فارس پیکس

طرح ضربتی برای پرداخت تسهیلات/ اعطای وام به ۳۰۰ دانشجوی دکترا • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

مدیرعامل بانک توسعه تعاون کشور با اشاره به تفاهم این بانک با وزارت علوم برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان دکتری غیربورسیه دانشگاه‌های دولتی عنوان کـــرد: از ابتدای تیرماه و آغاز این طرح تاکنون حدود ۳۰۰ دانشجو از این تسهیلات برخوردار انجام گرفته اند.

به نقل فارس پیک، حجت الله مهدیان در نشست رویدادی عنوان کـــرد: سال گذشته رتبه بانک در حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط تک رقمی بود و از این حیث جزو ۱۰ بانک نخست کشور بودیم. ما بانکی هستیم که عمده مخاطبان ما همین بنگاه های کوچک و متوسط هستند و باید ۷۰ درصد تسهیلات ما به تعاونی ها پرداخت شود.

وی ادامه داد: در سال جاری طی ۴ ماه گذشته تفاهم نامه‌ای با وزارت علوم در ارتباط با ارایه تسهیلات صندوق رفاه دانشجویی منعقد انجام گرفت که براساس آن قرار هست به حدود ۴۰ هزار دانشجوی دکترای غیربورسیه دانشگاه‌های دولتی تسهیلاتی در قالب قرض الحسنه به میزان ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر سه ماه یک مرتبه پرداخت شود. حداکثر این تسهیلات برای هر دانشجو ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان طی سال های تحصیل هست.

مهدیان با بیان اینکه این طرح برای نخستین مرتبه در کشور برگزار می شود، اظهار کـــرد: بعد از این دوره ۴ ساله، دانشجویان می توانند از ابتدای سال هفتم دریافت تسهیلات بازپرداخت آن را آغاز کنند و طی ۵ سال پرداخت این تسهیلات تقسیط می‌شود که اقساط آن در حالت حداکثری ۷۰۰ هزار تومان هست. از ابتدای تیر ماه این طرح آغاز انجام گرفته و حداقل ۳۰۰ نفر از دانشجویان این مقطع در کشور از آن برخوردار انجام گرفته اند.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون کشور با اشاره به طرح ضربتی بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات خاطرنشان کـــرد: در سنوات اخیر پرداخت تسهیلات ازدواجی که در قالب عقد قرض الحسنه به متقاضیان پرداخت می شود، با کندی مواجه انجام گرفته بود. در طرح ضربتی بانک مرکزی ۱۱ بانک مکلف هستند که این تسهیلات را پرداخت کنند که سهم بانک ما ۶۵۰۰ فقره به میزان ۶۵ میلیارد تومان خواهد بود.

وی اضافه کـــرد: در حال حاضر پرداخت این تسهیلات آغاز انجام گرفته هست که امیدواریم طی آن بتوانیم این صف ۶۵۰۰ نفره متقاضی وام ازدواج را بشکنیم.

مهدیان گفت: تامین و پرداخت تسهیلات برای طرح‌های اشتغال پایدار در روستاها و منطقههای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت یکی دیگر از طرح‌های مهست. امسال بنهست ۱.۵ میلیارد دلار برابر ۵۰ هزار میلیارد ریال توسط ۳ بانک کشاورزی، پست بانک و بانک توسعه تعاون و نیز صندوق کارآفرینی امید و صندوق توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی برای ایجاد اشتغال پرداخت شود. این طرح احتمالا تا نیمه امسال عملیاتی می شود.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون کشور اضافه کـــرد: همچنین خرید تضمینی گندم یکی دیگر از ماموریت هایی هست که دولت برای نخستین بار آن را تکلیف کـــرده و قرار هست به میزان ۳۰۰ میلیارد تومان خرید تضمینی گندم داشته باشیم. در این طرح نقش بانک تنها تامین مالی هست که شرکت بازرگانی دولتی ایران این خرید را انجام می دهد.

مهدیان بیان کـــرد: ۹۵ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد که ۱۵ تا ۲۰ درصد آن مشتری بانک توسعه تعاون هستند و از خدمات بانک در حوزه ارز و ریال بهره مند می‌شوند. امسال این ارتباط جدی تر گرفته انجام گرفته و بنهست تعداد جلسه با اتحادیه های بزرگ کشور خواهیم داشت.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون کشور تصریح کـــرد: بزرگترین و حیاتی ترین و تنها مشکل بانک ما کمبود سرمایه هست. طی ۸ سالی که از تاسیس این بانک می گذرد، ما تنها ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته‌ایم که در مجموع با سرمایه نخستیه ۹۰۰ میلیارد تومان می شود. در قانون اساسی اقتصاد ملی سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی را دارهست که سهم تعاونی ها ۲۵ درصد هست که این رقم محقق نانجام گرفته و الان سهم تعاونی‌ها در کشور بین ۵ تا ۶ درصد هست.

وی بیان کـــرد: سرمایه اعتبار بانک هست و وضعیت بانک را در مقابل ناملایمات نشان می دهد. این مساله زیادی از شاخص های ما را متاثر می کند و در مذاکرات با بانک های خارجی دچار مشکل می شویم. نسبت کفایت سرمایه بانک توسعه تعاون حدود ۵ هست که نرم جهانی ۱۲ و نرم ایران بین ۸ تا ۱۲ هست.

مهدیان اضافه کـــرد: بخش خدمات، صنعت و معدن و کشاورزی افزایش از سایرین خدمات بانک را دریافت کـــرده اند. تعاونی ها در بخش های خدماتی ورود زیادی داشته هست.

وی با بیان اینکه با وزارت کار تعاملات نیکوی داریم، خاطرنشان کـــرد: با سه معاونت تعاون، اشتغال و اقتصادی وزارت ارتباط نیکوی وجود دارد و بانک توسعه تعاون به عنوان بانک عامل زیادی از از این طرح ها فعالیت کند.