فارس پیکس

۸ روش طبیعی درمان بواسیر، علائم و علل ایجاد آن • فارس پیکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

حتما تا‌به‌حال نام بیماری بواسیر یا هموروئید را شنیده‌اید. شاید این بیماری در گذشته اغلب در افراد سالمند دیده می‌انجام گرفت اما این روزها به‌خاطر سبک خانومدگی مدرن و رژیم‌های غذایی ناسالم، زیادی از جوانان نیز به هموروئید دچار می‌شوند. خیلی از افراد به‌دلیل آنکه از معاینه‌ی پزشک می‌ترسند یا خجالت می‌کشند، درمان هموروئید را پشت گوش می‌انداخانومد و تایمی به پزشک مراجعه می‌کنند که دیگر دیر انجام گرفته و راهی به‌جز جراحی باقی نمانده هست. اما پایان موارد بواسیر لزوما به جراحی نیاز ندارد. راهکارهای ساده‌تر و کم‌هزینه‌تری نیز برای کنترل و درمان این بیماری وجود دارد. در این مطلب سعی داریم شما را به‌طور تکمیل با این بیماری دردناک، علائم، روش‌های درمان و پیشگیری از آن آشنا کنیم. امیدواریم با رعایت موارد ذکرانجام گرفته در این مطلب هرگز به بواسیر دچار نشوید یا حداقل بتوانید با مشاهده‌ی نخستین نشانه‌ها، آن را کنترل و درمان کنید.

هموروئید یا بواسیر چیست؟

هموروئیدها یا بواسیرها، رگ‌های خونی هستند که در اطراف مقعد یا قسمت پایینی رهست‌روده (رکتوم) قرار دارند. بواسیرها می‌توانند داخلی یا خارجی باشند. بواسیرهای داخلی در داخل رکتوم هستند، درحالی‌که بواسیرهای خارجی در بیرون دهانه‌ی مقعد قرار دارند. هموروئیدها می‌توانند گاهی اوقات دردناک یا خارش‌دار شوند. همچنین ممکن هست هنگام اجابت مزاج دچار خونریزی شوند.

هموروئید زیاد شایع هست. ۷۵ درصد از آقام در یک برهه از خانومدگی‌شان به هموروئید دچار می‌شوند. هموروئیدها در افراد بین ۴۵ و ۶۵ سال شایع‌تر هستند.

علائم هموروئید چه مدتی طول می‌کشند؟

بواسیر - درمان بواسیر

اگر بواسیرهای شما کوچک باشند، ممکن هست علائم شما درعرض تعداد روز و بدون هیچ‌گونه درمانی برطرف شوند. همچنین ممکن هست لازم باانجام گرفت تغییرات ساده‌ای در رژیم غذایی و سبک خانومدگی‌تان ایجاد کنید. برخی هموروئیدهای داخلی آن‌قدر بزرگ می‌شوند که از مقعد بیرون می‌خانومند. اینها هموروئیدهای پرولاپس نامیده می‌شوند. بهبود هموروئیدهای پرولاپس، مدت افزایشی طول می‌کانجام گرفت و ممکن هست به درمان‌های پزشکی نیاز پیدا کنند.

برخی از خانومان در طول دوره‌ی بارداری به بواسیر دچار می‌شوند. این به‌دلیل افزایش فشار در شکم، به‌خصوص در سه‌ماهه‌ی سوم هست که می‌تواند باعث شود رگ‌های رکتوم و مقعد بزرگ‌تر شوند. هورمون‌های بارداری نیز ممکن هست احتمال تورم رگ‌ها را افزایش دهند. اگر در طول دوره‌ی بارداری به هموروئید دچار شوید، ممکن هست علائم‌تان تا زمان تولد نوزادتان ادامه داشته باانجام گرفت.

علائم هموروئید یا بواسیر چیست؟

ممکن هست شما دچار هموروئیدهای داخلی باشید، اما هیچ‌گونه علائم قابل‌توجهی نداشته باشید. گاهی اوقات اجابت مزاج می‌تواند یک هموروئید داخلی را تحریک کند و باعث خونریزی شود. اگر بواسیر داخلی از دهانه‌ی مقعد بیرون بخانومد، ممکن هست شما هنگام اجابت مزاج دچار خونریزی شوید و علائم زیر را در ناحیه‌ی مقعدتان داشته باشید:

 • خارش؛
 • سوزش؛
 • ناآسودهی؛
 • درد؛
 • توده؛
 • تورم.

