فارس پیکس

نگاهی به برج فلزی که خوراکش دود و مه اســت توما: • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

نگاهی به برج فلزی که خوراکش دود و مه اســت توما:

دسته بندی : متن موزیک تاریخ : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

در شهری که تقریباً همیشه مه دود حاصل از آلودگی هوا (SMOG) همانند روکشی خیابان های آن را در برگرفـــــته، یک هنرمند هلندی راه حلی غیرعادی و عجیب ارائه داده اســت: ساخت یک سازه فلزی به ارتفاع ۷ متر که مه و دود را جذب کرده و به جای آن هوای تمیز را خارج می کند. در حرکتی نمادین آنها از آلودگی به جا مانده برای ساخت نگین های جواهر اســتفاده خواهند کرد.

برج عاری از مه و دود ساخت Daan Roossegaards در شهر پکن و ناحیه هنری ۷۰۸ در یک فضای کوچک پوشیده از چمن افتتاح شد. این سازه از ۴۵ صفحه نقره فام که شباهت به پنجره های نیمه باز داشته تشکیل شده و بزرگ ترین تصویه کننده هوای دنیا را در دل خود جای داده که به طور پیوسته به آرامی کار می کند.

صدایی که در اطراف برج دودخوار به گوش می رسد، از دستگاه تصفیه کننده هوا نیست، بلکه نوای زیبای عبور جریان هوای پاک به سمت بیرون اســت.

در روزهای سرد زمستان، نیروگاه هایی که با ذغال سنگ کار می کنند، با تمام ظرفیت کار مشغولند تا برق مورد نیاز شهر را فراهم آورند و بنابراین آلایندگی زیادی تولید می شود. وجود سازه نسبتاً کوچکی به ندرت قادر خواهد بود تاثیری در تصفیه هوای آلوده پکن، آن هم با چنین گستردگی داشته باشند. جالب اســت بدانید میزان گرد و غبار و ذرات سمی در هوای شهر پکن در میان تمامی شهرهای جهان از همه بالاتر اســت.

اســتودیوی طراحی در روتردام، کار روی این پروژه را آغاز کرد که در واقع واکنشی بود به آلودگی شهر پکن و برجسته کردن منافع مبارزه با این آلایندگی، حتی اگر به صورت محدود باشد. آنها موفق به جمع آوری مبلغی معادل بیش از ۱۲۰ هزار دلار در وب سایت سرمایه گذاری گروهی کیک اســتارتر شدند، سرمایه گذاران در این پروژه یک انگشتر فلزی دریافت می کنند که در مرکز آن به جای نگین ذرات آلاینده ای اســت که از فشرده کردن بیش از ۱۰۰۰ متر مکعب هوای آلوده پکن به دست خواهند آمد.

سازندگان این بنای نمادین امیدوارند، برج، الهام بخش افکار خلاق و نوآورانه در میان مردم چین و سایر کشورهای درگیر آلایندگی هوا گردد.

برج آلودگی خوار می تواند در هر ساعت سی هزار متر مکعب هوا را تصفیه کرده و بیش از ۷۵ نسبت از ذرات آلاینده اســتاندراد PM 2.5 و PM 10 را از داخل آن فیلتر نماید.

 

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته نگاهی به برج فلزی که خوراکش دود و مه اســت توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.