فارس پیکس

معرفی رشته روانشناسی و بازار کار آن • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

معرفی رشته روانشناسی و بازار کار آن

دسته بندی : اخبار هنرمندان تاریخ : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶

تایمی صحبت از رشته روانشناسی می‌شود، همه فکر می‌کنند روانشناس کسی هست که آقام را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. تفاوت قائل‌نانجام گرفتن میان روانشناسی و روان‌پزشکی از سوی عوام، نکته‌ی دیگری هست که در اثر معرفی‌نانجام گرفتن رشته روانشناسی به‌وجود آمده هست. پس اجازه بدهید در همین ابتدای بحث، کار را یک‌سره کنیم: روانشناسی به‌معنای مطالعه‌ی افراد، رفتارهایشان، اعمال، افکار، تعاملات و واکنش‌های آنههست. از سوی دیگر روان‌پزشکی به‌معنای مطالعه، تشخیص، مدیریت و پیشگیری از اختلالات روانی هست. روان‌پزشکان در حقیقت پزشکان متخصص هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی رشته روانشناسی بپردازیم.

نگاهی عمیق‌تر به معرفی رشته روانشناسی

روانشناسی یکی از ۵ رشته‌ی حیاتی و پرطرفدار دانشگاهی در جهان هست و موضوعات و مباحث آن موردعلاقه‌ی افزایش افراد هست. اما نکته اینجهست که اگر این رشته را در سطح کارشناسی بخوانیم و تا مقاطع ارانجام گرفت و دکتری ادامه ندهیم، چه مشاغل معقولی برای‌مان وجود خواهد داشت؟

معرفی رشته روانشناسی و ابعاد آن

در ادامه، به معرفی مشاغل ممکن برای رشته‌ روانشناسی در سطح کارشناسی می‌پردازیم. شاید در ظاهر ارتباط تعدادانی میان روانشناسی و این مشاغل وجود نداشته باانجام گرفت اما در حقیقت آشنایی با روانشناسی به انجام هرچه بهتر این شغل‌ها کمک شایانی می‌کند. معرفی رشته‌ روانشناسی می‌تواند در انتخاب شما نقش حیاتیی ایفا کند.

چه قصد تحصیل در رشته روانشناسی را داشته باشید و چه به مطالعه‌ی جانبی در این زمینه علاقه‌مند باشید، روانشناسی به شما در درک ذهن و رفتار انسان کمک خواهد کـــرد. شاید در شغل شما ظاهرا به دانستن روانشناسی نیازی نباانجام گرفت اما دانستن روابط میان فرد، ارتباطات و رفتار انسان نقش حیاتیی در موقعیت کاری‌تان خواهد داشت.

مشاغلی که روانشناسی به بهبود و توسعه‌ی آنها کمک می‌کند، از این قرار هستند:

۱. نماینده‌ی فروش

معرفی رشته روانشناسی و نماینده فروش

تایمی با روانشناسی آشنا هستید یا در سطح کارشناسی این رشته تحصیل کـــرده‌اید، می‌توانید در جایگاه نماینده‌ی فروش و مشاغل مربوط به بازاریابی فعالیت کنید. آگاهی از روابط میان‌فردی در این مشاغل به شما کمک زیادی می‌کند.

در این مشاغل باید بتوانید نیکو صحبت کنید و ارتباط برقرار کنید. روانشناسی این توانایی و مهارت‌ها را در شما تقویت می‌کند. آگاهی از ارتباطات، روانشناسی اجتماعی و شخصیت‌شناسی زیاد حیاتی و تأثیرگذار خواهد بود.

۲. کارشناس تبلیغات

هنر متقاعد کـــردن دیگران مبحثی حیاتی در علم روانشناسی هست. در تبلیغات نیز دنبال اصلی قانع کـــردن مشتری و ترغیب مخاطب هست. به همین جهت، دوستانی که در سطح کارشناسی در رشته‌ روانشناسی تحصیل کـــرده‌اند، با انتخاب مشاغل موجود در زمینه‌ی تبلیغات می‌توانند به موفقیت دست یابند.

پس اگر در رشته‌ روانشناسی درس خوانده‌اید و به تبلیغات نیز علاقه دارید، با گذراندن دوره‌های تخصصی تبلیغات یا کارآموزی، خود را برای ورود به حوزه‌ی تبلیغات آماده کنید.

۳. تکنسین و مشاور روان‌پزشک

اگر معرفی رشته روانشناسی را به‌نیکوی پیگیری کنید، نسبت به مشاغل متنوع و گسترده‌ای که این رشته در اختیارتان می‌گذارد، آگاه خواهید انجام گرفت. از مجموعه مشاغل معقول برای رشته روانشناسی می‌توان به این موارد اشاره کـــرد:

 • تکنسین و مشاور روان‌پزشک؛
 • تکنسین و مشاور سلامت روان؛
 • مددکار اجتماعی؛
 • مشاور توان‌بخشی؛
 • مشاور خانواده.

در افزایش مواقع در این شغل‌ها، فرد باید تحت‌نظر متخصصی با مدارج علمی بالاتر فعالیت کند. در شرح شغل این افراد اموری نظیر رسیدگی به نیازهای روزانه‌ی بیمار، تعلیم مهارت‌های اجتماعی، هدایت جلسات درمانی و… وجود دارد.

