فارس پیکس

فارس پیک جلوی هورمون چاقی را بگیریم؟ • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

فارس پیک جلوی هورمون چاقی را بگیریم؟

دسته بندی : اخبار هنرمندان تاریخ : پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶

عدم تحرک و پرخوری، ازجمله عوامل چاقی و افزایش وخانوم هستند، اما یکی از دلایلی که پنهانی سبب افزایش وخانوم می‌شود هورمون چاقی هست. در ادامه افزایش با این موضوع آشنا می‌شوید.

این نوشتار براساس کتاب «رژیم تغییر هورمون: ایجاد تعادل در هورمون‌ها و کاهش شش کیلو در سه هفته» (The Hormone Reset Diet: Balance your Hormones and Lose up to 15 pounds in just 3 weeks) نوشته‌ی سارا گاتفراید (Sara Gottfried) تهیه انجام گرفته هست.

گاهی اضافه وخانوم هیچ ربطی به میزان کالری و تمرینات شما ندارد. اضافه وخانوم عده‌‌ی زیادی از افراد به خاطر اختلال در هورمون‌ها به وجود می‌آید. هرتعداد باید در این زمینه تحقیقات افزایشی صورت بگیرد.

خانم گاتفراید خود شاهد اثرات این موضوع در کاهش وخانوم بیمارانش بوده هست. شما می‌توانید با درمان تیروئید ظرف مدت ۳۰ روز وخانوم خود را تا حد زیادی کاهش بدهید. مطمئنم تا به حال در مورد اثرات هورمون‌هایی مثل تیروئید و انسولین روی کاهش وخانوم، زیاد شنیده‌اید.

اما آیا هورمون‌های دیگری نیز وجود دارند که بتوانند شما را از رسیدن به وخانوم ایدئال باز دارند؟

میزان بالای لپتین، اشتها را افزایش می‌دهد

در شرایط عادی، لپتین سبب می‌شود از غذا خوردن دست بکشیم. لپتینی که در سلول‌های چربی تولید می‌شود به سمت مغز می‌رود تا بگوید که شما سیر انجام گرفته‌اید. اما مصرف نوعی شکر به نام فروکتوز که در میوه و سایر مواد غذایی فرآوری انجام گرفته وجود دارد، این روند را مختل می‌کند. اگر میزان کمی فروکتوز مصرف کنید مشکلی پیش نمی‌آید. اما اگر در روز افزایش از پنج وعده میوه، همراه با مواد غذایی فرآوری انجام گرفته و شکر مصرف کنید، کبد نمی‌تواند با سرعت کافی این میزان فروکتوز را بسوزاند. به جای آن، بدن این قند را به چربی تبدیل می‌کند و آن را به صورت تری‌گلیسیرید روانه‌ی جریان خون می‌کند. مابقی این چربی نیز در کبد و ناحیه شکم ذخیره می‌شود. با تبدیل هر چه افزایش فروکتوز به چربی، سطح لپتین نیز افزایش پیدا می‌کند زیرا چربی‌ها، لپتین افزایشی تولید می‌کنند. با افزایش میزان هورمون، دیگر بدن به پیام‌ هورمون‌ها گوش نمی‌دهد. مغز به پیام لپتین توجهی نشان نمی‌دهد، شما همچنان به خوردن ادامه می‌دهید و وخانوم‌تان افزایش می‌یابد.

میزان بالای کورتیزول سبب افزایش وخانوم می‌شود

کورتیزول یک هورمون چاقی هست

هورمون کورتیزول یا هورمون هسترس می‌تواند برای خانم‌هایی که قصد کاهش وخانوم دارند، مشکلات زیادی ایجاد کند. تایمی سطح کورتیزول بالا می‌رود، قند خون به چربی تبدیل می‌شود. انباشته انجام گرفتن چربی به این صورت یکی از راه‌های بقای اجداد ما در زمان قطحی بود. اما امروزه دیگر این مشکل وجود ندارد. مسلم هست کاهش هسترس در خانومدگی سبب کنترل این هورمون می‌شود اما این مشکل دلیل دیگری نیز دارد: مصرف روزانه‌ی قهوه سبب افزایش انجام گرفتید کورتیزول می‌شود، به این ترتیب بدن چربی افزایشی ذخیره می‌کند.

تولید زیاد از حد هستروژن

هر تعداد هستروژن هورمونی خاص برای خانومان هست اما می‌تواند در رابطه با چربی برای خانم‌ها مشکل‌ساز شود. در شرایط عادی، هستروژن سبب افزایش تولید انسولین و کنترل قند خون می‌شود. اما اگر هستروژن زیاد از حد تولید شود، وخانوم افزایش می‌یابد.

