فارس پیکس

نقل کردان ترامپ در سازمان ملل درباره ایران را باید واقعی گرفت؟! • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

ترامپ بدنبال آن بود که بگوید یا با ما باشید یا ایران

ترامپ با تفاوت گذاری میان نظام سیاسی و آقام در ایران درصدد طراحی، طرحی نو برای متألم سازی مخاطبان خصوصی خود یعنی جهانیان در پیش گرفته بود.

نقل کردان ترامپ در سازمان ملل درباره ایران را باید واقعی گرفت؟!گروه بین الملل: مصطفی مطهری* در یادداشت پیش رو که پیرامون موعظه های ترامپ در سازمان ملل درباره ایران نگاشته انجام گرفته، نویسنده معتقد هست: اظهارات ترامپ در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره ایران، تکرار ادعاهای بی‌پایه و اساس و اثبات‌نانجام گرفته گاه و بیگاه رییس جمهور توئیتری ایالات متحده آمریکا بود. وی با اشاره های ناقص و غیر تخصصی درباره تاریخ ایران و وضعیت جغرافیایی ایران تلاش کـــرد که تاریخ ایران را از ابتدای شکل گیری مجموعه ای به نام ایران از همان دوران بهستان تاکنون را به دو دوره قبل و بعد از جمهوری اسلامی تقسیم کند. از این رو با اشاره های ابداًحی از تاریخ بدون توقف تاملی و روشی نقل کردان و اظهارات خود را به سمت موضوعات سیاسی و گزاره های سیاسی از حکومت و دموکراسی و تهدید و … تغییر داد.

به نقل فارس پیک، متن این یادداشت که به صورت اختصاصی در اختیار رویدادنگار ما قرار گرفته به شرح زیر می باانجام گرفت:

در واقع ترامپ با جهت دادن های بی مورد از موضوعات تاریخی، جغرافیایی، سیاسی، فلسفی و حتی حقوق بین الملل در پی این بود تا به نوعی جمهوری اسلامی را مقصر پایان اتفاقات در سراسر جهان و پایان موضع گیری های وی در رابطه با اروپا (برجام و معقولات بعد از تنقیح برجام) و نظام بین الملل نشان دهد. در واقع این رویکـــرد مسبب دانستن ایران اگر چه از لحاظ تعریفی رخدادی تازه ای نیست اما اینکه همه مشکلات موجود در جهان را در سبد و در زمین جمهوری اسلامی (و کره شمالی) گذاشتن برای تبرئه رفتارهای غیر منطقی و نامعقولانه آمریکا در دوران تصدی ترامپ هست که خاصیت نو بودن را به مخاطب القا می کند.

همانطور که انتظار می رفت ترامپ با تفاوت گذاری میان نظام سیاسی و آقام در ایران درصدد طراحی طرحی نو برای متأثر و متألم سازی مخاطبان خصوصی خود (نمایندگان کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل و آقام ایران) و مخاطبان عام خود یعنی جهانیان در پیش گرفته بود. در واقع ترامپ با این مضمون که «تایم آن فرا رسیده که ملل دنیا با یک رژیم خطرناک دیگر هم مقابله کنند که آشکارا از کشتار جمعی نقل کرد می‌گوید، وعده مرگ آمریکا و نابودی اسرائیل می‌دهد»، حکومت ایران را «یک دیکتاتوری فاسد نامید که خود را پشت نقابی از دموکراسی دروغین پنهان می‌کند و صادرات اصلی‌اش خشونت، خونریزی و هرج و مرج هست».

ترامپ در ادامه تلاش های ایران ستیزانه خود بطور مداوم از یک شاخه ای به شاخه ای دیگر در حال رفت و آمد بود تا به نوعی بتواند فضای مورد نظر در نقل کردرانی را نخستاً ایجاد کند و ثانیاً با اشاره های مستقیم اما کوتاه به ایران از طریق ترسیم سازی های جعلی از موضوعات مختلف همچون اقتصاد، سیهست، جامعه ایران، حقوق بشر و تروریسم (حمایت بشار اسد و حزب الله) در تلاش بود تا اتمسفر مطلوب خود را در این گردهمایی جهانی کنترل کند و با گیم های متناسب با زبان بدن به باورهای خود روح جهانی بدمد.

نقل کردان ترامپ در سازمان ملل درباره ایران را باید واقعی گرفت؟!

ترامپ با این مفروضات توهمی در رابطه با ایران و ارتباط دادن آنها به موضوع برجام و توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵، برجام را یکی از بدترین و یک‌سویه‌ترین توافقاتی دانست که ایالات متحده تا کنون وارد آن انجام گرفته هست و آن را مایه شرمساری برای ایالات متحده اعلام کـــرد؛ ترامپ در ادامه این اظهارات عناد ورزانه با برجام گفت «ما نمی‌توانیم به این توافق و توافقی مشابه آن که بتواند پوششی برای پلن هسته‌ای [برای ایران] فراهم آورد، پایبند بمانیم».

واقعیت این هست که ترامپ با این اظهارات و اتهامات پراکنده و زیگزاگی به ایران و برش تاریخی در تاریخ ایران و تقطیع سازی فضای داخلی موجود در ایران از ساختار و ملت از یکسو و تلاش برای قرار دادن نظام جهانی در برابر ایران با فرافکنی در این امر که ایران در یک طرف مبارزه در برابر پایان جهان قرار گرفته هست، گفت ما می‌توانیم جهان را به سکوهایی جدید ارتقا دهیم یا اجازه دهیم که آنها در دره ناامیدی سقوط کنند و اکنون «تایم آن هست که پایان جهان با هم همراه انجام گرفته و از ایران بخواهند به تعقیب راه مرگ و نابودی پایان دهد».

در واقع ترامپ با راهبرد «رهبری تغییر در برابر امنیت» برای نظام بین الملل و پایانی کشورهای موجود در آن نسخه آمریکایی یا با ما یا با ایران (له و علیه ایران یا آمریکا) را پیچید؛ هر تعداد این یکجانبه گرایی ترامپ در نظام به اصطلاح یک – تعداد قطبی، تنها در اندازه نقل کرد باقی خواهد ماند، دلیل که ایران و برجام برای یکی از حیاتیترین کارگزاران بین المللی یعنی اتحادیه اروپا به مثابه حیات و نبود آن به مثابه ممات آنها و جایگاه جهانی آنها خواهد بود؛ و با این اهمیت کارکـــردی و عملکـــردی آن بر اروپا هست که نقل کردان ترامپ را در این باره تنها در حد نقل کرد باقی خواهد گذاشت؛ نقل کردانی که می توان آنها را شکل واقعی چهره مجازی و توئیتری ترامپ در سازمان ملل دانست که به مانند دیگر اعمال ترامپ تنها با وجهه تقلیل گرایانه در دیپلماسی جدید و دستگاه دیپلماسی آمریکا قابل پردازش و بررسی هست.

 

 *دکتری علوم سیاسی