۴. مشاور تحصیلی و شغلی

اگر یاری‌رساندن به دیگران برای کشف هستعدادهای بالقوه آنها برای‌تان جالب هست، انتخاب شغل مشاور زیاد معقول خواهد بود. در این شغل به دیگران کمک می‌کنید تا رشته و شغل موردعلاقه و معقول خود را پیدا کنند، شغل خود را عوض کنند و یا آمادگی برای ورود به بازار کار و تحصیل را در خود تقویت کنند.

در بعضی موارد نیز مشاوران شغلی و تحصیلی به افراد ناتوان برای تقویت مهارت های خانومدگی و شغلی کمک می‌کنند و یا در تعلیم مهارت های شغلی به دیگران کمک و راهنمایی ارائه می‌دهند.

۵. افسر تحقیق و پیگیری

اگر به فعالیت در حوزه‌ی پلیس جنایی علاقه دارید، همکاری با نیروی انتظامی در بخش تحقیق و پیگیری نیز ایده بدی نخواهد بود. وظیفه‌ی شما پیگیری رفتار مجرم و متهمان در مدرسه، خانه و محیط کار هست. با مشاهدات رفتاری فرد باید نتایجی را در اختیار روان‌درمانگرها و دادگاه قرار بدهید.

۶. نویسنده

رشته روانشناسی به تقویت مهارت نوشتن هم کمک می‌کند. افرادی که در رشته روانشناسی فارغ‌التحصیل می‌شوند، مهارت زیادی در نوشتن پیدا می‌کنند. از این رو می‌توانند به مشاغل مرتبط با نویسندگی نیز بپرداخانومد. مثلا نوشتن سرمقالات در نشریات گوناگون، کارشناس تولید محتوا در بازاریابی یا نویسنده‌ی تخصصی در زمینه‌ی روانشناسی و… .

۷. محقق بازار

افرادی که در حوزه‌ی تحقیقات بازار فعالیت می‌کنند، امور مختلفی را سر و سامان می‌دهند، مانند مصاحبه، نظرسنجی، تفسیر داده‌ها، بررسی نتایج و… . برای این کار،‌ تخصص افرادی که در زمینه‌ی روانشناسی تحصیل کـــرده‌اند در روش‌شناسی‌های علمی و آماری مفید هست.

۸. مددجوی کودکان

معرفی رشته روانشناسی - مددجویی کودک

اگر دوست دارید در شغلی فعالیت کنید که مستقیما با روانشناسی در ارتباط هست، مددجویی کودکان نیز ایده‌ی نیکوی هست. در صورت علاقه می‌توانید به‌صورت پاره‌تایم در مراکز تعلیمی مانند مهدکودک‌ها و دبستان یا در مرکزی مستقل به‌منظور مشاوره و رسیدگی به مشکلات روانی و روحی کودکان خدمات ارائه کنید.

۹. دستیار آزمایشگاه

اگر به بخش تحقیقاتی روانشناسی علاقه‌مند باشید، دستیاری در آزمایشگاه برای بررسی تحقیقات عملی و علمی روانشناسی زیاد معقول خواهد بود. برای فعالیت در این حیطه می‌توانید به مراکز تحقیقاتی دانشگاهی، دولتی یا خصوصی که روی رفتار آدمی مطالعه می‌کنند، مراجعه کنید.

۱۰. کارشناس خدمات عمومی و اجتماعی

با مدرک کارشناسی روانشناسی می‌توانید در مراکز خدمات عمومی و اجتماعی دولتی یا سازمان‌های آقام‌یار همکاری کنید. در این مراکز خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌ی روانشناسی به افراد با مسائل مختلف ارائه می‌شود.

۱۱. تدریس

با مدرک کارشناسی روانشناسی می‌توانید برای تدریس این واحد درسی در دبیرستان‌ها یا کار تعلیم ابتدایی اقدام کنید. برای فعالیت به‌عنوان آموزگار باید دوره‌های تدریس و تربیت‌معلم را بگذرانید و آمادگی کار با دانش‌آموزان را در خود تقویت کنید.

بهترین دانشگاه‌های رشته‌ روانشناسی در رتبه‌بندی جهانی

در بررسی رتبه‌بندی جهانی Q.S، دانشگاه‌های برتر دنیا در زمینه‌های مختلف مشخص و درجه‌بندی می‌شوند. براساس این رتبه‌بندی در سال ۲۰۱۷ از میان ۳۰۰ دانشگاه مورد بررسی، ۱۰ مورد از برترین‌ها از این قرار هستند:

 • برترین در جایگاه نخست: دانشگاه هاروارد-ایالات متحده‌ی آمریکا؛
 • دومین دانشگاه برتر: هستنفورد- ایالات متحده‌ی آمریکا؛
 • سومین دانشگاه برتر: کمبریج – انگلستان؛
 • چهارمین دانشگاه برتر: آکسفورد- انگلستان؛
 • پنجمین دانشگاه برتر به‌طور اشتراکی: دانشگاه کالیفرنیا، برکلی- ایالات متحده‌ی آمریکا و دانشگاه ییل-ایالات متحده‌ی آمریکا؛
 • هفتمین دانشگاه برتر: دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس UCLA- ایالات متحده‌ی آمریکا؛
 • هشتمین دانشگاه برتر ب‌ طور اشتراکی: مرکز فناوری ماساچوست MIT-ایالات متحده‌ی آمریکا و UCL واقع در لندن؛
 • نهمین دانشگاه برتر: دانشگاه نیویورک NYU-ایالات متحده‌ی امریکا؛