فارس پیکس

ساختار انواع بازار بر اساس میزان رقابت چگونه هست؟ • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

گاهی مفاهیم اقتصادی آن‌قدر پیچیده به‌نظر می‌رسند که افرادی که سررشته‌ای در این حوزه ندارند، جرئت نمی‌کنند به آن نزدیک شوند و مفاهیمش را بیاموخانومد. یکی از این مفاهیمِ مربوط به اقتصاد، ساختار انواع بازار هست. تابه‌حال اسامی مونوپولی، الیگوپولی و کلماتی مانند اینها به گوش‌تان خورده هست؟ در این مقاله تلاش کـــرده‌ایم به زبانی ساده به تفسیر این مفاهیم بپردازیم. پس از مطالعه‌ی این مقاله و آشنایی با انواع بازار و ویژگی‌های آنها، می‌توانید به‌آسودهی برای انواع بازار مثال‌هایی ایرانی بیاورید.

ساختار بازار شامل تعدادی از ویژگی‌های مرتبط یا مشخصات یک بازار هست. این ویژگی‌ها شامل تعداد خریداران و فروشندگان در بازار، سطح و نوع رقابت، میزان تمایز محصولات و شرایط ورود و خروج به بازار هستند. در بین پایان این ویژگی‌ها، «رقابت» رُکن اصلی بازار هست. رقابت به‌عنوان راهنمایی عمل می‌کند که شرکت‌ها به کمک آن می‌توانند تصویر‌العمل نشان بدهند و در شرایط مختلف تصمیم گیری کنند. بنابراین ساختار بازار می‌تواند براساس سطح رقابت در آن بازار تقسیم‌بندی شود و انواع بازار را به‌وجود بیاورد. در ادامه با انواع بازار در قالب سه دسته آشنا می‌شوید.

دسته‌ی نخست: بازار رقابتی خالص

انواع بازار - بازار رقابت خالص

بازار رقابت خالص یکی از انواع بازار هست که در آن تعداد زیادی خریدار و فروشنده، کالای هستاندارد و همگنی را معامله می‌کنند. در بازار رقابت خالص، فروشندگان قدرت تعیین قیمت ندارند. بنابراین فروشندگان در واقع دریافت‌کننده‌ی قیمت هستند، نه تعیین‌کننده‌ی قیمت. چون اگر یکی از فروشندگان قیمت را بالا ببرد، خریداران ممکن هست به فروشنده‌ی دیگری مراجعه کنند تا همان کالا را با همان کیفیت اما با قیمتی پایین‌تر خریداری کنند. از طرف دیگر، اگر فروشنده‌ای قیمت خود را پایین‌تر از رقبا بگذارد، خریداران درباره‌ی کیفیت کالا به شک می‌افتند. به‌همین‌دلیل فروشندگان نه می‌توانند قیمت بالاتری تعیین کنند و نه قیمت پایین‌تر. خصوصیت دیگر بازار رقابت خالص این هست که هیچ منع قانونی، مالی و … برای ورود و خروج به بازار وجود ندارد.

در بازار رقابت خالص، منحنی متوسط درآمد و متوسط تقاضا منطبق بر هم و به‌صورت خطی افقی هستند. این به معنی همگنی محصولات با قیمت ثابت بازار هست. فروشنده در قیمتی ثابت، می‌تواند به هر میزان که می‌خواهد، کالای خود را بفروانجام گرفت.

دسته‌ی دوم: بازار رقابت تکمیل

گفتیم در بازار رقابت خالص، تعداد زیادی خریدار و فروشنده محصول هستاندارد و همگنی را مبادله می‌کنند. بازار رقابت تکمیل، واژه‌ی وسیع‌تری هست و شرایطی را نشان می‌دهد که در بازار، رقابت تکمیل وجود داشته باانجام گرفت.

