فارس پیکس

علل کابوس دیدن و تکنیک رهایی از آن • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

علل کابوس دیدن و تکنیک رهایی از آن

دسته بندی : اخبار هنرمندان تاریخ : پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶

آخرین‌ باری که کابوس دیدید، کِی بود؟ آیا معمولا خواب آسوده و آرامی دارید و به‌ندرت کابوس می‌بینید یا برتصویر اغلب شب‌ها دچار کابوس‌ می‌شوید و با وحشت از خواب می‌پرید؟ متأسفانه افرادی که مکرر کابوس می‌بینند و برای‌شان به معضلی رنج‌آور تبدیل انجام گرفته هست، کیفیت خانومدگی روزمره‌شان نیز به‌انجام گرفتت تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. اگر شما نیز با این نوع خاص از اختلال خواب دست‌به‌گریبان هستید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه‌ با ما همراه باشید تا درباره‌ی کابوس دیدن افزایش بدانید.

کابوس چیست؟

کابوس به رؤیاهای ترسناکی نقل کرد می‌شود که فرد را از خواب می‌پراند. اما باید بین کابوس‌ و رؤیای بد تمایز قائل انجام گرفت. رؤیاهای هرتعداد پریشان اگر مرز خواب و بیداری را برهم نخانومند یا فرد را در گیجیِ بین خواب و بیداری گیر نینداخانومد، کابوس تلقی نمی‌شوند. درواقع، رؤیای بد را می‌توان شکلی خفیف‌تر از کابوس دانست که به‌اندازه‌ی کابوس‌ مخرب نیست، اما درست مثل کابوس می‌تواند آشفتگی احساسی ایجاد کند و روی حال فرد در روز بعد تأثیر بگذارد. درهرصورت، معمولا آشفتگی احساسیِ ناشی از رؤیای بد به‌انجام گرفتت کابوس‌ نیست. نکته‌ی دیگر اینکه کابوس در مقایسه با رؤیای بد در دفعات کاهشی اتفاق می‌افتد.

کابوس دیدن

تقریبا همه‌ی ما در مقاطعی از خانومدگی‌مان کابوس دیدن را تجربه کـــرده‌ایم. افزایش افراد به‌ندرت کابوس می‌بینند، اما عده‌ای هم هستند که به دفعات زیادتری دچار کابوس می‌شوند. مطالعات نشان داده هست که درصد کمی از جمعیت، حدود ۵ درصد، تقریبا هفته‌ای یک‌بار کابوس می‌بینند.

کابوس دیدن در طول خواب REM اتفاق می‌افتد، یعنی در طول قسمت‌های میانی و پایانی‌تر خواب. کابوس‌ها به‌علت قسمتی از چرخه‌ی خواب که در آن اتفاق می‌افتند و همچنین انجام گرفتت ویژگی‌های تصویری و احساسی‌شان باعث درجات متفاوتی از بیداری می‌شوند. شاید در اثر کابوس دیدن تکمیلا از خواب بلند شوید و مجدد به‌آسودهی خواب‌تان نبرد. یا شاید هم فقط تا حدودی از خواب بپرید، یعنی همین‌قدری بیدار شوید که احساس ترس و گیجی یا حتی آسودهی کـــرده (آسودهی از این بابت که کابوس‌تان واقعی نبوده!) و مجدد به خواب بروید.

چه کابوس‌هایی شایع‌ترند؟

کابوس دیدن

هیچ‌کسی از یادآوری رؤیاهای پریشان خود لذت نمی‌برد. اما واقعیت این هست که در رؤیاهای همه‌ی ما اشتراک‌های زیادی وجود دارد. زیادی از موضوعات و درون‌مایه‌های رؤیاهای عادی آقام در طول نسل‌ها و فرهنگ‌ها مشابهت‌هایی داشته‌اند و این همانندی‌ در مورد کابوس‌ها نیز صدق می‌کند. پژوهشگران در نتیجه‌ی بررسی زیاد از ۱۰ هزار گزارش رؤیا دریافتند که شایع‌ترین درون‌مایه‌های رؤیاهای پریشان عبارت‌اند از:

  • پرخاشگری فیزیکی؛
  • درگیری‌های بین‌فردی؛
  • تجارب شکست و درماندگی.