اینها همان علائمی هستند که درصورت داشتن هموروئیدهای خارجی تجربه خواهید کـــرد.

برای تسکین بواسیر چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟

غذاهای پرفیبر - درمان بواسیر

اگر بواسیر دارید، ممکن هست ایجاد تغییراتی در سبک خانومدگی‌تان به بهبود سریع‌تر آن کمک کند. یکی از علل بواسیر، زورزدن هنگام اجابت مزاج هست. اضافه‌کـــردن غذاهای پرفیبر مانند سبزیجات، میوه‌ها و غلات تکمیل به رژیم غذایی می‌تواند به نرم‌انجام گرفتن مدفوع کمک کند و عبور آن را آسان‌تر نماید. همچنین شما باید برای تسکین یبوست و کاهش میزان زورزدن در هنگام اجابت مزاج، مقدار زیادی آب بنوشید.

اینها سایر نکاتی هستند که ممکن هست به کاهش علائم کمک کنند:

 • زمان نشستن در توالت را به حداقل برسانید.
 • هنگامی که نیاز به اجابت مزاج دارید، در اسرع تایم به دست‌شویی بروید.
 • برای تغییر دادن موقعیت رکتوم، هنگام اجابت مزاج پاهایتان را روی یک چهارپایه‌ی کوچک قرار دهید. (یعنی هنگام هستفاده از دست‌شویی فرنگی)
 • اگر باردار هستید، به پهلو بخوابید. این کار به کاهش فشار اطراف مقعد شما کمک خواهد کـــرد.
 • در مورد مصرف یک نرم‌کننده‌ی مدفوع یا یک مکمل فیبرمانند پسیلیوم (متاموسیل) یا متیل سلولز (سیتروسل) از پزشک‌تان سؤال کنید. اضافه کـــردن یک قاشق غذاخوری روغن معدنی به غذا نیز می‌تواند به نرم انجام گرفتن مدفوع کمک کند.
 • ناحیه‌ی مقعد را تمیز نگه دارید. به‌طور منظم دوش بگیرید و بعد از اجابت مزاج، مقعد و ناحیه‌ی اطراف آن را تکمیلا بشویید یا از دستمال‌های مرطوب برای پاک کـــردن آن هستفاده کنید.
 • برای شست‌وشوی ناحیه‌ی مقعد از یک لگن مخصوص شست‌وشوی مقعد (sitz bath) هستفاده کنید یا تعداد دقیقه درون وان آب گرم بنشینید.

همچنین می‌توانید برای کاهش احساس ناآسودهی، داروهای موضعی بدون نیاز به نسخه (OTC) مانند ژل هموروئیدال فنیل‌افرین (Preparation H) را نیز امتحان کنید. این محصولات درصورتی به‌کار می‌روند که هموروئیدها برآمده و ملتهب باشند. هستفاده از محصولات حاوی هستروئیدها را به حداقل برسانید، چون هستفاده‌ی طولانی‌مدت از آنها ممکن هست موجب نازک انجام گرفتن پوست اطراف مقعد شود. اگر داروهای بدون نیاز به نسخه نتوانستند به شما کمک کنند، با پزشک‌تان صحبت کنید تا ببینید که آیا به درمان اضافی نیاز دارید یا نه.

چه گزینه‌هایی برای درمان بواسیر وجود دارد؟

بواسیرهای کوچک، اغلب بدون درمان یا با درمان خانگی و تغییرات سبک خانومدگی برطرف می‌شوند. اما اگر مشکلات و عوارض ناشی از بواسیر مانند خونریزی همچنان ادامه داشت، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند سایر علل خونریزی هنگام اجابت مزاج را بررسی کند. اگر علائم شما انجام گرفتید شوند، پزشک ممکن هست روش‌های پزشکی (عمل جراحی) را برای برداشتن یا کوچک کـــردن هموروئیدها به شما توصیه کند.