تعریف بازار رقابت تکمیل از زبان اقتصاددانان مختلف در ادامه آمده هست:

 • رابینسون (Robinson) رقابت تکمیل را چنین تفسیر می‌کند: «تایمی تعداد شرکت‌های یک بازار آن‌قدر زیاد باانجام گرفت که تغییر در خروجی هریک از آنها، اثر ناچیزی روی خروجی کل داشته باانجام گرفت و کالا تکمیلا همگن باانجام گرفت طوری که خریداران بین انتخاب یک فروشنده و سایر فروشندگان ترجیح خاصی نداشته باشند؛ در این شرایط رقابت تکمیل هست و کشش تقاضا برای یک فروشنده‌ی خاص بی‌نهایت هست.
 • اسپنسر (Spencer) در زمینه‌ی تعریف بازار رقابت تکمیل می‌گوید: «بازار رقابت تکمیل اصطلاحی هست که به صنعت یا بازاری تعلق می‌یابد که تعداد زیادی خریدار و فروشنده، درگیرِ خریدوفروش کالایی همگن هستند، هشدارات درباره‌ی قیمت و مقدار به‌طور تکمیلا شفاف وجود دارد، تبعیضی وجود ندارد و منابع به‌آسودهی قابل انتقال هستند.»
 • براساس تعریف پروفسور لفتویچ (Leftwitch): «بازار رقابت تکمیل بازاری هست که شرکت‌های زیادی به فروش محصولی مشابه مشغول‌اند و هیچ شرکتی آن‌قدر بزرگ نیست که بتواند روی قیمت بازار اثر بگذارد.»
 • بیلاس (Bilas) می‌گوید: «تکمیل بودن رقابت یک بازار، از روی تعداد زیاد شرکت‌ها مشخص می‌شود. پایان این شرکت‌ها محصول مشخصی را می‌فروشند. فروشنده هم گیرنده‌ی قیمت هست، نه تعیین‌کننده‌ی قیمت.»

به‌عنوان مثالی برای بازار رقابت تکمیل، به بازار کشاورزان سیب‌زمینی فکر کنید. بازار رقابت تکمیل، شرایط زیر را دارد:

۱. تعداد زیاد فروشنده‌ها و خریداران

این مورد، یکی از شرایط اصلی بازار رقابت تکمیل هست. در بازار رقابت تکمیل تعداد فروشنده‌ها و خریداران خیلی زیاد هست اما میزان خریدی که هر خریدار انجام می‌دهد یا میزان فروش هر فروشنده در مقایسه با اندازه‌ی کل بازار خیلی کوچک هست. به همین دلیل، در چنین بازاری فروشندگان قدرت اثرگذاری روی قیمت را ندارند. نتیجه این هست که قیمت بدون توجه به فعالیت فروشندگان یا خریداران، بدون تغییر باقی خواهد ماند. پس هردو طرف معامله باید پیرو قیمت بازار باشند.

۲. محصول همگن

انواع بازار - محصول همگن در رقابت خالص

یک مشخصه‌ی حیاتی دیگر این بازار، همگن بودن محصول هست. در بازار رقابت تکمیل، رقبا محصولی مشابه با کیفیت و ویژگی‌های مشابه تولید می‌کنند. بنابراین خریدار آزاد هست از هر فروشنده‌ای که می‌خواهد، محصول موردنظرش را خریداری کند.

۳. آزادی ورود و خروج

در بازار رقابت تکمیل، هیچ منع قانونی، اجتماعی یا تکنیکی برای ورود و خروج شرکت‌ها وجود ندارد. در این بازار هر شرکتی سود نرمالی می‌برد. اگر سود در صنعت خاصی بالا برود، شرکت‌های جدیدی وارد می‌شوند و سبب می‌شوند سود مجددا پایین بیاید. در نقطه‌ی مقابل اگر سود زیاد‌ از حدِ نرمال پایین بیاید، برخی از شرکت‌ها از صنعت خارج می‌شوند که همین کاهش رقابت، سود را مجددا بالا می‌برد.

