فارس پیکس

دلایل خیانت و راه‌های جلوگیری از آن • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

دلایل خیانت و راه‌های جلوگیری از آن

دسته بندی : اخبار هنرمندان تاریخ : پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶

آشنایی با مهارت های خانومدگی خانوماشویی به زوج‌ها کمک می‌کند ازدواجی پایدار و موفق داشته باشند و طعم خوشبختی در خانومدگی متأهلی را بچشند. اما اوضاع متداوم به‌نیکوی پیش نمی‌رود. امروزه، رابطه‌ها انواع مختلفی دارند. در ازدواج‌های سنتی زوج‌ها به‌هم قول می‌دهند تا از لحاظ فیزیکی و احساسی به‌هم وفادار بمانند، اما داده‌ها نشان می‌دهند که بی‌وفایی خیلی معمول هست. دولت آمریکا در سال ۲۰۰۵ تحقیقی در این مورد انجام داد. نتیجه این انجام گرفت که از هر پنج زوج آمریکایی یک زوج اعتراف به بی‌وفایی کـــردند. در این مقاله، دلایل خیانت از منظر روان‌شناسی بازگو انجام گرفته هست.

فکر می‌کنید دلایل خیانت و بی‌وفایی زوج‌ها نسبت به یکدیگر چیست؟ دلیل خیانت فقط رابطه‌ی جنسی نیست.

فاکس نیوز با کلی آرماتاژ (Kelly Armatage)، روان‌درمان‌گر شناختی رفتاری و مشاور ازدواج، مصاحبه‌ای انجام داده هست. در این مصاحبه، او به بررسی دلایل خیانت زوج‌ها می‌پردازد. همچنین، آرماتاژ به ما می‌گوید اگر یکی از زوجین با این مشکل روبه‌رو انجام گرفت، فارس پیک می‌تواند رابطه را نجات دهد.

۱. عادی دانستن خیانت

یکی از دلایل خیانت: خانواده‌ی خیانت‌کار

شاید خیانت در برخی افراد ذاتی باانجام گرفت. تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که پدر یا مادر خیانت‌کار داشته‌اند، ممکن هست خودشان هم به همسرشان خیانت کنند. در آپریل ۲۰۱۵، تحقیق مختصری در مجله‌ی مشکلات خانوادگی در همین مورد منتشر انجام گرفت. این تحقیق نشان داد افرادی که پدر و مادر خیانت‌کار داشته‌اند، نسبت به افرادی که والدین آنها در خانومدگی به هم وفادار بوده‌اند، دو برابر افزایش احتمال خیانت به همسر خود را دارند.

آرماتاژ می‌گوید او هم همین نتیجه را در عمل دیده. «والدین این ایده را به فرخانومدان خود القا می‌کنند که خیانت کـــردن اشکالی ندارد».

جلوگیری

اگر پدر یا مادر شما به خانواده‌ی خود خیانت کـــرده‌، باید تلاش کنید این رفتار را تغییر دهید. آرماتاژ می‌گوید: «برای رها انجام گرفتن از عادت خیانت، باید سیستم تفکر تکمیلا جدیدی را در ناخودآگاه جایگزین کنید. باید در طولانی‌مدت خوشبختی ناشی از صداقت، وفاداری، حقیقت و عشق و ازدواج را به فرد نشان دهید. در این صورت، فرد تکمیلا روش خانومدگی قبلی را از خاطر می‌برد.

۲. اعتماد‌به‌نفس پایین

اعتماد به نفس پایین یکی از دلایل خیانت هست. خیانت برای این افراد می‌تواند نوعی مکانیسم تدافعی باانجام گرفت. خیانت باعث می‌شود فرد احساس کند قوی هست، دیگران به او نیاز دارند و او را می‌خواهند.

آرماتاژ می‌گوید: «گاهی اوقات فرد در رابطه‌ به جایی رسیده‌ که دیگر نمی‌تواند به همسر خود اعتماد به نفس ببخانجام گرفت. در این مواقع، این فرد رابطه را پایان نمی‌کند (چون می‌ترسد تنها شود)، ولی اعتماد‌به‌نفسی را که به آن نیازمند هست، از دیگران می‌گیرد.»

جلوگیری

اگر کسی به اندازه‌ی کافی اعتمادبه‌نفس نداشته باانجام گرفت، هرگز نمی‌تواند رابطه‌ی خیلی سالمی داشته باانجام گرفت. به همین خاطر، فرد برای داشتن رابطه‌ی بهتر باید برای تقویت اعتماد‌ به نفس خود تلاش کند. آرماتاژ می‌گوید: «درست هست که خوشبختی نخستیه از درون انسان نشأت می‌گیرد، ولی افزایش خوشبختی، اعتماد و ارزش از طرف مقابل به فرد منتقل می‌شود. در نتیجه، نخست باید با ترس‌های او روبه‌رو شوید. بعد اعتمادبه‌نفس او را بالا ببرید. برای این کار باید به او عشق بدهید و خلاء درون او را پر کنید».