همچنین ممکن هست پزشک‌تان یک درمان سرپایی و بدون دردسر را به شما پیشنهاد کند. درمان‌های سرپایی، درمان‌هایی هستند که پزشک در مطبش انجام می‌دهد. برخی از این درمان‌ها عبارت‌اند از:

 • بستن رگ با باند لهستیکی، متدنخست‌ترین درمان غیرجراحی هست. پزشک در این روش، یک باند یا حلقه‌ی لهستیکی سفت را دور پایه‌ی هموروئید گره می‌خانومد. این حلقه باعث قطع جریان خون به هموروئید می‌شود و در نتیجه هموروئید پس از تعداد روز ازبین می‌رود. این روش برای ۸۰ درصد از افرادی که تحت درمان هموروئید قرار می‌گیرند، به‌کار می‌رود.
 • در طول روش انعقاد، پزشک از نور مادون قرمز، گرما یا سرمای انجام گرفتید برای کوچک کـــردن هموروئید هستفاده می‌کند.
 • در طول اسکلروتراپی، پزشک برای کوچک کـــردن هموروئید، یک ماده‌ی شیمیایی به درون آن تزریق می‌کند.

اگر هموروئید شما انجام گرفتید باانجام گرفت یا به درمان‌های پزشکی سرپایی پاسخ ندهد، ممکن هست لازم باانجام گرفت پزشک‌تان آن را از طریق عمل جراحی خارج کند. این روش معمولا علائم را ازبین می‌برد و میزان عود هموروئید را در فردا کاهش می‌دهد.

عوامل خطر برای ابتلا به بواسیر چه هستند؟

زور زدن - درمان بواسیر

عوامل خطر برای بواسیر عمدتا به افزایش فشار روی مقعد و رگ‌های رهست‌روده، مربوط می‌شوند. داشتن سابقه‌ی خانوادگی هموروئید می‌تواند خطر ابتلای شما به آن را افزایش دهد. عوامل خطر عبارت‌اند از:

 • سن؛
 • بارداری؛
 • چاقی؛
 • مقاربت از مقعد؛
 • یبوست یا اسهال مکرر؛
 • نشستن طولانی‌مدت در توالت؛
 • عدم مصرف فیبر رژیمی کافی؛
 • هستفاده‌ی زیاد‌ازحد از تنقیه یا مسهل‌ها؛
 • زورزدن هنگام اجابت مزاج.

آیا امکان برگشت هموروئید وجود دارد؟

اگر قبلا به هموروئید دچار انجام گرفته باشید، احتمال برگشت آن وجود دارد. محققان درمورد میزان عود هموروئید، تحقیقات زیادی انجام نداده‌اند. آنها در یک مطالعه در سال ۲۰۰۴، میزان عود هموروئید را در ۲۳۱ نفر باهم مقایسه کـــردند. برخی از شرکت‌کنندگان در این مطالعه تحت درمان‌های خانگی قرار گرفتند و بقیه برای برداشتن هموروئیدشان، عمل جراحی انجام دادند. میزان عود هموروئید در افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند، ۶٫۳ درصد و کسانی که از درمان‌های خانگی هستفاده کـــرده بودند، ۲۵٫۴ درصد بود.

نکاتی برای پیشگیری از بواسیر

ایجاد تغییر در رژیم غذایی و پلن‌ی روزانه‌ی شما می‌تواند به پیشگیری از عود مجدد بواسیر کمک کند. درمان‌های خانگی برای تسکین علائم بواسیر نیز می‌توانند از عودهای بعدی جلوگیری کنند. برای پیشگیری از بواسیر، به نکات زیر توجه کنید:

 • برای نرم نگه‌داشتن مدفوع و جلوگیری از زور زدن هنگام اجابت مزاج، سعی کنید با مصرف غذاهای پرفیبر، مقدار فیبر توصیه‌انجام گرفته‌ی روزانه را دریافت کنید و مقدار زیادی مایعات بنوشید. همچنین می‌توانید در مورد مصرف یک نرم‌کننده‌ی مدفوع با پزشک‌تان صحبت کنید.
 • به‌طور منظم ورزش کنید؛ ورزش و فعالیت بدنی، حرکات روده‌ی شما را منظم‌تر و اجابت مزاج را آسوده‌تر خواهد کـــرد.
 • اگر اضافه وخانوم دارید، سعی کنید برای کاهش فشار وارده بر رگ‌های رکتوم و مقعد، وخانوم‌تان را پایین بیاورید.

خلاصه‌ی مطالب فوق

هموروئیدها که گاهی اوقات بواسیر نیز نامیده می‌شوند، رگ‌های متورم در مقعد و رکتوم هستند. علائم شایع هموروئید می‌تواند شامل درد، خارش و خونریزی مقعدی باانجام گرفت. هموروئیدها می‌توانند در داخل و خارج مقعد و رکتوم به‌وجود بیایند که به‌ترتیب هموروئیدهای داخلی و خارجی نامیده می‌شوند.