۴. دانش تکمیل

این خصوصیت به این معنی هست که هم خریداران و هم فروشندگان درباره‌ی قیمت و محصولات غالب بازار، هشدارات تکمیلی دارند. در این حالت، هیچ‌کس نمی‌تواند کالا را گران‌تر بفروانجام گرفت یا گران‌تر بخرَد. به همین دلیل قیمت در بازار ثابت می‌ماند.

۵. قابلیت انتقال عوامل تولید

این مورد به تولیدکنندگان کمک می‌کند میزان عرضه‌ و تقاضا را متناسب با یکدیگر تنظیم کنند. عوامل تولید به‌آسودهی می‌توانند از یک صنعت به صنعتی دیگر منتقل شوند. مثلا کسی که قبلا در زمین کشاورزی‌اش سیب‌زمینی می‌کاشت، می‌تواند همان زمین، همان تراکتور و همان ابزارآلات را برای تولید محصول کشاورزی دیگری هم به‌کار ببرد.

دسته‌ی سوم: بازار رقابت ناقص

بازار رقابت ناقص در تعاریف اقتصادیِ انواع بازار به بازاری نقل کرد می‌شود که در آن شرایط لازم برای رقابت تکمیل مهیا نانجام گرفته باانجام گرفت. به معنای دیگر، بازار رقابت ناقص بازاری هست که از قواعد دشوار‌گیرانه‌ی رقابت تکمیل، آزاد هست.

برخلاف بازار رقابت تکمیل، بازار رقابت ناقص از طریق محصولات متنوع مشخص می‌شود. مفهوم بازار رقابت ناقص نخستین بار توسط اقتصاددان انگلیسی، جوآن رابینسون (Joan Robinson) به ادبیات اقتصادی وارد انجام گرفت. در این بازار، خریداران و فروشندگان هشدارات تکمیلی درباره‌ی بازار ندارند. یعنی از قیمت محصولات و خدمات موجود در بازار به‌طور تکمیل مطلع نیستند. در چنین بازاری معامله‌ی محصولات و خدمات براساس ارزش خروجی همان شرکت قیمت‌گذاری می‌شود.

انواع بازار رقابت ناقص عبارتند از:

 • مونوپولی (انحصار تکمیل)؛
 • رقابت انحصاری؛
 • الیگوپولی (انحصار تعدادجانبه).

مونوپولی (بازار انحصاری)

انواع بازار - مونوپولی

مونوپولی یکی دیگر از انواع بازار هست. کلمه‌ی مونوپولی از کلمه‌ی یونانیِ «مونوپولین» آمده که به معنی تک‌فروشی (انحصار) هست. مونوپولی به شرایطی از بازار اطلاق می‌شود که تنها یک تولیدکننده وجود دارد و روی کل بازار کنترل دارد. این فروشنده چیزی را مبادله می‌کند که برای آن جایگزین مشابهی وجود ندارد.

برخی از تعاریف بازار مونوپولی از دیدگاه اقتصاددانان متفاوت شامل موارد زیر هست:

 • براساس تعریف پروفسور توماس (Thomas): «به‌طور‌کلی، عبارت مونوپولی به معنی کنترل مؤثر روی قیمت هست. اگر بخواهیم دقیق‌تر به این موضوع بپردازیم، مونوپولی به معنای ترکیبی از تولیدکنندگان یا بازرگانان برای کنترل قیمت کالاها یا خدمات هست.»
 • پروفسور چمبرلین (Chamberlain) می‌گوید: «مونوپولی به معنی کنترل روی عرضه هست.»
 • رابرت تریفین (Triffin) اعتقاد دارد: «مونوپولی بازاری را توصیف می‌کند که شرکت مستقل از تغییرات قیمت محصول شرکت‌های دیگر هست.»

طبق تعاریف بالا، بازار مونوپولی یعنی تقاضا، عرضه و قیمت محصول تحت کنترل فروشنده هستند. منحنی تقاضا در بازار رقابت ناقص به‌صورت نزولی هست.

در ادامه به توضیح خصوصیات بازار مونوپولی می‌پردازیم.

