فارس پیکس

عربستان به دنبال تغییر حکومت در قطر هست • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

عربستان به دنبال تغییر حکومت در قطر هست

دسته بندی : اخبار هنرمندان تاریخ : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶

قطر تلاش دارد این بحران را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کند اما عربستان خوهستار قطری بی‌ثبات هست.

به نقل فارس پیک، وزیر خارجه قطر در گفتگو با شبکه رویدادی سی ان بی سی گفت: ما شاهدیم که مقام‌های سعودی درباره تغییر حکومت در قطر صحبت می‌کند . شاهدیم که مقام‌های سعودی آقام را به اعتراض علیه حکومت یا تغییر حکومت تحریک می‌کنند. شاهدیم آنها که به دوره قرون وسطایی قبایل بازگشته و سعی دارند با متحد کـــردن آنها قطر را تحت فشار قرار دهند.

عربستان، امارات، مصر و بحرین ماه ژوئن معقولات دیپلماتیک و تجاری خود را با قطر به حالت تعلیق درآوردند و راههای هوایی و کشتی‌رانی را با بزرگترین صادر کننده گاز طبیعی مایع که همچنین مقر بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در ناحیه هست بستند.

این چهار کشور می‌گویند قطر از تروریست‌ها حمایت می‌کند اما این اتهامی هست که رهبران دوحه نمی‌پذیرند. پایان کشورهای ذی‌ربط در این مناقشه از متحدان آمریکا هستند.

آل ثانی گفت: دنبال ائتلاف از این اقدامات محدود کـــردن تروریسم نبوده بلکه در واقع به نوعی تقویت آنها بوده هست. دنبال متوقف ساختن منابع مالی تروریسم یا نقل کردرانی‌های نفرت افکنانه نیست دلیل که خودشان با همین اقدامات آقام را علیه کشور من و تلاش برای تغییر حکومت تحریک می‌کند.

وی تاکید کـــرد: قطر در ارزش‌ها با ایران مشترک نیست اما متداوم درها برای مذاکره با این کشور باز هست. حفظ روابط دیپلماتیک با ایران به معنای تغییر سیهستما در قبال ایران نیست ما نمی‌توانیم تنش‌آفرینی کنیم نیاز به مذاکره داریم.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی در پاسخ به این سوال که آیا جنگ علیه داعش به دلیل این بحران آسیب دیده هست یا خیر گفت: قطعا همینطور هست.

او گفت، اکثر منابع غذایی و دارویی قطر که برخی از آن به پایگاه هوایی “العدید” آمریکا می‌رود غالبا از مرز زمینی آن انجام می‌انجام گرفت که اکنون از سوی همسایه بزرگتری آن بلوکه انجام گرفته هست.

وزیر امور خارجه قطر گفت: مسدود کـــردن حریم هوایی بدین معنهست که هواپیماهای قطری که حمایت لجستیکی از این پایگاه به عمل می‌آورند تنها می‌توانند از شمال قطر به سمت ایران پرواز کنند و افسران قطری شرکت کننده در فعالیت‌های تحت امر آمریکا علیه داعش و یا فعال در ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین اخراج انجام گرفتند.

او افزود: بنابراین مسائل زیادی در تلاش‌های جهانی در مبارزه با داعش لطمه دیده هست. قطر تلاش دارد این بحران را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کند اما عربستان خوهستار قطری بی‌ثبات هست. آنها به فکر تنش، تغییر رژیم و مسائل دیگر هستند.

این در حالی هست که عربستان سعودی و امارات متحده عربی تلاش برای برکناری دولت قطر را تکذیب می‌کنند. کویت برای حل و فصل این مناقشه در میان کشورهای عربی دیگر تلاش می‌کند و دونالد ترامپ، مدیر‌جمهوری آمریکا هم برای میانجی‌گری ابراز تمایل کـــرده هست.