فارس پیکس

منافق به دوریش از رحمت خداوند رضایت داده هست • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

منافق به دوریش از رحمت خداوند رضایت داده هست، زیرا اعمالی انجام می‌دهد که ظاهرش شبیه شریعت هست، در حالی که دلش سرگرم و بیهوده‌کار و غافل از حق آنههست.

خداوند کسانی که رسولش را می آزارند، لعنت کـــرده هستگروه دین و اندیشه: حجت الاسلام دکتر سوخانومچی از اساتید دانشگاه، هر روز یک آیه قرآن را با ترجمه و تعداد حدیث تفسیری و تعداد نکته در تدبر آن آیه منتشر می کند. فارس پیک نیز در رهستای ترویج چنین اقدامات ارزشی این سلسله مطالب را به صورت روزانه منتشر می کند.

به نقل رویدادنگار فارس پیک، در مطلب امروز به آیه ۶۰ سوره احزاب پرداخته انجام گرفته و در آن آمده هست:

لَئِنْ لَمْ ینْتَهِ الْمُنافِقُونَ وَ الَّذینَ فی‏ قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَ الْمُرْجِفُونَ فِی الْمَدینَةِ لَنُغْرِینَّكَ بِهِمْ ثُمَّ لا یجاوِرُونَكَ فیها إِلاَّ قَلیلاً  

سوره احزاب (۳۳) آیه ۶۰

ترجمه

به صورت حتم اگر منافقان و کسانی که در دلهایشان مرضی هست و اضطراب‌افکنان [= شایعه‌سازان] در این منطقه [از کار خود] باخانومایستند، به‌یقین تو را علیه آنان بشورانیم، سپس در آنجا جز اندکی در جوار تو نمانند.

حدیث

از امام صادق ع روایت انجام گرفته هست:

۱) منافق به دوریش از رحمت خداوند رضایت داده هست، زیرا اعمالی انجام می‌دهد که ظاهرش شبیه شریعت هست، در حالی که دلش سرگرم و بیهوده‌کار و غافل از حق آنههست و آنها را به مسخره گرفته هست؛ و علامت نفاق کم‌مبالاتی هست در دروغگویی، و خیانت، و بی‌شرمی [وقاحت] ، و ادعای بی‌پشتوانه، و نگاه حرام داشتن، و سفاهت، و به غلط انداختن، و کم‌حیایی، و کوچک شآقان گناهان، و درصدد تخریب بزرگان دین برآمدن، و گرفتاریهای در راه دین را سبک و بی‌ارج دانستن، و تکبر، و چاپلوسی‌پسندی، و حسادت، و ترجیح دنیا بر آخرت و بدی بر نیکوی، و دنبال نقل کرد‌چینی رفتن، و لهو و سرگرمیِ [باطل] را دوست داشتن، و اهل گناه و ستم را یاری کـــردن، و از انجام نیکوی‌ها فرار کـــردن، و اهل آن را کم‌ارزش شآقان، و اعمال خود را نیکو و زیبا، و اعمال دیگران را زشت و ناپسند قلمداد کـــردن، و امثال اینها که فراوان هست؛ وخداوند در مواضع مختلف منافقان را توصیف کـــرده هست، چنانکه می‌فرماید «و از آقام، کس هست که خدا را در حاشیه می‌پرستد» و این را تفسیر کـــرد که یعنی: «پس اگر خوشی‌ای به او رسد، بدان دلگرم شود، و اگر فتنه‌‌ای به او رسد بر وجه [سابق] خویش دگرگون گردد، در دنیا و آخرت زیان کـــرده هست؛ این هست همان زیان آشکار.» (حج/۱۱) و نیز خداوند متعال در وصفشان فرمود «و از آقام، کس هست که می‌گوید به خدا و روز قیامت ایمان آوردیم در حالی که مومن نیستند؛ [می خواهند] به خدا و کسانی که ایمان آورده‌اند خدعه بخانومند در حالی که جز به خود خدعه نمی‌خانومند و احساس نمی‌کنند؛ در دلهایشان مرضی هست و خداوند آن مرض را بیفزاید» (بقره/۸-۱۱)

۲) و پیامبر ص می‌فرمود: منافق هنگامی که وعده دهد خلف وعده می‌کند؛ و هنگامی که کاری انجام دهد، بد می‌کند؛ و هنگامی که نقل کرد بگوید دروغ می‌گوید؛ و هنگامی که مورد اعتماد قرار گیرد خیانت می‌ورزد؛ و هنگامی که به او روزی داده انجام گرفت سر به سبکسری و طغیان برمی‌دارد؛ و هنگامی که روزی از او دریغ شود، سرگرم خانومدگی می‌شود.