۱. تک‌فروشنده

حیاتی‌ترین خصوصیت مونوپولی همین هست. در بازار مونوپولی تنها یک فروشنده یا تولیدکننده برای محصول وجود دارد. در این شرایط، خریداران هیچ گزینه‌ی انتخابی ندارند و تنها می‌توانند از همان یک فروشنده خرید کنند. این به معنی کنترل فروشنده روی بازار هست. قطعا انحصارگر نسبت به قدرت خود برای تعیین قیمت احساس لذت خواهد داشت. در این حالت، تمایزی بین سازمان و صنعت وجود ندارد. چون همان یک سازمان کل صنعت را تشکیل می‌دهد.

۲. عرضه‌ی محصولِ منحصربه‌فرد

فروشنده در بازار مونوپولی محصولی را مبادله می‌کند که منحصربه‌فرد هست و جانشین مشابهی ندارد. در واقع تنوع محصول در این بازار وجود ندارد.

۳. موانع ورود

این خصوصیت به‌نوعی دلیلِ وجودِ بازار مونوپولی هست. در بازار مونوپولی موانع ورودی وجود دارند که ورود شرکت‌های جدید را محدود می‌کنند. این موانع ممکن هست منابع انحصاری، حق کپی‌رایت، نیاز به سرمایه گذاری بالا و موانع دولتی باشند.

برخی موانع ورود به بازار انحصاری شامل موارد زیر هست:

 • موانع قانونی: موانعی هستند که از طرف دولت برای رفاه عمومی گذاشته می‌شوند. برای مثال در گذشته، شرکت‌های پُست، راه‌آهن، برق و اداره‌ی راه‌و‌ترابری در هند برای رفاه عمومی به‌طور انحصاری مدیریت می‌انجام گرفتند. از سال ۱۹۹۰ بعد از ابداًحات اقتصادی، دولت اجازه‌ی ورود شرکت‌های خصوصی به این حوزه‌ها را داد. دولت می‌تواند با قرار دادن حق کپی‌رایت، حق اختراع‌ثبت‌انجام گرفته، حقوق علائم تجاری و … در بخش خصوصی هم انحصار ایجاد کند. فکر می‌کنید کدام شرکت‌های ایرانی به‌صورت دولتی انحصاری هستند؟
 • تصاحب منابع: این مورد به انحصاری ماندن یک سازمان کمک می‌کند. برخی شرکت‌ها از قدیم مالک برخی مواد نخستیه بوده‌اند که برای تولید محصول خاصی به آنها نیاز هست. مثل آلومینیوم، الماس، بوکسیت و … این منابع اصولا محدود هستند و هر شرکتی که آنها را در اختیار داشته باانجام گرفت در آن صنعت انحصارگر می‌شود. مثلا ایران و عراق انحصارگران منابع نفت هستند و آفریقای جنوبی در الماس مونوپولی هست. منابع لزوما منابع خام نیستند. برخی ممکن هست در علم تولید یک محصول انحصارگر باشند. مثلا ژاپن و چین در صنعت محصولات الکترونیکی انحصارگرند.
 • بهره وری در تولید: این مورد از تجربه‌ی تعدادین ساله، نوآوری، قدرت مالی، هزینه‌ی پایین بازاریابی، مزیت مدیریتی و … به‌دست می‌آید. بهره‌وری در تولید به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. به‌عنوان‌ نتیجه، سازمان یک قدم جلوتر از رقبا خواهد بود و بازار را به‌دست خواهد گرفت. چنین شرکت‌هایی از حمایت دولت هم برخوردار خواهند انجام گرفت.
 • اقتصاد مقیاس: این مورد به‌دلیل فنی وجود مونوپولی در بازار ناقص اشاره دارد. تایمی سازمانی مقیاس تولید خاصی را پیدا می‌کند تا در بلندمدت بتواند با حداقل هزینه به تولید ادامه بدهد، قمیت تولید کوتاه‌مدتش هم در حداقل خود قرار خواهد گرفت. این مزیت رقابتی به شرکت کمک می‌کند رقبا را از دور خارج کند و انحصارگر شود. تایمی یک سازمان انحصارگر می‌شود، برای شرکت‌های جدید دشوار خواهد بود که وارد صنعت شوند و در آن دوام بیاورند. به چنین بازارهای انحصاری، مونوپولی طبیعی نقل کرد می‌شود. مونوپولی طبیعی به‌دلیل شرایط فنی، بهره‌وری یا تدابیر دولتی به‌منظورِ رفاه عمومی به‌وجود می‌آیند.

