فارس پیکس

کتاب قوانین غذا؛ راهنمایی برای سالم غذا خوردن • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

شناسنامه‌ی کتاب

عنوان اصلی: Food Rules: An Eater’s Manual

عنوان فارسی: قوانین غذا؛ راهنمایی برای سالم غذا خوردن

نویسنده: مایکل پولن

سال انتشار: ۲۰۰۹

درباره‌ی کتاب قوانین غذا

غذاخوردن حتما نباید پیچیده باانجام گرفت. امروزه دنیا پر از رژیم‌های پیچیده و توصیه‌های سلامتی متناقض هست. کتاب قوانین غذا تصمیمات روزانه‌ی ما را در مورد غذا ساده‌تر می‌کند. این کتاب ساده، دقیق و هوشمندانه نوشته انجام گرفته هست. این شاهکار پرفروش مایکل پولن قوانین ساده و فراموش‌نانجام گرفتنی را برای غذا‌‌خوردنِ عاقلانه ارائه می‌کند. هر صفحه یک قانون دارد که توضیح کوتاهی در مورد آن آمده هست. این راهنما خیلی ساده هست و از قوانین سنتی سرچشمه می‌گیرد.

این کتاب نشان می‌دهد که چگونه قوانین سنتی فرهنگ‌های مختلف در طول سال‌ها به نتیجه‌های مشابه در مورد غذا رسیده‌اند. ۶۴ قانون در این کتاب آمده‌اند که خیلی از آنها تفکر برانگیز و بعضی خنده‌دارند. این کتاب در سه بخش نوشته انجام گرفته: غذا بخورید، افزایش سبزیجات بخورید، و زیادی نخورید. در واقع این کتاب شما را از رژیم غربی و غذاهای فراوری انجام گرفته دور می‌کند و قوانینی را ارائه می‌دهد که مشکل شما را با غذا حل می‌کنند.

آیا این کتاب برای شمهست؟

اگر تا به حال از خود پرسیده‌اید چه باید بخورم، این کتاب راهنمای ارزشمندی برای شما خواهد بود. این در واقع ساده‌ترین سؤالی هست که می‌توانید در مورد غذا از خود بپرسید. و دنبال نویسنده از ابتدا همین بوده که به پاسخ این سؤال برسد. اگر اعتقاد دارید دانشِ امروزه هشدار زیادی در مورد تغذیه و تأثیر آن روی سلامتی ندارد و نتایج متناقضی که هر روز منتشر می‌کند فقط باعث سردرگمی می‌شود این کتاب برای شمهست. این کتاب در واقع به آغاز بازمی‌گردد و به غذا به ساده‌ترین نحو ممکن می‌نگرد.

در حاشیه

کتاب قوانین غذا یکی از کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز هست و مجلاتی مانند هیوستون کرونیکل و لس‌آنجلس تایمز در مورد آن معرفی‌های خیلی مثبتی نوشته‌اند. در این معرفی‌ها تأکید انجام گرفته که این کتاب زیاد ساده و مفید هست. این کتاب می‌تواند جای همه‌ی‌ کتاب‌های رژیم و تغذیه‌ در کتابخانه‌ی شما را بگیرد.

مایکل پولن کتاب‌های دیگری هم در این مورد نوشته هست. از جمله می‌توان به «در دفاع از غذا: مانیفستی برای غذاخوردن»، «مشکل همه‌چیزخوارها: تاریخ طبیعی وعده‌های غذایی» و «سفره‌ی خانواده‌ی پولن: بهترین دستور‌های غذا و توصیه‌ها برای غذاهایی خوشمزه، سالم و خانوادگی» اشاره کـــرد.

مایکل پولن کارشناسی ادبیات انگلیسی را از دانشگاه بنینگتون در سال ۱۹۷۷ دریافت کـــرد. و در سال ۱۹۸۱ از دانشگاه کلمبیا کارشناسی ارانجام گرفت را در همان رشته گرفت. او اکنون در دانشکده‌ی روخانومامه‌نگاری دانشگاه برکلی به دانشجویان کارشناسی ارانجام گرفت روخانومامه‌نگاری درس می‌دهد. او تعدادین کتاب در مورد غذا، تاریخچه‌ی آن و سنت‌های غذاخوردن در فرهنگ‌های مختلف نوشته که همه‌ی آنها از پرفروش‌ترین کتاب‌ها هستند. در سال ۲۰۱۰ مجله‌ی تایمز از او به عنوان یکی از صد انسان تأثیرگذار دنیا یاد کـــرد.