«ترس» شایع‌ترین احساسی هست که در اغلب کابوس‌ها حس می‌شود، اما متداوم هم این‌طور نیست. در بررسی فوق نشان داده انجام گرفته که یک‌سوم کابوس‌ها همراه با ترس نیستند، بلکه حول محور احساسات دیگری از جمله احساس گناه، ناآسودهی، غم، تأسف و انزجار می‌چرخند.

آیا می‌دانستید که کابوس‌های آقاان و خانومان باهم تفاوت‌هایی دارند؟ پژوهشگران همچنین در ادامه‌ی بررسی فوق دریافتند که کابوس‌های آقاان افزایش روی درون‌مایه‌هایی از جمله مصیبت و خشونت، مثلا آتش‌سوزی، سیل و جنگ متمرکز هست، درحالی‌که کابوس‌های خانومان اغلب اوقات در حیطه‌ی مسائل بین‌فردی می‌چرخد. به‌علاوه نقل کرد می‌شود که خانومان در مقایسه با آقاان به دفعات افزایشی کابوس می‌بینند.

دلیل کابوس می‌بینیم؟

هنوز به‌طور قطع مشخص نیست که دلیل رؤیا می‌بینیم یا دلیل اصلی کابوس دیدن چیست. اما می‌دانیم که کابوس‌هایمان در «واقعیت مجازی رؤیا» و «نظریه‌های شبیه‌سازی تهدید در رؤیا» ریشه دارند. گویا مغز با کابوس دیدن در تلاش هست تا فرد را از طریق پیش‌بینی تجارب دشوار یا خطرناک خانومدگی بیداری، به تمرین و آماده‌سازی جهت آرزورویی با این تهدیدات وادار سازد. حتی شاید بتوان گفت که مغز از این طریق سعی دارد توجه فرد را به مسائل و احساسات حیاتی هنگام بیداری جلب کند.

به صورت حتم این احتمال نیز وجود دارد که رؤیاها در نمای کلی و همچنین کابوس‌ها دارای کارکـــرد نخستیه نباشند؛ به این معنی که ممکن هست محصول جانبی سایر فعالیت‌های بدن محسوب شوند. با این‌حال، اغلب پژوهشگران حوزه‌ی خواب بر این باورند که بالاخره دلیل خاصی برای رؤیاها و کابوس‌هایمان وجود دارد.

چه اختلالاتی می‌توانند زمینه‌ساز کابوس دیدن شوند؟

۱. اختلالات خواب

کابوس دیدن - اختلالات خواب

کابوس پدیده‌ای هست که نه‌تنها روی سلامت عاطفی تأثیر می‌گذارد، بلکه در ایجاد اختلالات خواب نیز بی‌تأثیر نیست. افرادی که کابوس می‌بینند، نمی‌توانند خواب مطلوبی داشته باشند، تاحدی که به‌احتمال زیاد در روز بعد احساس خستگی و تشویش خواهند کـــرد. حتی شاید فرد به‌قدری از کابوس دیدن برآشفته شود که از مجدد خوابیدن بترسد و به‌ این ترتیب ساعات حیاتی هستآسودهش را از دست بدهد.

برخی اختلالات خواب ممکن هست با رؤیاهای بد یا کابوس همراه باشند. بی خوابی ضمن تانجام گرفتید یادآوری رؤیا می‌تواند باعث افزایش دیدن رؤیاهای پریشان و هسترس‌زا شود. به صورت حتم کابوس دیدن نیز به‌‌نوبه‌ی خود تا حدی در بی‌خوابی مؤثر هست. همچنین آپنه‌‌ی خواب انسدادی نیز به‌علت مختل‌سازی خواب ‌REM ممکن هست به دیدن رؤیاهای غیرمعمول با محتوای منفی بینجامد. خواب‌تازش نوع دیگری از اختلالات خواب هست که به‌علت تغییرات مخرب در چرخه‌ی خواب و بیداری و القای خستگی انجام گرفتید در طول روز باعث دیدن رؤیاهای عجیب‌تر و منفی‌گونه می‌شود. علاوه‌بر اینها، سندرم پای بی‌قرار نیز که نوعی اختلال خواب عصبی هست، می‌تواند با کابوس دیدن همراه باانجام گرفت.