۴. هشدارات محدود

انواع بازار - اپلاعات محدود در مونوپولی

هشدارات به‌طور انحصاری در دست سازمان انحصارگر و افرادی هست که در این سازمان کار می‌کنند. انتقال این هشدارات به دیگران ممنوع هست و تنها از طریق حفظ حق کپی‌رایت یا پتنت ممکن هست.

رقابت انحصاری

عبارت رقابت انحصاری نخستین بار توسط پروفسور چمبرلین در سال ۱۹۳۳ در کتاب تئوری رقابت انحصاری هستفاده انجام گرفت. تاکنون درباره‌ی مفاهیم بازار رقابت تکمیل و انحصار تکمیل صحبت کـــردیم. ولی بازار واقعی چیزی در میان آنههست.

بازار رقابت انحصاری در واقع ترکیبی از دو بازار مونوپولی و رقابت تکمیل هست. در این بازار تعداد زیادی فروشنده و خریدار وجود دارند ولی هرکدام از فروشنده‌ها حداقل در یک مورد با رقبای خود فرق دارند.

برخی از تعاریف بازار رقابت انحصاری از دیدگاه اقتصاددانان متفاوت شامل موارد زیر هست:

 • براساس تعریف جی‌اس‌بِین (J.S. Bains): «رقابت انحصاری، ساختار بازاری را توضیح می‌دهد که در آن فروشنده‌های زیادی محصولات متنوعی می‌فروشند، اما جایگزین نزدیکی برای یکدیگر محسوب می‌شوند.»
 • باومول (Baumol) که یک اقتصاددان امریکایی هست درمورد این بازار می‌گوید: «شرایط بازار رقابت انحصاری، شرایطی هست که فروشندگان محصول منحصربه‌فرد (انحصاری) خود را تولید می‌کنند. اما در عین حال تحت فشار رقابتی انجام گرفتید از سوی فروشندگان محصولات جانشین هم هستند.»

پس در بازار رقابت انحصاری، فروشندگان محصولاتی را معامله می‌کنند که برای‌شان جایگزین‌های نزدیک وجود دارد. تعداد فروشندگان خیلی زیاد هست. همین مورد این نوع بازار را به بازار رقابت تکمیل نزدیک می‌کند. از طرف دیگر، درست هست که محصولات تولیدی نزدیک به هم هستند، اما جانشین تکمیلی برای هیچ‌یک از آنها وجود ندارد.

خصوصیات بازار رقابت انحصاری هم ترکیبی از خصوصیات بازار رقابت تکمیل و بازار انحصار تکمیل هست. در ادامه به خصوصیات این بازار پرداخته‌ایم:

۱. تعداد زیاد فروشندگان و خریداران

این خصوصیت، یکی از حیاتی‌ترین ویژگی‌های رقابت انحصاری هست. مثل بازار رقابت تکمیل، در بازار رقابت انحصاری نیز تعداد خریداران و فروشندگان خیلی زیاد هست.

۲. محصولات متنوع

انواع بازار - محصولات متنوع در بازار رقابت انحصاری

در بازار رقابت انحصاری، محصولات فروشندگان مختلف، از جنبه‌های متعددی با یکدیگر فرق دارند. مثلا از جنبه‌ی برند، شکل، سبک، علامت تجاری، دوام و کیفیت. بنابراین فروشندگان می‌توانند به‌آسودهی حتی در زیاد‌از یک مورد، از رقبا متمایز شوند. اما توجه داشته باشید که در این نوع بازار، محصولات مختلف جانشین نزدیکی برای یکدیگر محسوب می‌شوند.

