فارس پیکس

۷ ویژگی رفتاری کودکان شاد که والدین باید بدانند • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

معمولا بزرگترها افزایش از شاد بودن کودکان به موفقیت‌ آنها اهمیت می‌دهند. انتخاب کلاس‌های تعلیمی یا پلن ریزی برای دانشگاه و انتخاب رشته‌ی تحصیلی که به بچه‌ها کمک کند در فردا شغل بهتری پیدا کنند، و مواردی از این دست برای آنها افزایش اهمیت دارد.

والدین به این موارد زیاد توجه می‌کنند، ولی آن‌قدر که باید و شاید به مسائلی که بچه‌ها را خوشحال می‌کند، توجه نشان نمی‌دهند.

زمانی دوران کودکی با گیم‌های بیرون از خانه، و بدون حضور موبایل و تبلت طی می‌انجام گرفت. آن زمان، بچه‌ها بدون داشتن ابزار و وسیله‌‌ای خاص گیم می‌کـــردند، یاد می‌گرفتند و اجتماعی بار می‌آمدند؛ حیاتی‌تر از همه، خوشحال‌تر بودند.

این روزها خانومدگی‌ تکمیلا براساس پلن‌‌ای مشخص پیش می‌رود. بچه‌ها باید در کلاس‌های مختلف شرکت کنند و حتی کاردستی‌هایشان نیز تکراری و محدود هست. این روزها جای خالی گیم‌های آزادانه، خلاقیت‌ و انجام کارهای بدون پلن افزایش احساس می‌شود.

به صورت حتم هنوز هم خیلی از بچه‌ها خوشحالند و در حیاط پشتی خانه‌شان، خانومدگی‌ای پر از هیجان و تازگی دارند. اما زیادی نیز شاد نیستند و فقط دارند از یک پلن پیروی می‌کنند و این واقعا مایه‌ی خجالت هست، چون شادی حق همه‌ی بچه‌ههست.

فارس پیک می‌توان شاد بود تایمی متداوم کارهای زیادی برای انجام دادن داریم؟ در ادامه‌ی این مقاله با هفت راز کودکان شاد آشنا می‌شوید.

۱. کودکان شاد به‌موقع غذا می‌خورند

آن‌ها به‌موقع می‌خورند - کودکان شاد

احتمالا با خود فکر می‌کنید این که کاری ندارد. باز هم فکر کنید. تا حالا آن‌قدر گرسنه انجام گرفته‌اید که دل‌تان بخواهد جیغ بکشید؟ تایمی بچه‌ها خوراکی‌شان را از دست می‌دهند یا تایمی مجبورند دو ساعت صبر کنند تا تایم ناهار خانواده برسد، دقیقا همین حس را دارند.

تغذیه کودکدر بازه‌های زمانی منظم باعث می‌شود مغز و بدن در حال رانجام گرفت او به منبع غذایی کافی دسترسی داشته باانجام گرفت و کودک بتواند گرسنگی‌‌اش را کنترل کند. تایمی بچه‌ها آرام و سیر هستند، افزایش شادند.

۲. پلن‌ی خواب منظم دارند

خواب کودک هم نکته‌ی زیاد حیاتیی هست. بله، بله، درست هست خواباندن بعضی از بچه‌ها آسوده‌تر هست اما این مسئله نباید باعث شود اجازه بدهیم کودک هر زمان دلش خوهست، بخوابد. بچه‌ها به خواب نیاز دارند و باید این موضوع را به آنها تعلیم بدهیم. تایمی بچه‌ها خیلی خسته‌اند، بدعنق می‌شوند اما تایمی نیکو هستآسوده کـــرده‌اند و آماده‌اند تا روز نیکوی داشته باشند، خوشحال‌ترند. بنابراین «خواب» (و پلن خواب منظم) را در نخستویت قرار دهید.

۳. بی‌پلن گیم می‌کنند

آن‌ها بی‌پلن گیم می‌کنند - کودکان شاد

گیم کـــردن بدون پلن‌ی قبلی، یکی دیگر از رازهای کودکان شاد هست. به نظر می‌رسد هنر بدون پلن گیم کـــردن یکی از کمبودهای این روزههست. امروزه بچه‌ها سرشان با پلن‌های مختلف شلوغ انجام گرفته و محو اسباب‌گیم‌هایی هستند که به جای آنها گیم می‌کنند. بهتر هست در پلن‌ی شلوغ آنها تجدیدنظر کنید و زمانی را خالی بگذارید تا بتوانند با هم گیم کنند. گیم برای روح، نیکو هست.

