فارس پیکس

چگونه خلاق باشیم؛ ۳ دستورالعملی که خلاقیت را در شما پرورش می‌دهد • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

این یک واقعیت هست که ایده‌های خلاقانه می‌تواند گاهی ما را صدها گام از دیگران جلو بیندازد. اگر فکر می‌کنید خلاقیت در ایده‌هایتان کمرنگ هست و فکر می‌کنید نمی‌توانید هرگز انسان خلاقی باشید، باید بدانید دشوار در اشتباهید چون خلاقیت، مهارتی هست که می‌توان آن را پرورش و گسترش داد. افزایش خلاقیت، با راهکارهای ساده و سرگرم‌کننده‌ای امکان‌پذیر هست. اگر دوست دارید ذهنی خلاق داشته باشید، در این مطلب با «فارس پیک» همراه شوید تا ببینید چگونه خلاق باشیم.

روش نخست

خود را با انجام تمرینات خلاقانه به‌چالش بکشید

۱. تست ۳۰ دایره را انجام دهید

این کار را می‌توانید سر کار و زمانی که کسل و خسته انجام گرفته‌اید انجام دهید. با این کار، می‌توانید قدرت تفکر سریع و خلاقیت را مجدد به‌دست آورید. برای شروع، ۳۰ دایره روی کاغذ بکشید. سپس سعی کنید در یک دقیقه، تا جایی که می‌توانید دایره‌ها را به نقاشی‌های مختلف تبدیل کنید. این کار را بارها تکرار کنید و هر بار سعی کنید رکورد خود را بشکنید.

این تست به شما کمک می‌کند که خلاقیت خود را تقویت کنید، چون باعث می‌شود که ایده‌های جدید را در سر بپرورانید. این تست، شما را مجبور می‌کند که سریع‌تر فکر کنید و ایده‌های جدید را امتحان کنید؛ بدون اینکه از آنها صرف نظر کنید.

۲. در تایم آزادتان، نقاشی‌های ساده بکشید

نقاشی کـــردن معمولا کاری برای گذراندن اوقات بیکاری در زمان بچگی به‌نظر می‌رسد، درحالی‌که این کار حتی در بزرگسالی هم باعث افزایش خلاقیت می‌شود. این کار با افزایش توجه شما به محیط اطراف و افزایش ارتباط شما با دنیا، خلاقیت را افزایش می‌دهد. نقاشی کـــردن باعث می‌شود که با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، ارتباط‌تان را حفظ کنید. هر چقدر توانایی شما در به تصویر کشیدن اطراف افزایش باانجام گرفت، خلاقیت افزایشی خواهید داشت.

هنگام انجام فعالیت‌هایی که فکر می‌کنید افکار شما را از موضوع اصلی منحرف می کند، نقاشی بکشید. مثلا در یک جلسه‌ی ملاقات کاری اگر احساس می‌کنید که تمرکزتان به‌هم می‌خورد، شروع کنید روی کاغذ تصویر ها ساده ترسیم کنید. در کلاس‌های خسته‌کننده می‌توانید با این کار تمرکز افزایشی داشته باشید.

سعی کنید یک دفترچه‌ی مخصوص داشته باشید و زمانی که احساس خستگی و کسالت می‌کنید یا تمرکزتان به‌هم ریخته، نقاشی بکشید.

۳. دهستانک بنویسید

دهستانک یا دهستان کوتاه کوتاه (Flash fiction) درواقع دهستان‌ زیاد کوتاهی هست که معمولا افزایش از ۱۰۰ کلمه نمی‌شود. نوشتن این دهستانک‌ها خلاقیت شما را افزایش می‌دهد، چون مجبورتان می‌کند دهستانی زیاد کوتاه را با کاهشین تعداد کلمات به‌نحوی بازگو کنید که دارای ابتدا، انتها و بدنه‌ی تکمیل باانجام گرفت. علاوه‌بر این، این تکنیک به شما کمک می‌کند که یاد بگیرید هشدارات ضروری را به شیوه‌ای مختصر و در فضایی محدود منتقل کنید.

