فارس پیکس

گپ زدن با نامحرم انسان را به سوی بلا می‌کشاند • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

گپ زدن با نامحرم انسان را به سوی بلا می‌کشاند

دسته بندی : اخبار هنرمندان تاریخ : پنج شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۶

از امیرالمومنین ع در فرازی از خطبه معروف به خطبه دیباج روایت انجام گرفته هست: و گپ زدن با نامحرم [انسان را] به سوی بلا می‌کشاند و دل را منحرف می‌سازد، و چشم دوختن به خانومان [نامحرم]، نورِ چشمِ دل را به خاموشی می‌برد و زیر چشمی نگاه کـــردن‌ها از دام‌های شیطان هست.

محبت برتر از خوف هستگروه دین و اندیشه: حجت الاسلام دکتر سوخانومچی از اساتید دانشگاه، هر روز یک آیه قرآن را با ترجمه و تعداد حدیث تفسیری و تعداد نکته در تدبر آن آیه منتشر می کند. فارس پیک نیز در رهستای ترویج چنین اقدامات ارزشی این سلسله مطالب را به صورت روزانه منتشر می کند.

به نقل رویدادنگار فارس پیک، در مطلب امروز به آیه ۳۲ سوره احزاب پرداخته انجام گرفته و در آن آمده هست:

يا نِساءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذي في‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً

سوره احزاب (۳۳) آیه ۳۲

ترجمه
ای خانومان پیامبر! شما مانند هیچیک از خانومان نیستید، اگر تقوا پیشه کنید، پس در نقل کرد گفتن، فروتنی [= ناز و کرشمه] به خرج ندهید تا کسی که در دلش مرض هست طمع ورزد؛ و نقل کردی شایسته بگویید.

حدیث

۱) از رسول الله ص روایت انجام گرفته هست که ایشان از گپ زدن با نامحرم نهی کـــردند؛ و نیز فرمودند: هیچ جناب آقا با خانومی [نامحرم] خلوت نکند ؛ دلیل که هیچ جناب آقا با خانومی خلوت نمی‌کند مگر اینکه سومیِ آنها شیطان هست. و روایت انجام گرفته که یکی از مطالبی که ایشان در بیعت با خانومان شرط می‌کـــردند این بود که اهل گپ زدن با آقاان نباشند مگر با محرم‌هایشان. و از امام صادق ع روایت انجام گرفته هست: گپ زدن [آقاان نامحرم] با خانومان از دام‌های شیطان هست. دعائم الإسلام، ج‏۲، ص۲۱۴

۲) از امام صادق ع از پدرانشان روایت انجام گرفته که رسول الله ص فرمودند: سه چیز هست که همنشینی با آنها دل را می‌میراند: همنشینی با افراد پست و فرومایه؛ گپ زدن با خانومان [نامحرم]، و همنشینی با ثروتمندان.  الكافي، ج‏۲، ص۶۴۱  الخصال، ج‏۱، ص۸۷ و ۱۲۵  من لا يحضره الفقيه، ج‏۴، ص۳۶۰

۳) از امیرالمومنین ع روایت انجام گرفته هست: شلوار حیا بر تن کن و زره وفا بپوش و برادری را حفظ کن و گپ زدن با نامحرم را کم کن، [تا] نورانیتت تکمیل شود. تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص۲۵۷
عيون الحكم و المواعظ (لليثي)، ص۲۰۲

۴) از امیرالمومنین ع در فرازی از خطبه معروف به خطبه دیباج روایت انجام گرفته هست: و گپ زدن با نامحرم [انسان را] به سوی بلا می‌کشاند و دل را منحرف می‌سازد، و چشم دوختن به خانومان [نامحرم]، نورِ چشمِ دل را به خاموشی می‌برد و زیر چشمی نگاه کـــردن‌ها از دام‌های شیطان هست.  تحف العقول، ص۱۵۱

تدبر

۱️⃣ از این آیه به بعد، شروع به بیان دستوراتی برای خانومان پیامبر ص می‌کند که با توجه به سایر تعالیم قرآن و سنت می‌دانیم عمده این تکالیف برای سایر خانومان هم هست. اینکه این تکالیف مشترک را با این عبارت شروع می‌کند که «خانومان پیامبر! شما مانند سایر خانومان نیستند، اگر تقوا پیشه کنید» نشان می‌دهد رعایت این تکالیف و در پیش گرفتن احتیاط و دقت در انجام دستورات الهی برای آنها ضروری‌تر هست؛ و اینکه در آیات قبل، پاداش و عقاب آناان را هم دوتعدادان دانست، موید، و بلکه دلیل دیگری هست در تاکید افزایش این تکالیف برای آنان. (المیزان، ج‏۱۶، ص۳۰۸)

ثمره اجتماعی

در نگاه اسلامی، نه تنها تکالیف دینی برای خود رهبران دینی و مسؤولان حکومت زیاد جدی هست؛ بلکه هرکس که نسبت نزدیک‌تری به آنان دارد، تکلیفش جدی‌تر و سنگین‌تر می‌گردد؛ نه اینکه در مورد او سهل‌گیری افزایشی شود‼️
به تعبیر دیگر، «حساب خانواده رهبران دينى از سايرين جدهست؛ [اما نه برای سوءهستفاده کـــردن، بلکه از این جهت که] بايد بيش از ديگران مراقب رفتار خود باشند. [در اسلام]، موقعيّت اجتماعى، محدوديّت‌آور هست؛ [نه … ! ]» (تفسیر نور، ج۹، ص۳۵۸)

۲️⃣ ای خانومان پیامبر! شما مانند هیچیک از خانومان نیستید، اگر تقوا پیشه کنید.
پس، اگر تقوا پیشه کـــرده باشند، باید حرمت آنان را زیاد از بقیه حفظ کـــرد؛ اما اگر تقوا را زیر پا گذاشته باشند، هیچ فرقی با بقیه خانومان ندارند، بلکه بر طبق آیه قبل، عذابشان هم دوبرابر خواهد بود.
پس، کسانی که به بهانه همسری آنان با پیامبر ص، از گناهان آشکار آنان [مانند خروج مسلحانه علیه امیرالمومنین ع یا افشای اسرار پیامبر ص (تحریم/۳-۴)] چشم‌پوشی کـــرده و تکریم آنان را واجب می‌شمرند، خلاف منطق قرآن حرکت می‌نمایند!

۳️⃣ خانومی که اهل تقوا باانجام گرفت، در نقل کرد گفتن با نامحرم صدایش را نرم و نازک نمی‌کند و به طور پسندیده که با عُرف عقل و شرع سازگار باانجام گرفت، نقل کرد می‌گوید.
پس، اگر خانومی با نامحرمان صدایش را نرم و نازک می‌کند ویا با ناز و عشوه نقل کرد می‌گوید، و یا نقل کردش نقل کردان متناسب با عرف دینی نیست، بلکه صرفا برای گپ زدن [اصطلاحا: خوش و بش کـــردن] با نامحرم و جلب توجه آنان به خود هست، تقوا ندارد.

به طور خلاصه: «با كرشمه نقل کرد گفتن خانوم، بى‌تقوايى هست» (تفسیر نور، ج۹، ص۳۵۸) و «تایمى به خانومان پيامبر كه بيشترشان پير و سالخورده بوده هانجام گرفتار داده مى‏شود كه با كرشمه و ناز نقل کرد نگويند، خانومان جوان و زيبا بايد حساب كار خود را بكنند.» (تفسیر نور، ج۹، ص۳۵۸)

انتهای پیام/#