانه کک و مک‌هایی که خورشید باعث شکل‌گیری آنها انجام گرفته، با افزایش سن افزایش می‌شوند.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

کک و مک بدخیم نیست، اما ممکن هست با سرطان پوست اشتباه گرفته شود. تابش انجام گرفتید نور آفتاب از عوامل اصلی کک و مک و ملانوما هست. ملانوما در افرادی که پوست روشن‌تری دارند، شایع‌تر هست.

اگر تغییراتی در اندازه، شکل و رنگ کک و مک‌ها مشاهده کـــردید به‌سرعت باید به پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

کک و مک زیاد شایع بوده و خوش‌خیم هست. بااین‌حال زیادی افراد به دلیل زیبایی می‌خواهند از آنها خلاص شوند. روش‌های درمانی انجام گرفتیدتر مثل لایه‌برداری شیمیایی یا لیزردرمانی مؤثر هستند که به صورت حتم دوران نقاهت تقریبا طولانی دارند و احتمالا باعث بروز عوارض جانبی می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرکاری با متخصص پوست مشورت کنید تا بهترین راه برای ازبین‌بردن کک و مک را به شما پیشنهاد کند. فراموش نکنید که تحت هر شرایطی از پوست خود در برابر اشعه‌ی آفتاب مراقبت کنید.