خواب کم‌کیفیت فقط یکی از عوامل مرتبط با کابوس دیدن هست. مشکلات روانی و جسمی دیگری نیز در بروز کابوس‌های شبانه نقش دارند. کابوس دیدن خود می‌تواند حاکی از بیماری‌های دیگری باانجام گرفت و حتی شرایط سلامتی افراد را رو به وخامت ببرد. در ادامه، سایر عوامل مرتبط با کابوس دیدن را معرفی می‌کنیم.

۲. افسردگی و اضطراب

کابوس دیدن - افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب معمولا با کابوس دیدن همراه‌ خواهند بود. کابوس دیدن حتی در مواردی از جمله نشانه های ابتلا به افسردگی انجام گرفتید هست. افرادی که از افسردگی و اضطراب رنج می‌برند، افزایش از دیگران به رؤیاهای هسترس‌زا، پریشان و ترسناک دچار می‌شوند و حتی گاهی این احساسات آزاردهنده را در قالب رؤیاهای تکرارشونده می‌بینند. به‌طورکلی، ارتباط پیچیده‌ای بین کابوس دیدن و افسردگی وجود دارد: از یک طرف، افسردگی موجب افزایش کابوس دیدن می‌شود و از طرف دیگر، خود کابوس دیدن نیز در تانجام گرفتید افسردگی مؤثر هست.

داروهای موسوم به مهارکننده‌ی انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) که در درمان افسردگی کاربرد دارند نیز می‌توانند روی دیدن رؤیا تأثیر بگذارند. این نوع داروها باعث کاهش یادآوری رؤیا و تانجام گرفتید رؤیادیدن می‌شوند. داروهای SSRI قادرند احساسات مثبت‌تری را در رؤیاهای مبتلایان به افسردگی ایجاد کنند. از سوی دیگر، قطع مصرف این دارو نیز می‌تواند به کابوس دیدن یا حتی تانجام گرفتید رؤیادیدن منجر شود.

۳. الکل و مواد مخدر

کابوس دیدن - الکل و مواد مخدر

الکل به‌علت ایجاد به‌هم‌ریختگی در چرخه‌ی خواب موجب خواب منقطع می‌شود. مصرف زیاد الکل به‌ویژه پیش از خواب از طول مدت خواب REM می‌کاهد. مطالعات نشان هست که بین اعتیاد به الکل و دیدن رؤیاهایی با محتوای احساسی منفی‌تر ارتباط نزدیکی وجود دارد. ماری‌جوآنا نیز با ایجاد اختلال در چرخه‌ی خواب باعث کاهش مدت خواب REM می‌شود. همچنین در پاره‌ای از مطالعات مشاهده انجام گرفته هست که قطع مصرف ماری‌جوآنا و کوکائین می‌تواند به دیدن رؤیاهای عجیب‌وغریب منجر شود.

۴. اختلال هسترس پس از سانحه (PTSD)

کابوس دیدن - اختلال هسترس پس از سانحه (PTSD)

دیدن رؤیاهای پریشان یا کابوس از جمله عوارض اختلال هسترس پس از سانحه شناخته می‌شود. مبتلایان به PTSD اغلب از کابوس‌دیدن‌های مکرر و کابوس‌های تکرارشونده رنج می‌برند. همچنین کابوس‌های این افراد ممکن هست با انجام حرکات فیزیکی در حین رؤیادیدن همراه باانجام گرفت. عارضه‌ی PTSD معمولا در کسانی بروز می‌کند که تروماها یا اتفاقات آسیب‌خانومنده‌ای همچون تجاوز، مصیبت، جنگ یا زدوخورد برای‌شان پیش‌آمده هست. اغلب سربازان مبارز به اختلالات خواب و کابوس‌‌دیدن‌های مرتبط با تروما و PTSD دچار می‌شوند.

