فارس پیکس

کتاب هفت اصل موفقیت در ازدواج و خانوماشویی؛ کتابی برای ساختن یک ازدواج موفق • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

شناسنامه‌ی کتاب

عنوان اصلی کتاب: The Seven Principles for Making Marriage Work: A Practical Guide from the Country’s Foremost Relationship Expert

عنوان کتاب به فارسی: هفت اصل موفقیت در ازدواج و خانوماشویی

نویسنده: جان ام گاتمن (John Gottman, PhD)

تاریخ انتشار: ۱۹۹۹

درباره‌ی کتاب

«کتاب هفت اصل موفقیت در ازدواج و خانوماشویی» نتیجه‌ی پایان خانومدگی کاری دکتر گاتمن هست و به بررسی مفاهیم، رفتارها و مهارت‌هایی می‌پردازد که به زوجین کمک می‌کند رابطه‌ای هماهنگ و بلند‌مدت را برای خود رقم بخانومند. این کتاب نوشتاری ساده دارد ولی درعین‌حال به مفاهیم عمیقی اشاره می‌کند. اصولی که در این کتاب آمده‌ هست، هستراتژی‌های جدید و چشمگیری را به زوجین یاد می‌دهند که ازدواج موفق تری داشته باشند. دکتر گاتمن به‌صورت علمی عادت‌های زوجین متأهل را بررسی کـــرده‌ هست. او براساس نتیجه‌ی این تحقیقات، روشی برای ابداًح رفتارهایی ابداع کـــرده هست که تا قبل از این برای هزاران ازدواج ایجاد مشکل می‌کـــرد. او به زوجین کمک می‌کند روی یکدیگر تمرکز کنند، به لحظات کوتاه روزانه‌ای توجه کنند که همه با هم قلب و روح ازدواج‌شان را به‌وجود می‌آورد. اصولی که در این کتاب آمده‌اند از این قرار هستند:

اصل نخست: نقشه‌ی عشق خود را بکشید

اصل دوم: علاقه و تحسین خود را افزایش کنید

اصل سوم: به یکدیگر پناه ببرید و از هم دور نشوید

اصل چهارم: اجازه دهید همسرتان روی شما تأثیر بگذارد

اصل پنجم: مشکلات قابل‌حل را حل کنید

اصل ششم: از موانع عبورکنید

اصل هفتم: با هم معنای مشترک بسازید

آیا این کتاب برای شمهست؟

«کتاب هفت اصل موفقیت در ازدواج و خانوماشویی» برای کسانی هست که ازدواج کـــرده‌اند و می‌خواهند رابطه‌ی خود را با همسرشان بهبود ببخشند. حتی اگر فکر می‌کنید که در رابطه‌ی خانوماشویی خود موفق هستید، باز هم این کتاب را بخوانید. رابطه‌ی خانوماشویی متداوم در معرض شکست قرار دارد و برای سالم و شاداب نگه داشتن آن متداوم باید تلاش کـــرد. این کتاب به شما می‌آموزد که کدام مشکلات را می‌توانید حل کنید و کدام‌ها را باید به حال خود رها کنید. این کتاب همچنین حاوی تمرین‌ها و گیم‌های فراوانی هست که با کمک آنها می‌توانید با همسر خود ارتباط برقرار کنید و او را بهتر بفهمید.

در حاشیه

این کتاب به زبان‌های زیادی از جمله آلمانی، چک، کره‌ای، لهستانی، رومانیایی و همچنین فارسی ترجمه انجام گرفته هست.

کتاب‌های زیادی هستند که با موضوعی مشابه به «کتاب هفت اصل موفقیت در ازدواج و خانوماشویی» منتشر انجام گرفته‌اند. ازجمله‌‌ی آنها می‌توان به این موارد اشاره کـــرد:

دکتر جان گاتمن دارای مدارک کارشناسی ارانجام گرفت روان‌شناسی ریاضیات و روان‌شناسی بالینی و همچنین دکترای روان‌شناسی بالینی هست. او از سال ۱۹۵۹ هستاد دانشگاه بوده هست و زیاد از ۴۰ سال هست که تحقیقاتی را در زمینه‌ی ازدواج و پیش‌بینی ثبات و احتمال طلاق انجام داده‌هست. او در سال ۲۰۰۲ جایزه‌ی روان‌شناس برجسته را در ایالت واشنگتون دریافت کـــرد و مجله‌ی روان‌شناسی از او به‌عنوان یکی از ۱۰ روان‌شناس تأثیرگذار ربع قرن گذشته یاد می‌کند. او ۱۹۰ مقاله‌ی آکادمیک نوشته هست و به همراه همسرش ۴۰ عنوان کتاب در رابطه با روان‌شناسی و ازدواج تألیف کـــرده هست. او در سیاتل یک مطب خصوصی دارد و در قالب جلسات هفتگی یا فشرده به زوج‌ها مشاوره می‌دهد.