۳) و نیز فرمود: کسی که ظاهرش با باطنش ناسازگار باانجام گرفت منافق هست، [تفاوتی نمی‌کند: ] هر کس و هرجا و در هر زمان و هر جایگاهی که می‌خواهد باانجام گرفت، باانجام گرفت.

مصباح الشريعة، ص۱۴۴-۱۴۶

تدبر

۱️⃣ در راه اجرای حکم خدا سه گروه در جامعه دینی سنگ‌اندازی می‌کنند که خداوند آنها را تهدید می‌کند که اگر دست از کارهایشان برندارند پیامبر ص را – به عنوان حاکم جامعه اسلامی – علیه آنان چنان بشوراند که بقای آنها در این جامعه را با چالشی جدی مواجه کند.

این سه گروه عبارتند از: منافقان، بیماردلان، و شایعه‌پراکنان.

علی‌القاعده، این سه دسته نماینده سه طیف در جامعه‌اند؛ اما اینها چه کسانی‌اند و دلیل این سه دسته؟

الف.

منافقان: کسانی‌اند که از دیدگاه نظری تسلیم قوانین و آموزه‌های دینی نبوده و می‌کوشند محدود انجام گرفتن گستره دین را در خانومدگی، از طریق ترویج کبراهای غیردینی در میان مسلمانان تئوریزه کنند.

بیماردلان: گناهکارانی‌اند که در مقام عمل معضلات اجتماعی ایجاد می‌کنند (مانند کسانی که در آیه قبل، متعرض خانومان می‌انجام گرفتند)

اراجیف‌بافان و شایعه‌پردازان: کسانی‌اند که نه توان فکری برای نظریه‌پردازی‌های باطل دارند و نه خودشان اهل ارتکاب معاصی‌اند؛ بلکه افراد سطحی و کم‌خردی هستند که در بدنه جامعه، با گفتارهای سست و دامن زدن به شایعات بی‌اساس، به دو دسته دیگر کمک می‌کنند.

ب.

منافقان، اقلیتی هستند که می‌کوشند اجرای آن دسته از قوانین الهی در جامعه که با منافع آنها ناسازگار هست، با چالش مواجه کنند. این اقلیت، اگر تنها خودشان باشند، چالشی نمی‌توانند ایجاد کنند، پس باید فضای جامعه نیز با آنان همراهی کند. در این زمینه دو گروه دیگر حیاتی‌اند؛

بیماردلان، کسانی‌اند که اگرچه لزوما منافق (و درصدد ترویج منطق بی‌دینی تحت لوای دین) نیستند، اما در مقام عمل، خوهسته‌ها و منافع مشترکی با منافقان دارند و منافقان نیز دائما عرصه را برای اینها باز می‌کنند. (خود منافقان هم بیماردل‌اند: بقره/۸-۱۰)

شایعه‌پراکنان؛ دو دسته فوق همچنان در اقلیت‌اند و اکثریت جامعه دینی را آقامانی تشکیل می‌دهند که نه منافق‌اند و نه بیماردل؛ اگر در زمره نخستیاء الله نیستند، انسانهای جزء منافقان و بیماردلان هم نیستند. پس نیاز به گروهی هست  که با شایعه‌پراکنی و رواج دادن اخبار نادرست، فضای عمومی جامعه را به سمت و سویی بکشانند که آقام خوهسته‌های منافقان را در رهستای خوهسته‌ها و دغدغه‌های خودشان بشمرند و با آنان همراهی کنند.

