فارس پیکس

۱۰ عاملی که می‌تواند باعث تردید در تصمیم گیری شما شود • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

ما هر روز و هر ساعت و حتی هر ثانیه باید تصمیم بگیریم. تصمیم گیری بخشی جدایی‌ناپذیر از خانومدگی بشر هست. تصمیم‌گیری‌ها، تجربه‌ها، خاطره‌ها و خانومدگی ما را می‌ساخانومد. اما گاهی عواملی موجب تردید در تصمیم گیری می‌شوند. ترس و تردید در تصمیم‌ گیری باعث می‌شود که توانایی تفکر منطقی را از دست بدهیم. برای مقابله با ترس هایی که فقط مانع رانجام گرفت و پیشرفت می‌شوند، باید چه کـــرد؟ در ادامه، عواملی که باعث تردید در تصمیم گیری می‌شوند، عنوان انجام گرفته‌اند. با ما همراه باشید.

۱. ترس

هریک از انواع تصمیم گیری ها معمولا بخش‌ها و ابعاد متنوعی دارند. هر یک از این ابعاد می‌تواند باعث فشارها و ترس‌هایی برای تصمیم‌گیرنده شود. اگر از چیزی یا کسی که به تصمیم‌گیری‌مان مرتبط هست، واهمه داشته باشیم، فرایند تصمیم‌گیری دچار مشکل می‌شود.

این ترس و واهمه باعث می‌شود یکی از گزینه‌هایمان را کنار بگذاریم و به سمتش نرویم. برای کنارگذاشتن تردید در تصمیم گیری باید از خود بپرسید که دقیقا از چه چیزی می‌ترسید؟ علت این ترس چیست؟ با ترسیدن چه چیزی را از دست می‌دهید؟ به قلب ماجرا حمله کنید و دلیر باشید. ترس دشمن درجه ۱ همه‌ی مهست که ما را از رسیدن به شکوفایی و پیشرفت باز می‌دارد.

۲. ارزیابی و تحلیل زیاد‌ازحد

اگر شما نیز جز کسانی هستید که زیاد‌ازحد در مورد همه‌چیز فکر می‌کنند، در مواجهه با مشکلات و تصمیمات نیز خیلی دیر وارد فرایند تصمیم‌گیری و نتیجه خواهید انجام گرفت. باور کنید، پایان چیزی که به آن نیاز داریم تهیه‌ی فهرستی از مزایا و معایب هر چیزی و ارزیابی آن هست.

یادتان باانجام گرفت که ما به‌عنوان انسان، توانایی متقاعد کـــردن خود را داریم. این ویژگی گاهی باعث می‌شود تا تصمیم‌گیری‌های اشتباهی داشته باشیم. پس با تردید در تصمیم گیری یا تحلیل زیاد‌ازحد فقط خود را در راههای اشتباه قرار می‌دهیم. برای گریز از این ویژگی و اسیرانجام گرفتن در تصمیم‌های اشتباه، بهتر هست، مدت زمان و محدوده‌ی زمانی مشخصی برای تصمیم‌گیری‌هایمان تعیین کنیم.

۳. نداشتن اعتمادبه‌نفس

تردید در تصمیم گیری و اعتماد به نفس

گاهی اوقات نیز فراموش می‌کنیم که همه‌ی ما به‌معنای واقعی توانا هستیم. تردید در تصمیم گیری و تفکرات پوچ مانند اینکه دیگران از ما باهوش‌ترند یا نسبت‌به آنها ضعیف هستیم، ما را از رانجام گرفت و پیشرفت عقب می‌اندازد.

برای رانجام گرفت باید خود را قبول داشته باشید، صریح باشید و با رورهستی نقاط ضعف و قوت‌تان را شناسایی کنید. بر نقاط قوت سرمایه‌گذاری و ضعف‌ها را برطرف کنید. محدودیت‌ها را بشناسید، پلن‌ریزی و تصمیم‌گیری کنید و شجاعانه به سمت دنبال حرکت کنید.

۴. شک

شک مفهومی موذی هست که آرام و بی‌صدا به قلب و ذهن نفوذ می‌کند. شک ما را ترسو می‌کند. شک باعث می‌شود که بیهوده نگران مسائلی باشیم که آ‌ن‌قدرها هم حیاتی نیستند. مثلا بیهوده می‌ترسیم که توانایی کافی نداشته باشیم، پول کافی نداریم و… .

شک ما را از زمان و مکان معقول می‌ترساند. یعنی مدام به ما تلنگر می‌خانومد که اگر این انتخاب و تصمیم درست نباانجام گرفت، چه؟ این شک‌ها ما را از صعود و پرواز منصرف می‌کند. شک را از دریچه‌ی قلب و ذهن‌تان بیرون کنید و خود را از این عامل حیاتی تردید در تصمیم گیری نجات بدهید.