گروه‌های آنلاین زیادی وجود دارد که در آنها افراد، دهستانک‌های خود را به‌اشتراک می‌گذارند. می‌توانید با شرکت در آنها، توانایی‌های خود را افزایش دهید و حتی در مسابقات و چالش‌های آنها شرکت کنید.

۴. موسیقی گوش کنید

گوش دادن به موسیقی یکی از روش‌های ساده‌ای هست که با کمک آن می توانید خلاقیت خود را افزایش دهید. این کار به شما کمک می‌کند که بهتر تمرکز کنید و تمرکز کلی شما روی موضوعات مختلف افزایش می‌یابد؛ به‌خصوص موسیقی کلاسیک که تأثیر زیادی بر تمرکز و خلاقیت دارد.

این نکته را درنظر بگیرید که هر نوع موسیقی برای همه‌ی افراد تأثیرگذار نیست و هر کس باید موسیقی معقول خود را پیدا کند؛ درعین‌حال که موسیقی کلاسیک تأثیرات زیادی برای زیادی از افراد دارد. برای پیدا کـــردن موسیقی مورد توجه‌تان که تأثیر افزایشی برای ذهن و خلاقیت شما دارد، تلاش کنید و انواع موسیقی را امتحان کنید.

۵. با دستان خود چیزی بسازید

چگونه خلاق باشیم - بافتنی بافتن

تایمی از دستان خود برای تولید و ساخت اشیا و وسایل جدید هستفاده می‌کنید، درواقع از پایان حواس خود هستفاده کـــرده‌اید. این کار باعث می‌شود که تفکر خلاق را در وجودتان تقویت کنید. اگر می‌خواهید فرد خلاق‌تری باشید کارهای هنری را دنبال کنید که در آنها از قدرت دستان‌تان هستفاده می‌کنید. مثلا بافتنی، خیاطی یا سایر صنایع دستی موردعلاقه‌ی خود را دنبال کنید تا با این کار، خلاقیت‌تان افزایش پیدا کند.

۶. گیم‌های ویدیویی انجام دهید

بعضی از گیم‌های ویدیویی تأثیر زیادی بر افزایش خلاقیت و قدرت ذهن دارند. گیم‌های تعاملی، که نیازمند انجام حرکات مختلف هستند و حواس تعدادگانه را تحریک می‌کنند، تأثیر چشمگیری بر رانجام گرفت تفکر خلاق دارند. از گیم‌هایی که نیازمند نشستن طولانی‌مدت هستند، اجتناب کنید.

۷. افزایش مطالعه کنید

چگونه خلاق باشیم - مطالعه

کتاب خواندن، یکی از روش‌های عالی برای پرورش ذهن خلاق هست. عادت مطالعه به‌طور پیوسته را در خودتان پرورش دهید. کتاب‌هایی از ژانرهای مختلف انتخاب کنید و سبک‌های مختلف نویسندگی را بخوانید. برای اینکه افق‌های خلاقیت‌تان را گسترده‌تر کنید حتما هر روز برای مطالعه تایم بگذارید.

در پلن‌های مطالعه‌ی گروهی شرکت کنید. این پلن‌ها برای ملزم کـــردن شما به مطالعه و انتخاب کتاب و ژانر معقول زیاد مفید هستند.

در نزدیک‌ترین کتابخانه‌ی محل خانومدگی‌تان عضو شوید. به‌این‌ترتیب بدون پرداخت هزینه می‌توانید به منبع بی‌شماری از انواع کتاب، دسترسی داشته باشید.

روش دوم

دانش و آگاهی خود را افزایش دهید

۱. تجربه و تخصص خود را توسعه دهید

یکی از بخش‌های خلاقیت این هست که در یک زمینه یا موضوع خاص، تجربه و تخصص خود را افزایش دهید و تا جایی که می‌توانید چیزهای جدید یاد بگیرید. این کار را با خواندن مقاله‌ها و تماشای ویدیوها شروع کنید تا هشدارات خود را در مورد آن افزایش دهید. اگر برایتان امکان‌پذیر هست، در کلاس‌های مقدماتی و دوره‌های تعلیمی مختلف در مؤسسات گوناگون ثبت نام کنید. مثلا کلاس‌های تعلیم مقدماتی نقاشی.