۴. اجازه‌ دارند احساسات‌شان را ابراز کنند

بچه‌ها هنگام عصبانیت فریاد می‌خانومند. تایمی ناآسودهند گریه می‌کنند. حتی تایمی نمی‌دانند چه احساسی دارند، پاها را به زمین می‌کوبند یا دور اتاق می‌دوند. جلوی آنها را نگیرید، زیرا به ابراز احساسات شان نیاز دارند. بزرگترها تایمی حال‌شان نیکو نیست به یک دوست خانومگ می‌خانومند و خودشان را خالی می‌کنند ولی بچه‌ها قادر به انجام این کار نیستند. ساکت کـــردن و سرخانومش آنها در جمع هیچ کمکی نمی‌کند. اجازه بدهید با روش خودشان، خودشان را تخلیه کنند و بعد به آنها پیشنهاد کمک بدهید. عصبانیت بچه‌ها شاید برای لحظاتی کوتاه شما را دستپاچه کند ولی بهتر از این هست که به او اجازه ندهید احساساتش را بروز دهد و باعث شوید در درازمدت دچار مشکلاتی مثل اختلالات خوردن، افسردگی یا دیگر مسائل روحی شوند.

۵. می‌توانند انتخاب کنند

بچه‌ها روی خانومدگی خود کنترل زیادی ندارند و این دیگران هستند که مرتب به آنها می‌گویند کجا بروند، چه کار بکنند و چه چیزی بخورند. اگر به آنها اجازه بدهید کمی کنترل اوضاع را به دست بگیرند، قدم بزرگی در شاد کـــردن‌شان برداشته‌اید. اجازه دهید خودشان لباس‌هایشان را انتخاب کنند. اجازه بدهید هفته‌ای یک‌بار انتخاب کنند که چه غذایی می‌خواهند بخورند. از آنها بپرسید دوست دارند به چه کلاسی بروند. به آنها فرصت تصمیم گیری بدهید و بعد ببینید فارس پیک لبخند به صورت‌شان برمی‌گردد.

۶. حس می‌کنند شما به حرف‌هایشان گوش می‌دهید

آن‌ها حس می‌کنند شنیده می‌شوند - کودکان شاد

بچه‌ها حس و درک بالایی دارند. حتی کودکان نوپا هم متوجه می‌شوند که شما با جان و دل به آنها گوش می‌دهید یا حواس‌تان پرت هست و بدون توجه به آنها پاسخ می‌دهید. تایمی بچه‌ها حس کنند والدین واقعا به آنها گوش می‌دهند، افزایش احساس نزدیکی و صمیمیت می‌کنند. همین موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان و شادی آنها می‌شود. پس تایمی بچه‌ها حرف می‌خانومند به آنها گوش بدهید. این شیوه، بهترین راه برای ایجاد ارتباطی صمیمی و صادقانه با کودک هست و باعث می‌شود او شادتر باانجام گرفت.

و اما می‌رسیم به مورد آخر که از همه حیاتی‌تر هست.

۷. کودکان شاد عشق بی‌قید و شرط را تجربه می‌کنند

بچه‌ها زیاد خراب‌کاری می‌کنند. به آنها می‌گویید روی مبل بالا و پایین نپرند ولی‌ گوش‌شان بدهکار نیست و به کارشان ادامه می‌دهند و بعد گریه می‌کنند. بچگی دوران آزمون و خطهست و آنها گاهی نیاز دارند چیزهای مختلفی را تجربه کنند. باید آنها را ببخشید و در هر صورت دوست‌شان داشته باشید.

تایمی بچه‌ها بفهمند والدین آنها را دوست دارند و هر اتفاقی که بیفتد از آنها پشتیبانی می‌کنند، کاهش خود را به دردسر می‌انداخانومد. با اعتماد به نفس افزایشی تصمیم می‌گیرند و می‌آموخانومد همه‌ی آدم‌ها ممکن هست اشتباه کنند ولی متداوم می‌توانند اشتباه خود را ابداًح کنند.

تایمی بچه‌ها بدانند والدین‌شان در هر شرایطی کنارشان هستند، شادترند.