۵. آسوده‌طلبی

تردید در تصمیم گیری

همه‌ی ما دوست داریم، در آسایش باشیم. گاهی‌ اوقات اینکه بدانیم چه چیزهایی انتظارمان را می‌کانجام گرفت، خیال‌مان را آسوده می‌کند. به همین خاطر از چیزهای از پیش‌ تعیین‌انجام گرفته لذت افزایشی می‌بریم. تصمیم‌ها اما با تغییرات و چالش‌ها توأم هستند.

درهرحال برای حرکت رو به جلو و به سوی پیشرفت، باید بتوانیم تصمیم‌گیری کنیم. آسایش خاطری که از آسوده‌طلبی به‌وجود می‌آید، زیاد به‌طول نخواهد انجامید و ما را از رانجام گرفت بازمی‌دارد. چالش و حل مسائل مختلف ما را در راه موفقیت قرار می‌دهد.

۶. دست‌پاچگی

تایمی دست‌پاچه می‌شویم، احساس می‌کنیم که توانایی‌هایمان در حد صفر هست. در چنین حالتی، باید خود را آرام کنیم، آشوب ذهنی را از مغز دور کنیم و با تمرکز، دقت و شجاعت تصمیم‌گیری کنیم.

باید افکار منفی را کنار بگذاریم زیرا آنها انرژی و توان را از ما می‌گیرند. باید به دور از شتاب‌زدگی یا تعلل افراطی با تردید در تصمیم گیری مقابله کنیم.

۷. بی‌تجربگی

یکی دیگر از عوامل تردید در تصمیم گیری، نداشتن تجربه‌ی کافی در خانومدگی برای گرفتن تصمیم‌های حیاتی و مختلف هست. بعضی خانواده‌ها با دقت و وسواس پایان تصمیمات لازم برای فرخانومدان خود را طراحی و پلن‌ریزی می‌کنند.

این کار باعث می‌شود تا فرخانومدان در فردا نتوانند با شجاعت شروع به تصمیم‌گیری کنند. اگر شما هم از چنین خانواده‌هایی هستید، باید سریعا خود را تغییر بدهید. منظور از سریعا، تصمیم‌گیری عجولانه و بی‌پلن نیست. منظور این هست که باید تصمیم بگیرید که تردید در تصمیم گیری را کنار بگذارید. بعد از این گام، باید مسائل مختلف را آرام و با تفکر واکاوی کنید و در فرایند تصمیم‌گیری برای موضوعاتی که پیش می‌آید، آگاهانه پیش بروید.

۸. تنوع نظرات

تردید در تصمیم گیری و آسوده‌طلبی

لازم نیست، از زمین‌وزمان برای تصمیم‌گیری‌هایتان نظرخواهی کنید. به صورت حتم مشورت با افراد آگاه و فرهیخته‌ای که از پستی‌ها و بلندی‌‌های راهتان مطلع هستند، زیاد پسندیده هست اما نیازی نیست همه درباره‌ی تردید در تصمیم گیری شما نظر بدهند و بدتر گیج‌تان کنند.

۹. نداشتن هشدارات کافی

گاهی‌ اوقات هم هشدارات ما برای تصمیم‌گیری درست کافی نیست. اگر هشدارات کافی برای تصمیم‌گیری در اختیار ندارید، باید حتما اقدامی کنید و طی آن هشدارات منطقی و صحیح به‌دست بیاورید و سپس با کنارگذاشتن تردید در تصمیم گیری به نتایج مطلوب دست یابید.

۱۰. سماجت

سماجت و لج‌گیم‌های بچگانه نیز عامل دیگری در به‌تعویق‌انداختن تصمیم گیری های درست و منطقی هستند. گاهی خیلی بی‌منطق می‌شویم و از اقدام و تصمیم‌گیری درباره‌ی کارهایی که باید حتما انجام بشوند، طفره می‌رویم یا بر نکاتی پافشاری می‌کنیم که با منطق فاصله دارند.

درهرحال، همین حالا که شما خواننده‌ی محترم این متن را می‌خوانید، همچنان در حال تصمیم‌گیری هستید. ما و تصمیم‌گیری باهم عجین انجام گرفته‌ایم. به صورت حتم باید گفت که تصمیم شما مبنی بر مطالعه‌ی این مقاله یکی از بهترین تصمیمات امروزتان بوده هست. امیدوارم همراه ما در این زمینه موافق باشید.