فارس پیکس

هسترس خانومان؛ ۱۰ تاثیر مخربی که هسترس می‌تواند بر روی بدن خانم‌ها بگذارد • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

خانومان و آقاان در شرایط هسترس‌زا واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند. جالب هست بدانید تصویر‌العمل خانم‌ها در مقابل هسترس، با تصویر‌العمل جناب آقاان، تفاوت‌های فاحشی دارد. همچنین تأثیر هسترس روی سلامت خانم‌ها با تأثیر آن بر سلامت جناب آقاان متفاوت هست. تحقیقات نشان داده‌اند خانومان در پاسخ‌های عاطفی خود به هسترس با آقاان تفاوت دارند. علاوه‌براین، ممکن هست عوارض هسترس های حاد و مزمن بر سلامت جسمی و روانی آنان عمیق‌تر باانجام گرفت. با ما باشید تا با تاثیر هسترس خانومان بر روی بدن آنها آشنا شوید.

هنگامی که در شرایط هسترس‌زا قرار می‌گیریم، بعضی هورمون‌ها در بدن ما شروع به ترشح می‌کنند. هورمون کورتیزول یکی از این هورمون‌ههست. این هورمون روی سیستم ایمنی، دستگاه گوارش، پوست و سایر ارگان‌های بدن ما اثر می‌گذارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند نحوه‌ی ترشح کورتیزول در شرایط هسترس‌زا بین خانومان و آقاان متفاوت هست. هسترس تقریبا روی پایان ارگا‌ن‌های بدن ما اثر می‌گذارد و ممکن هست از جنبه‌های مختلفی سلامتی ما را به‌خطر بیندازد. در پاسخ به هسترس و با تولید هورمون کورتیزول، سطح انرژی بدن به‌صورت متایم بالا می‌رود و در پی این افزایش انرژی، فعل‌وانفعالاتی در سیستم گوارشی و ایمنی بدن صورت می‌گیرد. به‌هم‌خوردن تعادل هورمون‌ها در خانومان اثرات خاصی دارد که ممکن هست سلامت آنها را در درازمدت یا کوتاه‌مدت تحت‌تأثیر قرار دهد. در ادامه‌ی این مطلب، ۱۰ اثر فیزیولوژیکی و روانی هسترس بر سلامت خانومان را با هم مرور خواهیم کـــرد.

۱. کاهش میل جنسی

به‌اعتقاد دکتر ایرون گلدهستاین، در مواجهه با اتفاقات هسترس‌زا، مثل شروع شغلی تازه یا خانومدگی در منطقهی جدید، میزان تمایلات جنسی در خانومان کاهش می‌یابد. علت بروز این مسئله این هست که با افزایش میزان ترشح کورتیزول در شرایط هسترس‌زا، سطح هورمون‌های جنسی کم می‌شود.

۲. قاعدگی‌های نامنظم

هسترس خانومان

هسترس انجام گرفتید و طولانی‌مدت، می‌تواند به‌میزان قابل‌توجهی تعادل هورمون‌ها را به‌هم بریزد. همین عدم‌تعادل ممکن هست منجر به مشکلاتی ازقبیل قطع، تأخیر یا نامنظمی در عادات ماهیانه‌ی خانم‌ها شود. پژوهشگران معتقدند خانومانی که شغل‌های پرهسترس دارند، ۵۰درصد افزایش از خانومانی که شغل‌شان هسترس‌زا نیست، دوره‌های قاعدگی کوتاه‌مدت (کاهش از ۲۴ روز) خواهند داشت.

۳. آکنه

افزایش سطح کورتیزول در بدن، موجب افزایش ترشح چربی و درنتیجه بروز آکنه خواهد انجام گرفت. طبق پژوهشی که در سال ۲۰۰۳ شد، دانشجویان دختر در دوران امتحانات به‌علت بالابودن هسترس، افزایش دچار آکنه می‌شوند.