هموروئیدها مشکلی زیاد رایج هستند. حدود ۷۵ درصد از آمریکایی‌ها درطول خانومدگی به هموروئید دچار می‌شوند. درحالی‌که بواسیر معمولا درعرض تعداد هفته به‌خودی‌ِخود برطرف می‌شود اما می‌تواند ناآسودهی خفیف تا انجام گرفتیدی ایجاد کند. برای تحمل‌پذیری افزایش ناآسودهی ناشی از هموروئیدها می‌توانید از درمان‌های خانگی برای تسکین علائم‌شان هستفاده کنید.

۸ درمان خانگی برای هموروئید

۱. فندق افسونگر (هاماملیس انجیلی)

این گیاه می‌تواند خارش و درد – که دو علامت اصلی هموروئید هستند – را کاهش دهد. این گیاه یک ماده‌ی ضدالتهابی طبیعی هست، بنابراین می‌تواند تورم را نیز فروبنشاند. فندق افسونگر را می‌توانید به‌شکل مایع بخرید و به‌طور مستقیم روی هموروئید بمالید. این گیاه در محصولاتی مانند صابون‌ها و دستمال‌های مرطوب ضدخارش نیز وجود دارد.

۲. آلوئه‌ورا

ژل آلوئه‌ورا را می‌توانید به‌صورت بسته‌بندی از داروخانه تهیه کنید یا آن را به‌طور مستقیم از برگ‌های گیاه آلو‌ئه‌ورا جدا کنید. به‌نقل کرد‌ی کلینیک کلیولند، آلوئه‌ورا دارای خواص ضدالتهابی هست که در درمان مشکلات التهابی پوست مؤثر هستند. بااین‌حال شما باید فقط از ژل آلوئه‌ورای خالص روی هموروئیدها هستفاده کنید. برخی از آقام به آلوئه‌ورا آلرژی دارند، به‌خصوص آنهایی که به سیر و پیاز حساس هستند. برای آنکه متوجه شوید به آلوئه‌ورا حساسیت دارید یا نه، مقدار کمی از ژل آن را روی ساعدتان بمالید و ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنید. اگر هیچ‌گونه واکنش و حساسیت پوستی اتفاق نیفتاد، یعنی به آلوئه‌ورا حساسیت ندارید و می‌توانید با خیال آسوده از آن هستفاده کنید.

۳. وان آب گرم با نمک اپسوم

وان آب گرم می‌تواند به تسکین سوزش و ناآسودهی ناشی از هموروئید کمک کند. شما می‌توانید از sitz bath هستفاده کنید. این وسیله یک تشت پلهستیکی کوچک هست که روی صندلی توالت فرنگی قرار می‌گیرد. یا می‌توانید درون وان آب گرم بروید. با توجه به «سلامت هاروارد»، قرار گرفتن در وان آب گرم به‌مدت ۲۰ دقیقه پس از هربار اجابت مزاج، افزایشین تأثیر را در کاهش علائم بواسیر خواهد داشت. اضافه کـــردن نمک اپسوم به آب وان با کاهش درد در آن ناحیه، باعث تسکین افزایش علائم می‌شود.

۴. پمادهای بدون نیاز به نسخه

کرم‌ها و پمادهای بدون نیاز به نسخه مانند Preparation H تقریبا در هر داروخانه‌ای موجودند و می‌توانند باعث تسکین فوری علائم هموروئید شوند. برخی از آنها حتی می‌توانند تورم را کاهش دهند و به هموروئید شما کمک کنند که زودتر بهبود یابد. باوجود‌این، اگر از یک کرم حاوی هیدروکورتیزون هستفاده می‌کنید، هر بار زیاد از یک هفته‌ی متوالی از آن هستفاده نکنید.

۵. دستمال‌های مرطوب

هستفاده از دستمال توالت بعد از اجابت مزاج می‌تواند هموروئیدهای موجود را بدتر کند. درعوض هستفاده از دستمال‌های مرطوب می‌تواند بدون تحریک هموروئیدها به تمیز نگه‌داشتن شما کمک کند. برای بهره‌مندی از مزایای اضافه می‌توانید دستمال‌های مرطوبی پیدا کنید که حاوی مواد تسکین‌دهنده و ضدهموروئید مانند فندق افسونگر یا آلوئه‌ورا هستند. حتما دقت کنید که دستمال مرطوب موردنظر شما فاقد الکل، عطر یا سایر مواد تحریک‌کننده باانجام گرفت. این مواد می‌توانند به‌جای تسکین علائم باعث تانجام گرفتید آنها شوند.