با دیدن کارهای خلاقانه‌ی دیگران در موضوعاتی که به آن علاقه دارید، الهام‌بخش خودتان باشید. مثلا اگر درحال یادگیری نقاشی هستید، از موزه‌ها و گالری‌های هنری بازدید کنید.

۲. برای پذیرش تجربه‌های جدید، آغوش باز داشته باشید

خلاق‌ترین افراد تمایل دارند که ایده‌های مختلف را امتحان کنند، افق‌های دید خود را گسترش دهند و از تجربه‌‌ی آنها شگفت‌زده شوند. در برابر تجربیات جدید و ناآشنا مقاومت نکنید و فرصت‌های جدید را برای تجربه‌ی کارهای خلاقانه از دست ندهید. مثلا در کلاس سفالگری شرکت کنید؛ حتی اگر فکر می‌کنید ممکن هست آن را دوست نداشته باشید.

۳. با انجام گیم‌های مختلف، خلاقیت خود را پرورش دهید

هر چقدر افزایش شبیه کودکان باشید، خلاقیت‌تان افزایش می‌یابد. خودتان را درگیر مشکلات بزرگسالی نکنید و ذهن‌تان را باز کنید. از اسباب‌گیم‌ها و وسایل هنری برای تحریک قدرت تصور و خیال‌پردازی هستفاده کنید و ارتباطات جدیدی برقرار کنید. اگر ایده‌های خلاقانه ندارید، سعی کنید یک نقاشی فریبنده بکشید یا با لِگو و خانه‌سازی گیم کنید.

۴. دانش خود را به‌اشتراک بگذارید و آن را به دیگران توضیح دهید

چگونه خلاق باشیم - توضیح دادن و یاددادن به دیگران

مطالعات گوناگون نشان می‌دهد که با تعلیم یک مطلب به دیگران، ۹۰ درصد آن چیزی را که آموخته‌اید، به‌خاطر خواهید آورد. هشدارات و دانش جدیدی را که به‌دست می‌آورید، برای خودتان یا دیگران توضیح دهید. با این کار، این هشدارات در ذهن‌تان به‌نیکوی جای می‌گیرند.

تایمی چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید، سعی کنید آن را در ذهن‌تان بارها مرور کنید و برای خودتان توضیح دهید. تصور کنید که در نقل کردرانی تد، قرار هست آن را برای صدها نفر توضیح دهید یا فکر کنید که درحال تعلیم به دیگران هستید.

اگر به‌اندازه‌ی کافی اعتماد‌به‌نفس دارید، یک پادکست ویدیویی از خودتان تهیه کنید و آن را در اینترنت با دیگران به‌اشتراک بگذارید. در این ویدیو، هشدارات و دانش خود را برای کسانی که شما را دنبال می‌کنند، توضیح دهید.

۵. خودتان را وادار کنید که به ایده‌های جدید بیندیشید

در فعالیت‌هایی شرکت کنید که شما را فعالانه به تفکر درباره‌ی ایده‌های مفید جدید وادار می‌کند. مثلا گیم پیوستگی کلمات انجام دهید. به این ترتیب که یک کلمه را روی کاغذ بنویسید و سپس همه‌ی کلمات مرتبط با آن را که به ذهن‌تان می‌رسد یادداشت کنید. سعی کنید بین دو کلمه‌ای که ظاهرا تناسبی ندارند، نکات مشترک پیدا کنید.

مثلا سعی کنید تشابه بین کتاب درسی و یک آی‌پاد را پیدا کنید. اگر ذهن‌تان یاری نکـــرد، در اینترنت دنبال کلمات هم‌معنی بگردید.