۳. نارضایتی جنسی

عدم رضایت جنسی یکی دیگر از دلایل خیانت هست

تایمی برای مدتی طولانی در رابطه‌ای بوده‌اید، طبیعی هست که علاقه‌ی شما به رابطه جنسی کاهش شود. برای برخی افراد ارتباط احساسی هم کاهش می‌شود. طبیعی هست که نارضایتی جنسی به یکی دیگر از دلایل خیانت تبدیل می‌شود.

آرماتاژ می‌گوید: «این افراد به‌جای اینکه مشکلات خود را در خانه حل کنند، به خارج از خانه پناه می‌برند. محققان معتقد‌ند در خانه‌هایی که رابطه‌ی جنسی رضایت‌بخش نیست و زوجین مدام مجادله دارند، احتمال خیانت افزایش هست».

جلوگیری

به‌جای اینکه به خارج از خانه پناه ببرید، با همسر خود صحبت کنید. ببینید فارس پیک می‌توانید اوضاع را در خانه بهبود بخشید. آرماتاژ می‌گوید: «تایمی به‌دنبال راه‌هایی می‌گردید که از نظر عاطفی و جنسی به همسر خود نزدیک‌تر شوید، هرگونه احتمال خیانت را از بین برده‌اید. تایمی هر دو نفر تلاش می‌کنند موانع را از سر راه بردارند، رابطه‌ی عاطفی و جنسی آنها به روزهای گرم و پرحرارت نخست باز می‌گردد».

۴. علاقه‌ی افراطی به تنوع

آرماتاژ می‌گوید: «افزایش خیانت‌ها اتفاقی پیش می‌آیند. تایمی کسی افزایش زمان خود را با افراد خوش‌چهره می‌گذراند، احتمال خیانت او افزایش می‌شود. همچنین کسانی که دچار بحران میان‌سالی انجام گرفته‌اند، کم‌کم به این فکر‌ها می‌افتند. «دارم پیر می‌شم. می‌خوام مجدد احساس جوونی کنم. برای همین به همسرم خیانت می‌کنم». ولی معمولا این عامل به‌همراه مورد شماره ۱ پیش می‌آید؛ اینکه خیانت اشکالی ندارد. درواقع اگر شخص از ابتدا فکر کند خیانت اشکالی ندارد، احتمالا در خانومدگی خود هم فرد خیانت‌کاری باانجام گرفت.

جلوگیری

افرادی که افزایش در معرض وسوسه‌ی خیانت قرار دارند، باید خودآگاهی افزایشی داشته باشند. تمرین خودآگاهی می‌تواند در جلوگیری از خیانت تأثیرگذار باانجام گرفت. آماتاژ به این افراد پیشنهاد می‌دهد: «اگر به‌خاطر بحران میان‌سالی دچار وسوسه‌ی خیانت انجام گرفتند باید در مورد این احساسات با همسر خود صحبت کنند».

او توضیح می‌دهد: «پیشگیری بهتر از درمان هست. رضایت ناشی از وفاداری به همسر خود خیلی بهتر از لذت متایمی خیانت هست».

۵. انتقام‌گیری

متأسفانه اگر به هر دلیلی به همسر خود خیانت کـــرده‌اید، احتمال تلافی کـــردن او هم وجود دارد. او هم ممکن هست بگوید کار شما را فراموش نکـــرده و می‌خواهد انتقام بگیرد. آرماتاژ می‌گوید: «درواقع این افراد فکر می‌کنند حق خیانت دارند، چون شما به او وفادار نبوده‌اید و به خاطر خیانت به شما کاهش احساس گناه می‌کند.» آرماتاژ می‌گوید: «اما حقیقت برتصویر این هست. تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که از روی انتقام خیانت می‌کنند، به اندازه همسر بی‌وفای خود احساس گناه و شرمندگی می‌کنند».

جلوگیری

آرماتاژ می‌گوید افرادی که از هم دلگیر هستند، بهتر هست به مشاوره‌ی ازدواج مراجعه کنند. این کار باعث می‌شود شخص وفادار اعتماد و ثبات افزایشی را در خانه حس کند. اینکه هر دو نفر خیانت‌کار بوده‌اند، شرایط مساوی دارند. آنها می‌توانند پایه‌ی قوی‌تری برای رابطه‌ی خود بساخانومد، ولی هر دو طرف باید همه‌ی دلایل ابتدایی خیانت را از بین ببرند.