۳. ورود و خروج آزاد

در بازار رقابت انحصاری نیز همچون بازار رقابت تکمیل، محدودیتی برای ورود و خروج به بازار وجود ندارد.

۴. محدودیت در انتقال عوامل تولید

این مورد، نکته‌ی حیاتیی هست. در بازار رقابت انحصاری امکان انتقال عوامل تولید، خدمات و محصولات به سایر صنایع به‌آسودهی رخ نخواهد داد. به این دلیل که اگر کسی بخواهد عوامل تولید خود را به صنعت دیگری منتقل کند، باید هزینه‌ی بالایی برای انتقال پرداخت کند. این منجر به تفاوت در قیمت محصولات سازمان‌ها می‌شود.

۵. عدم کنترلِ قیمت محصولات در بازار

مشابه بازار انحصاری، منحنی متوسط و حاشیه‌ی درآمد سازمان در این بازار نزولی هست. این نشان می‌دهد که فروشنده تنها در حالتی می‌تواند افزایش بفروانجام گرفت که قیمت را پایین بیاورد. از طرفی، اگر قیمت کالا بالاتر برود، مشتریان ممکن هست از فروشنده‌ی دیگری خرید کنند. چون کالاهای مختلف جانشین نزدیکی برای هم محسوب می‌شوند. در این شرایط، فروشنده‌ی مذکور قادر نخواهد بود که افزایش بفروانجام گرفت. یعنی شرکت‌ها در بازار رقابت انحصاری تکمیلا روی قیمت‌گذاری کنترل ندارند.

الیگوپولی (انحصار تعدادجانبه)

ساختار انواع بازار را با بازار الیگوپولی به اپایان می‌رسانیم. کلمه‌ی الیگوپولی از ترکیب دو کلمه‌ی یونانی مشتق انجام گرفته هست. «الیگو» به معنی کم و «پولی» به معنی کنترل. پس الیگوپولی به بازاری اشاره دارد که تعداد فروشنده‌ها کم هست و این فروشندگان، محصولات همگن یا متمایزی می‌فروشند. در هند، هوانوردی و ارتباطات مخابراتی جزو این نوع بازارند. صنعت هوانوردی تعداد تولیدکنندگان محدودی دارد و این تولیدکنندگان به‌انجام گرفتت به یکدیگر وابسته‌اند چون هریک از فروشنده‌ها سیهست قیمت گذاری خود را با درنظر گرفتن سیهست قیمت‌گذاری سایر رقبای موجود در بازار، ابداًح می‌کند. در ایران برای این بازار چه مثالی دارید؟

برخی از تعاریف معروف برای بازار انحصار تعدادجانبه شامل موارد زیر هست:

 • به گرازش از پروفسور جرج هستیگلر (George J. Stigler): «بازار انحصار تعدادجانبه بازاری هست که خودِ سازمان، سیهست بازاریابی‌اش را تعیین می‌کند، اما رفتار مورد انتظار رقبای نزدیکش را در این سیهست‌ها لحاظ می‌کند.»
 • براساس نقل کرد‌ی پروفسور هستونر و پروفسور هاوگ (Stoneur and Hague): «الیگوپولی از یک جهت با مونوپولی متفاوت هست و آن این هست که تعداد فروشنده‌ها در مونوپولی تنها یکی هست، ولی در الیگوپولی چنین نیست. از طرفی با رقابت تکمیل و رقابت انحصاری هم متفاوت هست، چون تعداد فروشندگان زیاد هم نیستند. در واقع تایمی حرف از انحصار تعدادجانبه هست، ما درباره‌ی گروه کوچکی از تولیدکنندگان صحبت می‌کنیم.»
 • پروفسور لفتویچ (Leftwitch) می‌گوید: «بازار الیگوپولی بازاری هست که تعداد محدودی فروشنده داریم و رفتار هریک از این فروشندگان برای سایر رقبا اهمیت دارد.»

پس در بازار انحصار تعدادجانبه، قیمت و کیفیت محصول یک رقیب، روی فروش و سود سایر رقبا اثر می‌گذارد. همین سیهست‌ها می‌تواند موجب اختلاف‌نظر یا تصمیم به همکاری بین فروشندگان شود.