۴. ریزش مو

یکی از علت‌های ریزش مو، عدم‌تعادل فیزیولوژیکی هست که درنتیجه‌ی هسترس انجام گرفتیدِ عاطفی و روانی رخ می‌دهد. هسترس ممکن هست چرخه‌ی خانومدگی مو را مختل کند و باعث شود موها وارد مرحله‌ی ریزش شوند. به صورت حتم در طول دوره‌های هسترس‌زا یا بلافاصله بعد از آن، ریزش مو نخواهید داشت؛ ریز‌ش‌های ناشی از هسترس معمولا ۳تا۶ ماه بعد از مواجهه با شرایط هسترس‌زا رخ می‌دهند.

۵. اختلال در هضم غذا

اختلال در هاضمه- هسترس خانومان

هسترس‌های طولانی‌مدت موجب افزایش اسید معده می‌شوند و روی دستگاه گوارش اثر می‌گذارند. افزایش اسید معده موجب ناآسودهی و سوءهاضمه و در موارد وخیم‌تر منجر به بروز زخم معده و سندرم روده تحریک پذیر می‌شود. کاهش و کنترل هسترس از عوامل کلیدی در حفظ سلامت دستگاه گوارش هست.

۶. افسردگی

خانومان دو برابر آقاان در معرض افسردگی قرار دارند. محققان برای کشف علت این موضوع، درباره‌ی تفاوت‌های خانومان و آقاان در مقابله با هسترس و پاسخ به آن، تحقیق کـــرده‌اند. نتایج حاکی از این هست که سطح بالای کورتیزول ناشی از هسترس بلندمدت، هسترس شغلی یا هسترس‌های انجام گرفتید در موقعیت‌های دشوار خانومدگی مثل مرگ یا طلاق می‌تواند موجب افسردگی شود.

۷. بی‌خوابی

همه‌ی ما با حس ناخوشایند بی‌خوابی آشناییم. حتما برای شما هم اتفاق افتاده هست که هنگام خواب، بارهاوبارها اتفاقات آن روز را در ذهن خود مرور کنید و این ذهنِ درگیر و ناآرام، مانع خواب شما شود. حتما می‌دانید که هسترس یکی از دلایل اصلی بی خوابی هست و بی‌خوابی نیز مشکلاتی مثل عدم تمرکز، بی حوصلگی و افت انرژی در طول روز را به‌دنبال دارد.

۸. افزایش وخانوم

پژوهش‌های انجام‌انجام گرفته نشان می‌دهند کورتیزولِ افزایش، با نسبت کاهشِ دور کمر به دور باسن مرتبط هست (به‌عنوان‌مثال، چاقی در اطراف ناحیه شکم). هسترس زیاد باعث افزایش اشتها و تمایل زیاد به مصرف مواد قندی و شیرین و درنتیجه بالارفتن وخانوم می‌شود.

کاهش باروری - هسترس خانومان

مطالعات اخیر نشان می‌دهند سطح بالای آنزیم آلفا آمیلاز (آنزیم مرتبط با هسترس) در بدن خانم‌ها باعث ایجاد مشکل و تأخیر در بارداری می‌شود. به صورت حتم اثبات وجود رابطه‌‌ای دقیق میان هسترس و باروری نیازمند تحقیقات افزایشی هست.

۱۰. افزایش احتمال سکته‌ی مغزی و حملات قلبی

طبق پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ روی ۲۲هزار خانوم شد، احتمال وقوع سکته‌ قلبی در خانومانی که در محل کار در معرض هسترس انجام گرفتید قرار دارند، نسبت‌به خانومانی که در مشاغل کم‌هسترس فعالیت می‌کنند، ۴۰درصد افزایش هست. سکته مغزی نیز در میان افرادی که خانومدگی پرهسترسی دارند، شایع‌تر هست. احتمال باروری در خانومانی که افزایشین سطح آنزیم آلفا آمیلاز در بدن آنها وجود دارد، ۱۲درصد کاهش از خانومانی هست که کاهشین میزان این آنزیم را در دوران قاعدگی دارند.

آیا شما هم تجربه‌ی هسترس و مشکلات ناشی از آن را دارید؟ راهکارهای خودتان برای مدیریت هسترس را با ما و سایر مخاطبان وبسایت فارس پیک در میان بگذارید.