۲️⃣ اهمیت و خطر منافقان، و نیز افراد بیماردل و گناهکار نسبتاً واضح هست؛ اما دلیل «شایعه‌پراکنان» را در عداد اینها آورد؟

الف. کلام، زبان و بیان، پایه اساسی در ارتباطات انسانی و رکن رکین شکل‌گیری اجتماع آدمیان هست. اگر این نکته را جدی بگیریم، می توان فهمید که تایمی اراجیف‌بافی، یعنی مزخرف و بی‌پایه نقل کرد گفتن رواج می‌یابد، سلامت اجتماع بشری به نحو غیرقابل جبرانی تهدید می‌شود. این بقدری اهمیت دارد که خداوند در جای دیگر می‌فرماید: «قُلْ لِعِبادي يَقُولُوا الَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّيْطانَ يَنْزَغُ بَيْنَهُم: به بندگان من بگو به بهترین شکل ممکن نقل کرد بگويند که همانا شيطان ميانشان را بر هم مى‏خانومد.» (اسراء/۵۳) تو گویی شیطان که دنبالی جز فاسد کـــردن ارتباطات و اجتماع انسانی ندارد، زیاد از همه به نحوه نقل کرد گفتن انسانها چشم دوخته هست. از این رو، قرآن فقط از ما نمی‌خواهد که نیکو نقل کرد بگوییم؛ بلکه می‌خواهد که متداوم به بهترین وجه نقل کرد بگوییم. (ایستاده در باد، ص۵۰۱-۵۰۲)

تاملی در جامعه خویش

آیا در میان ما بی‌مبنا و صرفا بر اساس شنیده‌ها نقل کرد گفتن واقعا قبیح هست؟

آیا به صرف اینکه یک رویداد توجه ما را به خود جلب می‌کند و با دغدغه‌های شخصی و گروهی و سیاسیِ ما همرهستهست، اقدام به رواج اخبار تلگرامی و اینترنتی و … نمی کنیم؟

 آیا سیهست‌ورزی دینی، با این گونه نشر هر نقل کردی علیه مخالفان خود سازگار هست؟ مگر خداوند نفرمود: «وَ لا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلى‏ أَلاَّ تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوی: و البتّه نبايد دشمنىِ گروهى، شما را بر آن دارد كه عدالت نورزید؛ عدالت پیشه کنيد كه آن به تقوا نزديكتر هست» (مائده/۸)

حتی در میان ما مذهبی‌ها و در ترویج مسائل دینی، معیارمان چیزی جز جذاب و جالب بودن هست؟

مثلا دلیل پدیده‌هایی مانند خواب‌نما انجام گرفتن و دل‌بستن‌های بی‌پایه به کرامات و امور خارق‌العاده، این اندازه در ما رواج دارد؟

توجه شود که در مقام نفی آرزوی صادقه و یا کرامات واقعی اهل بیت ع نیستیم، بلکه بحث بر سر این هست که چه نقل کردی را تحت چه شرایطی برای این و آن بازگو می‌کنیم یا در شبکه‌های اجتماعی باخانومشر می‌دهیم؟!

۳️⃣ سعه‏ى صدر حدّ و اندازه دارد و هميشه تساهل و تسامح پاسخگو نيست. (تفسير نور، ج‏۹، ص۴۰۲)

در واقع، اگرچه اسلام بنای نخستیه‌اش در برخوردهای اجتماعی مهربانی و مدارا و و تحمل و بخشش (فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ …فَاعْفُ عَنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمْ؛ آل‌عمران/۱۵۹) و تا حد امکان چشم‌پوشی از خطای دیگران هست (وَ لْيَعْفُوا وَ لْيَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُم؛ نور/۲۲)، و پیامبرش را برای رحمت به همگان فرستاده هست (وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمين‏؛ انبیاء/۱۰۷)، اما در خصوص سه گروه (منافقان، بیماردلان [= معصیت‌پیشگان]، شایعه‌پراکنان) چشم‌پوشی و تسامح را نمی‌پسندد و نخستتیماتوم می‌دهد که یا دست از اقداماتتان بردارید یا با شما چنان همین پیامبر رحمت را بر شما بشورانیم که دیگر جای ماندن نداشته باشید.

۴️⃣ قبل از برخورد با متخلّفان، اپایان حجّت كنيد. (تفسير نور، ج‏۹، ص۴۰۲)

۵️⃣ قيام مسلمين، بر اساس انتقام يا هوس نيست، بلكه با اراده و فرمان خدهست؛ و اوّل كسى كه بايد در برابر به مخاطره اندازان امنيّت جامعه قيام كند، رهبر جامعه اسلامى هست. (تفسير نور، ج‏۹، ص۴۰۲) در واقع، از ویژگی‌های رهبر جامعه اسلامی این هست که دشمن‌شناس باانجام گرفت و فتنه‌انگیزان را در تنگنا قرار دهد.

انتهای پیام/#