در ادامه به خصوصیات این بازار پرداخته‌ایم:

۱. فروشندگان محدود و خریداران فراوان

ویژگی بنیادی بازار انحصار تعدادجانبه همین تعداد فروشندگان و خریداران هست. در این بازار تعداد محدودی فروشنده بر کل صنعت مسلط هستند. این فروشنده‌ها می‌توانند روی قیمت یکدیگر اثرگذار باشند. به‌علاوه در الیگوپولی تعداد خریداران زیاد هست.

۲. محصولات مشابه یا متمایز

در الیگوپولی ممکن هست فروشندگان مانند بازار رقابت تکمیل محصولات تکمیلا مشابهی بفروشند، یا مانند بازار مونوپولی محصول‌شان متمایز باانجام گرفت. اگر فروشندگان محصولات مشابهی مانند سیمان، آسفالت، بتن و آجر بفروشند، بازار «الیگوپولی تکمیل» نام می‌گیرد. از طرفی، اگر محصول متمایز باانجام گرفت، بازار «الیگوپولی ناقص» خواهد بود.

۳. موانع ورود و خروج

انواع بازار - موانع ورود و خروج در الیگوپولی

این مورد از ورود سازمان‌های جدید به بازار جلوگیری می‌کند. موانع ورود و خروج، بازار الیگوپولی را از بازار رقابت انحصاری متمایز می‌کند. در بازار الیگوپولی سازمان‌های جدید به‌سادگی اجازه‌ی ورود به بازار را کسب نمی‌کنند. موانع زیادی مانند موانع قانونی، اجتماعی و تکنیکی برای ورود وجود دارد. در این حالت، سازمان‌های موجود روی بازار کنترل تکمیل دارند.

۴. وابستگی متقابل

این مورد نشان می‌دهد که سازمان‌ها از تصمیمات یکدیگر تأثیر می‌پذیرند. این تصمیمات شامل تصمیم درباره‌ی قیمت و مشخصات تولیدی سازمان‌ههست. در مونوپولی و رقابت تکمیل، سازمان‌ها تصمیمات و تصویر‌العمل‌های رقبا را در نظر نمی‌گرفتند بنابراین در آن بازارها، تصمیم‌گیری‌ها مستقل بودند. اما در بازار الیگوپولی سازمان‌ها قادر به تصمیم‌گیری مستقل نیستند.

مثلا در بازار انحصار تعدادجانبه، تعداد فروشنده‌ی محدود با یکدیگر در حال رقابت هستند. در چنین شرایطی، فروش یک سازمان نه‌تنها به قیمت‌گذاری خودش بستگی دارد، بلکه به قیمت محصول رقیب هم وابسته هست. این وابستگی متقابل، بازار الیگوپولی را از سایر بازارها متمایز می‌کند.

۵. عدم انطباق

در بازار انحصار تعدادجانبه، شرکت‌ها از نظر اندازه با یکدیگر برابر نیستند. برخی شرکت‌ها زیاد بزرگ‌اند، درحالی‌که سایر شرکت‌ها ممکن هست کوچک باشند. مثلا ممکن هست سهم بازار یک خودروسازی ۸۰٪ و سهم باقی خودروسازان هرکدام ۵٪ باانجام گرفت.

۶. مشکل در تغییر قیمت

در الیگوپولی فروشندگان علاقه‌ای به تغییر قیمت محصولات خود ندارند. چون تغییر در قیمت برای سازمان‌های این نوع بازار سودآور نیست. مثلا تایمی شرکتی قیمت خود را پایین بیاورد، همه‌ی رقبا هم همین هستراتژی را اتخاذ می‌کنند. پس میزان فروش تغییر نمی‌کند، اما سود پایین می‌آید! اگر هم قیمت را بالا ببرد، رقبا قیمت را ثابت نگه می‌دارند و شرکت مذکور خریداران خود را از دست خواهد داد.