پژوهشگران حوزه‌ی خواب با پیگیری مجموعه‌ای از علائم خاص در سربازان مبارز به نوع جدیدی از اختلالات خواب موسوم به «ترومای مرتبط با اختلال خواب» پی بردند که علائمی شامل کابوس دیدن، راه رفتن در خواب و سایر رفتارهای مخل شبانه را دربرمی‌گیرد.

۵. بیماری‌های تحلیل‌برنده‌ی سیستم عصبی

کابوس دیدن - بیماری‌های تحلیل‌برنده‌ی سیستم عصبی

بیماری‌های تحلیل‌برنده‌ی سیستم عصبی مانند بیماری پارکینسون و برخی انواع زوال عقل نیز می‌توانند با کابوس دیدن همراه باشند. رؤیاهای خشن و تهاجمی و انجام حرکات فیزیکی در حین رؤیادیدن از جمله علائم این قبیل بیماری‌ها به‌شمار می‌روند. همچنین علائم نام‌برده در مواردی نشانه‌ی بارز ابتلا به بیماری‌های تحلیل‌برنده‌ی سیستم عصبی در فردا محسوب می‌شوند.

کابوس چه تفاوتی با وحشت شبانه دارد؟

وحشت شبانه یا وحشت خواب یکی دیگر از تجربه‌های رؤیامانند هراس‌انگیز هست که با کابوس تفاوت‌هایی دارد. درست هست که وحشت شبانه و کابوس هر دو ترسناک و مخل خواب محسوب می‌شوند، اما وحشت‌ شبانه عبارت هست از اپیزودهای زیاد انجام گرفتید ترس در طول رؤیادیدن. کسانی که دچار وحشت‌های شبانه می‌شوند، معمولا در خواب جیغ‌ می‌خانومند و فریاد می‌کشند یا با حالتی سراسیمه و وحشت‌زده در رخت‌خواب‌شان تکان می‌خورند.

وحشت‌های شبانه در طول خواب غیر REM اتفاق می‌افتند، درحالی‌که کابوس‌ها در خواب REM بروز می‌کنند. به‌علاوه، هم بزرگسالان و هم کودکان ممکن هست به وحشت‌‌های شبانه دچار شوند، اما این اختلال در کودکان شایع‌تر هست. مطالعات نشان داده‌ هست که ۶ درصد کودکان ۳ تا ۱۲ ساله به وحشت‌های شبانه دچار می‌شوند. این اختلال حتی می‌تواند مانند خواب‌گردی و خواب‌پریشی یا پاراسومنیا دارای زمینه‌های وراثتی باانجام گرفت. همچنین شواهد حاکی از وجود ارتباطی نزدیک بین وحشت‌های شبانه، آپنه خواب و تورم لوزه‌ها و آدنوئیدها در کودکان هست.

چگونه از کابوس دیدن خلاص شویم؟

اگر کابوس دیدن برای‌تان به معضلی جدی تبدیل انجام گرفته هست، باید جهت رهایی از این وضعیت و افزایش کیفیت خواب‌تان دست‌به‌کار شوید. قدم نخست این هست که علت احتمالی کابوس‌دیدن‌تان را کشف کنید. متخصصان اختلالات خواب می‌توانند علت کابوس‌دیدن‌هایتان را ریشه‌یابی کنند و راه‌حل معقول را در اختیارتان بگذارند. برخی از این راه‌حل‌ها عبارت‌اند از:

  • کاهش هسترس: هسترس در اوقات بیداری یکی از حیاتی‌ترین عواملی هست که موجب تانجام گرفتید کابوس دیدن می‌شود. تشخیص عوامل ایجاد هسترس و نگرانی و نیز یادگیری مدیریت هسترس می‌تواند به کاهش دیدن کابوس و رؤیای بد کمک کند.
  • درمان افسردگی: کابوس‌دیدن‌های مکرر در مبتلایان به افسردگی و اضطراب شایع‌تر و حتی انجام گرفتیدتر هست. پس چنانچه افسرده یا مضطرب هستید، هرچه زودتر در پی درمان باشید تا علت اصلی کابوس‌دیدن‌هایتان برطرف شود.
  • مشاوره‌ی دارویی: برخی داروها از جمله داروهای فشارخون و خواب‌آور با عوارضی همچون کابوس‌دیدن همراه هستند. حتما از پزشکی که این داروها را برای‌تان تجویز کـــرده بپرسید که داروهای مصرفی‌تان چه تأثیری روی خواب و رؤیادیدن‌هایتان خواهند گذاشت. شاید پزشک معالج صلاح ببیند که داروهایتان را تغییر بدهد یا در دوز مصرفی دارو تجدیدنظر کند.

تکنیک «باخانومویسی کابوس» چیست و چه فایده‌ای دارد؟

کابوس دیدن - باخانومویسی رؤیا

درمان «تمرین تصویرسازی» روشی هست که به‌منظور کاهش کابوس دیدن و کمک به خواب آسوده‌تر و کم‌هسترس‌تر تجویز می‌شود. در بخشی از این تکنیک، مراجعه‌کننده باید ماجرای ترسناک کابوس‌هایی را که می‌بیند، به شکلی شادتر و آرامش‌بخش‌تر باخانومویسی کند. تمرین تصویرسازی به‌ویژه درمورد کسانی که کابوس‌های مزمن یا مکرر می‌بینند، می‌تواند زیاد اثربخش باانجام گرفت.

اما این روش چگونه هست؟ در ابتدای کار باید پایانی جزئیات کابوس‌تان را بنویسید، یعنی ماجرا را از نخست تا آخر بازگو کنید. سپس باید همان رؤیای ترسناک‌تان را این‌بار به محتوای مثبت تبدیل کنید. در مرحله‌ی بعد، باید رؤیای جدیدی را که باخانومویسی کـــرده‌اید، در ذهن‌تان مجسم کنید و جلوی چشم بیاورید.

مثلا فرض کنیم که چنین کابوسی دیده‌اید: «من دارم توی یه راه تاریک و پرپیچ‌وخم می‌دوئم و نمی‌تونم جلوم رو ببینیم. یه موجود غول‌پیکر داره دنبالم می‌کنه، اما من نمی‌تونم اون‌قدری تند بدوئم که از دستش فرار کنم. اون موجود لعنتی همین‌جور بهم نزدیک و نزدیک‌تر می‌شه.» حالا این کابوس را می‌توانید به شکل دیگری بازسازی کنید: «من دارم توی یه جاده‌ی خیلی آروم وسط جنگل قدم می‌خانومم. تنهام و تکمیلا احساس امنیت می‌کنم. حالا حالاها تایم دارم و می‌تونم نسیم ملایمی رو که لابه‌لای درخت‌ها در جریانه حس کنم. بوی خاص جنگل داره مشامم رو نوازش می‌ده. دارم از حضور پرنده‌ها و خیلی حیوون‌های کوچولوی دیگه که دوروبرم در حرکتن لذت می‌برم.»

کابوس‌ها، رؤیاهای بد و وحشت‌های شبانه در واقع قسمت‌های دشوار اوقات خواب و هستآسوده‌مان هستند. خوشبختانه زیادی از افراد فقط هرازگاهی کابوس می‌بینند. اما اگر مکررا کابوس می‌بینید و این کابوس‌دیدن‌ها روی کیفیت خواب و خانومدگی روزمره‌تان تأثیر گذاشته‌اند، این مشکل را جدی بگیرید و حتما در پی راه‌حل و درمان باشید.