تایمی غذا می‌خورید سطح قند خون‌ بالا می‌آید. در این زمان انسولین در نقش یک محافظ ظاهر می‌شود و گلوکز را به بخش‌های مختلف بدن هدایت می‌کند. تایمی همه چیز نیکو کار می‌کند و سطح انسولین نه خیلی زیاد و نه خیلی کم هست، میزان کمی از گلوکز را به کبد و مقدار افزایشی را به عضلات و میزان اندکی را نیز به سمت سلول‌های چربی هدایت می‌کند. اگر سالم باشید، پانکراس به اندازه‌ای انسولین تولید و به جریان خون وارد می‌کند که نوسان قند خون را در حد طبیعی (۷۰ تا ۸۵ میلی‌گرم بر دسیلیتر) نگه دارد. اما با افزایش سطح هستروژن، سلول‌های تولیدکننده‌ی انسولین به مشکل برمی‌خورند و بدن در مقابل انسولین مقاوم می‌شود. اینجهست که انسولین میزان کاهشی گلوکز را به کبد و عضلات منتقل می‌کند، بنابراین سطح قند خون بالا می‌رود و در نهایت گلوکز به عنوان چربی ذخیره می‌شود. بافت چربی می‌تواند برای ذخیره‌ی گلوکز تا ۴ برابر بزرگتر شود.

سطح هستروژن فارس پیک بالا می‌رود؟

هستروژن یک هورمون چاقی هست

گوشت یکی از دلایل اصلی افزایش هستروژن هست. با مصرف زیاد از حد گوشت، میزان مصرف فیبر پایین می‌آید. تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که رژیم گیاه خواری دارند (گیاهخواران) دو برابر دیگران فیبر دریافت می‌کنند. فیبر کمک می‌کند فرد بتواند گرسنگی خود را کنترل فرد کند و به این ترتیب هستروژن اضافی از بدن دفع شود. اما مصرف کم فیبر سبب افزایش سطح هستروژن می‌شود.

علاوه بر این، گوشت حاوی چربی هست که خود مشکلات خاصی در مورد هستروژن ایجاد می‌کنند. عموما گوشت احشامی که در مزارع پرورش می‌یابند حاوی هستروئید، آنتی بیوتیک ها و مواد سمی هستند که در رژیم غذایی آنها وجود دارد. با مصرف گوشت آنها، این ترکیبات به بدن شما نیز وارد می‌شوند. این مواد نیز مثل هستروژن عمل می‌کنند و سبب افزایش وخانوم‌تان می‌شوند.

کمبود تستوسترون باعث کاهش سوخت‌وساز می‌شود

شما هر روز در معرض مواد سمی مختلف از جمله علف‌کش‌ها، سموم، مواد غذایی دستکاری انجام گرفته‌ی ژنتیکی و شش نوع هورمون مصنوعی درون گوشت هستید. این سموم درون کرم‌های صورت، داروها، مواد غذایی فرآوری انجام گرفته، رژلب، قشر داخلی کنسرو ماهی، مواد نسوز درون تشک‌ها و حتی هوایی که تنفس می‌کنید، وجود دارند. این فهرست همین‌طور ادامه دارد.

این سموم مانند آنچه در علف‌کش‌ها، پلهستیک و مواد شیمیایی وجود دارند، بعد از ورود به بدن درست مثل هستروژن عمل می‌کنند. کارشناسان باور دارند تماس زیاد از حد با این مواد شیمیایی، دلیل بلوغ زودرس دختران و همین‌طور افزایش ایجاد ویژگی‌های خانومانه، مثل بزرگ انجام گرفتن سینه‌ها، در پسران هست. برای مثال خانوموهستروژن گونه‌ای خاصی از این سموم هست که سبب افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه، سرطان تخمدان و آندومتریوز می‌شود.

این هستروژن اضافی سبب کاهش اثر تستوسترون در بدن‌ می‌شود که وجود آن برای تعادل هورمونی ضروری هست. تستوسترون سبب افزایش رانجام گرفت عضلات و افزایش سوخت و ‌ساز می‌شود و نتایج آن را مجله‌ی Chemosphere منتشر کـــرده هست. قرار گرفتن در معرض نوع خاصی از علف‌کش‌ها به نام ارگانوکلرید در افراد بالای پنجاه سال باعث افزایش وخانوم افراد تا پنج کیلو انجام گرفت.

به صورت حتم این تحقیق تنها به بررسی یک نوع سم پرداخته هست. ریسک افزایش وخانوم و ابتلا به بیماری‌های ناشی از سموم می‌تواند بزرگتر از آن چیزی باانجام گرفت که تصور می‌کنید. نتایج تحقیقی که مرکز مقابله با بیماری‌ها (CDC) در آمریکا منتشر کـــرده هست نشان می‌دهد ۹۳ درصد جمعیت به بیسفنول ای (BPA)، ترکیبی شیمیایی که در رسید‌های خرید و مواد غذایی کنسروی وجود دارد و سبب اختلال در هستروژن، تیروئید و هورمون آندروژن می‌شود، آلوده هستند. اختلال در غدد درون‌ریز در تولید، انتقال، و سوخت و ساز اغلب هورمون‌ها مشکلاتی به وجود می‌آورد.

حال می‌دانید که دلیل اصلی اختلال در سوخت‌وساز چیست و دلیل رژیم‌ معمولی نمی‌تواند مشکل افزایش وخانوم شما را حل کند. هورمون، واکنش بدن‌تان به غذا را مشخص می‌کند. مشکل هورمون‌ها را حل کنید تا بدون تلاش زیاد و به‌سادگی وخانوم کم کنید.