۶. برای طوفان فکری، زمان درنظر بگیرید

چگونه خلاق باشیم - طوفان فکری

افزایش خلاقیت، به تمرین، تلاش و طوفان فکری نیاز دارد. درنتیجه باید هر روز برای آن تایمی درنظر بگیرید و در محیطی آرام یا الهام‌بخش، آن را تمرین کنید. مثلا به یک پارک آرام سر بخانومید یا در کتابخانه بنشینید و اجازه دهید ذهن شما آزادانه پرواز کند. همه‌ی ایده‌های خود را چه نیکو چه بد، روی کاغذ بیاورید یا روی تخته وایت‌برد بنویسید. حتی بدون اینکه توقف کنید و مجدد به آنها فکر کنید، ایده‌ها را جایی مثلا در کامپیوتر ذخیره کنید.

زمان معقول را برای این کار پیدا کنید. مثلا اگر متداوم بعد از شام تایم کافی دارید، برای این کار یک ساعت زمان درنظر بگیرید. همه‌ی چیزهایی که ممکن هست حواس‌تان را پرت کند از خودتان دور کنید و در محیطی آرام، ایده‌های جدید را در آغوش بگیرید.

روش سوم

سبک خانومدگی خود را تغییر دهید

۱. با افراد مختلفی ارتباط برقرار کنید

برای اینکه تغییر زیادی در خلاقیت‌تان ایجاد کنید، سعی کنید با افراد افزایشی درارتباط باشید؛ به‌خصوص با کسانی که با شما تفاوت دارند. سعی کنید بخشی از زمان خود را با افرادی بگذرانید که سبک خانومدگی و دید آنها نسبت‌به دنیا، با شما تفاوت دارد. با این کار، ذهن خود را گسترش می‌دهید و افق‌های جدید و تجربه‌های جدیدی به تجربیات قبلی خود اضافه می‌کنید.

برای ملاقات افراد جدید، در رویدادها و فعالیت‌های اجتماعی مختلفی شرکت کنید که در پلن‌ی روزمره‌ی خانومدگی شما جای ندارند و تجربه‌هایی تکمیلا جدید هستند. هر زمان که فرصت کافی داشتید، با دیگران ارتباط برقرار کنید.

مثلا اگر دنیای هنر برای‌تان جدید هست، به موزه‌ها و گالری‌های هنری سر بخانومید و با هنرمندان و سایر افراد حاضر در گالری سر صحبت را باز کنید.

۲. هر زمان که امکان‌پذیر بود، پیاده‌روی کنید

چگونه خلاق باشیم - پیاده روی

پیاده‌روی به‌غیر از همه‌ی فوایدی که برای سلامتی دارد، فرصتی ایجاد می‌کند که در آن می‌توانید به ایده‌های خود افزایش فکر کنید و خود را با تفکر خلاق، درگیر کنید. علاوه‌براین، با محیط‌های جدید و طبیعت اطراف افزایش در ارتباط خواهید بود که هر دوی آنها الهام‌بخش شما برای خلاقیت هستند. تعداد بار در هفته حداقل ۱۵ دقیقه برای پیاده‌روی تایم بگذارید و اگر ممکن هست، هر روز این کار را انجام دهید.

۳. ورزش کنید

ورزش منظم، با کاهش هسترس و بهبود عملکـــردهای شناختی، تأثیری زیادی بر افزایش خلاقیت دارد. یک پلن‌ی منظم برای ورزش داشته باشید و سعی کنید آن را مرتب دنبال کنید و به آن پایبند باشید. در روز ۳۰ دقیقه برای ورزش تایم بگذارید و از ورزش‌های سبک هوازی مثل پیاده‌روی، دویدن و دوچرخه‌سواری شروع کنید.

۳. خواب کافی داشته باشید

خواب کافی برای هستآسوده و بازسازی ذهن، ضروری هست. با این کار، خلاقیت ذهن‌تان آزاد می‌شود و در ضمن مغر انسان، هنگام خواب فعال هست. درنتیجه، خوابیدن تایمی درحال فکر کـــردن به یک مسئله هستید باعث می‌شود که ایده‌های جدیدی در مورد راه‌حل‌های آن به ذهن‌تان برسد. سعی کنید پلن‌ی منظمی برای خواب داشته باشید و ۸ تا ۹ ساعت در شبانه‌روز بخوابید.