۶. کمپرس سرد

برای کاهش ورم در ناحیه‌ی مقعد، هربار به‌مدت ۱۵ دقیقه روی آن یک بسته‌ی یخ یا کمپرس سرد قرار دهید. این می‌تواند درمانی زیاد مؤثر برای هموروئیدهای بزرگ و دردناک باانجام گرفت. متداوم یخ را داخل یک پارچه یا حوله‌ی کاغذی بپیچید و هرگز یک چیز منجمد را مستقیما روی پوست‌تان قرار ندهید.

۷. نرم‌کننده‌های مدفوع

با توجه به مؤسسه‌‌ی ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیه، نرم‌کننده‌های مدفوع یا مکمل‌های فیبرمانند پسیلیوم می‌توانند به کاهش یبوست، نرم‌تر کـــردن مدفوع و اجابت مزاج سریع و بدون درد کمک کنند. زیادی از این مکمل‌ها ازجمله پسیلیوم، به‌شکل پودر، کپسول و مایع وجود دارند که می‌توانید آنها را ۱ تا ۳ بار در روز به‌صورت خوراکی مصرف کنید.

۸. لباس پنبه‌ای و گشاد

به‌جای لباس‌های تنگ از جنس پلی‌هستر از لباس‌های پنبه‌ای (به‌ویژه لباس زیر پنبه‌ای) هستفاده کنید. این کار می‌تواند به تمیزی و خشک نگه‌داشتن ناحیه‌ی مقعد کمک کند و به‌طور بالقوه علائم بواسیر را کاهش دهد. برای کاهش تحریک پوست از شوینده‌های معطر یا نرم‌کننده‌های پارچه اجتناب کنید.

پیشگیری از هموروئید

ایجاد تغییر در رژیم غذایی و سبک خانومدگی، بهترین راه برای پیشگیری از هموروئید هست. مصرف مقدار فراوانی غذاهای پرفیبر (به‌خصوص غذاهای گیاهی) و نوشیدن مقدار زیادی آب برای پیشگیری از بواسیر ضروری هست، چون آنها باعث می‌شوند فرایند گوارش به‌درستی انجام شود و شما دچار یبوست نشوید. ورزش منظم و اجتناب از نشستن به‌مدت طولانی نیز می‌تواند به پیشگیری از هموروئید کمک کند. مؤثرترین راه برای جلوگیری از یبوست، آن هست که به‌محض آنکه احساس کـــردید به اجابت مزاج نیاز دارید، به دست‌شویی بروید. به تأخیر انداختن اجابت مزاج به روده امکان می‌دهد که آب مدفوع را مجدد جذب کند. این امر مدفوع را سفت‌تر و دفع آن را دشوارتر خواهد کـــرد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

درمان هموروئیدها معمولا آسان هست و آنها در اکثر اوقات به‌خودی‌ِخود برطرف می‌شوند. در موارد زیاد نادر، هموروئید می‌تواند عوارضی ایجاد کند. خونریزی مزمن از یک هموروئید ممکن هست باعث کم‌خونی، یعنی کمبود سلول‌های قرمز خون شود. هموروئیدهای داخلی نیز ممکن هست بین عضلات مقعد گیر کنند و درنتیجه جریان خون وارده به آنها قطع شود. این امر منجربه ایجاد هموروئیدهای خفه‌انجام گرفته (strangulated) می‌شود که می‌توانند درد انجام گرفتیدی ایجاد کنند.

اگر برای درمان هموروئیدتان زیاد از دو هفته از روش‌های خانگی هستفاده کـــردید اما مؤثر نبودند، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند هموروئید را به‌آسودهی تشخیص دهد و درمان کند. او می‌تواند کرم‌های دارویی، پماد و شیاف‌های طبی برای شما تجویز کند. اگر این درمان‌ها مؤثر نباشند، ممکن هست پزشک‌تان درمان‌هایی مانند بستن رگ با باند لهستیکی یا جراحی را برای برداشتن هموروئید توصیه کند. همچنین لازم هست نخستین باری که متوجه‌ی خونریزی مقعدی انجام گرفتید یا درصورتی‌که خونریزی مقعدتان افزایش یافت، فورا به پزشک مراجعه کنید.